Լավրով. Առաջընթացի բացակայությունը պայմանավորված է Երեւանի դիրքորոշմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայությունը պայմանավորված է Երեւանի դիրքորոշմամբ։
«Ես պատճառը տեսնում եմ Երեւանի դիրքորոշման մեջ։ Չգիտեմ՝ ով եւ ինչ է խորհուրդ տալիս Երեւանին։ Սակայն մենք տեսանք, որ հենց որ Եվրամիությունը, Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ ԱՄՆ-ն հասկացան, որ ռուս-հայ-ադրբեջանական գործընթացն արդյունք է տալիս ճանապարհների ապաշրջափակման, սահմանների սահմանազատման եւ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հարցում, անմիջապես սկսեցին մտնել այդ գործընթացներում՝ առանց հրավերի»,- ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ «տրամաբանություն չի տեսնում» Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններում Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով Նախիջեւան տարանցման պայմանների վերաբերյալ։
«Նրանում, ինչ ասել է պարոն Փաշինյանը, որ Հայաստանի տարածքով տարանցման համար պետք է գործեն նույն պայմանները, ինչ Ադրբեջանից Նախիջեւան Իրանի տարածքով տարանցման համար, անկեղծ ասած, տրամաբանություն չտեսա։ Տեղին չէ համեմատել այդ երթուղիները»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: отсутствие прогресса вызвано позицией Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что отсутствие прогресса в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном вызвано позицией Еревана.
«При всем уважении, я вижу причину в позиции Еревана. Не знаю, кто что Еревану советует. Но мы видели, что как только Евросоюз, Франция, Германия, США поняли, что российско-армянско-азербайджанский процесс дает результаты и по разблокированию маршрутов, и по делимитации границы, и по подготовке мирного договора, тут же стали без приглашения внедряться в эти процессы», - заявил Лавров, выступая на пресс-конференции в Москве.
Российский министр отметил, что «не увидел логики» в заявлениях премьер-министра Армении Никола Пашиняна об условиях осуществления транзита из Азербайджана в Нахичевань по территории Армении.
«То, что сказал господин Пашинян, что он хочет то ли таких же условий для транзита через Армению, какие используются при транзите из Азербайджана в Нахичевань через иранскую территорию, я не увидел здесь какой-то логики, откровенно говоря. Едва ли уместно сравнивать эти маршруты», - сказал Лавров, выступая на пресс-конференции в Москве.