Բաքուն պայման է դնում ԱՄՆ-ում բանակցություններին իր մասնակցության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաշինգտոնը պետք է փոխի իր դիրքորոշումը Բաքվի նկատմամբ, որպեսզի ԱՄՆ-ը կարողանա միջնորդի դեր խաղալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ բանակցություններում։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան կողմի մոտեցումը, որն ավելի վաղ հնչեցրել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը, «հավասարակշռված չէր»։
«Դա միակողմանի մոտեցում էր, որն անհանգստություն էր առաջացրել Ադրբեջանում»,- ասել է Ալիեւի օգնականը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ջեյմս Օ'Բրայենի դեկտեմբերի սկզբին Բաքու կայացած այցից հետո ամերիկյան կողմը հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներին ընդունելու պատրաստակամության մասին։
Հիքմեթ Հաջիեւը նաեւ հայտարարել է, որ Բաքուն կողմ է Երեւանի հետ ուղիղ բանակցություններին։ «Միեւնույն ժամանակ, մենք չենք հրաժարվում միջնորդական ջանքերից»,- ասել է նա BBC-ին տված հարցազրույցում։
Հաջիեւը նշել է, որ վերջին երեք ամիսները կարելի է համարել ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների պատմության ամենահանդարտ շրջանը՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի անկախության վերականգնումից ի վեր։
«Հարաբերական խաղաղությունն ապահովված է, հիմա ժամանակն է այն վերածել երկարաժամկետ խաղաղության՝ ներառյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Ադրբեջանը աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին»,- հավելել է Հաջիեւը։

Baku sets condition for its participation in US talks - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Washington should change its position towards Baku for the United States to be able to play the role of a mediator in peace talks between Azerbaijan and Armenia.
This was stated by assistant to the Azerbaijani president Hikmet Hajiyev.
According to him, the approach of the American side, voiced earlier by U.S. Assistant Secretary of State James O’Brien, “was not balanced.”
“It was a one-sided approach that raised concern in Azerbaijan,” Aliyev’s assistant said.
Mediamax notes that after James O’Brien’s visit to Baku in early December, the American side stated that U.S. Secretary of State Antony Blinken was ready to host the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Washington.
Hikmet Hajiyev also said that Baku is for holding direct talks with Yerevan. “At the same time, we do not refuse other mediation efforts,” he clarified in an interview with the BBC.
He noted that the last three months can be considered the calmest period in the history of Azerbaijani-Armenian relations since the restoration of independence of Azerbaijan and Armenia.
“Relative peace has been secured, it is time to turn it into a long-term peace, including signing a peace treaty. Azerbaijan supports the peace agenda in the region,” Hajiyev added.