Բաքուն պայման է դնում ԱՄՆ-ում բանակցություններին իր մասնակցության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաշինգտոնը պետք է փոխի իր դիրքորոշումը Բաքվի նկատմամբ, որպեսզի ԱՄՆ-ը կարողանա միջնորդի դեր խաղալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ բանակցություններում։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան կողմի մոտեցումը, որն ավելի վաղ հնչեցրել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը, «հավասարակշռված չէր»։
«Դա միակողմանի մոտեցում էր, որն անհանգստություն էր առաջացրել Ադրբեջանում»,- ասել է Ալիեւի օգնականը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ջեյմս Օ'Բրայենի դեկտեմբերի սկզբին Բաքու կայացած այցից հետո ամերիկյան կողմը հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներին ընդունելու պատրաստակամության մասին։
Հիքմեթ Հաջիեւը նաեւ հայտարարել է, որ Բաքուն կողմ է Երեւանի հետ ուղիղ բանակցություններին։ «Միեւնույն ժամանակ, մենք չենք հրաժարվում միջնորդական ջանքերից»,- ասել է նա BBC-ին տված հարցազրույցում։
Հաջիեւը նշել է, որ վերջին երեք ամիսները կարելի է համարել ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների պատմության ամենահանդարտ շրջանը՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի անկախության վերականգնումից ի վեր։
«Հարաբերական խաղաղությունն ապահովված է, հիմա ժամանակն է այն վերածել երկարաժամկետ խաղաղության՝ ներառյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Ադրբեջանը աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին»,- հավելել է Հաջիեւը։

Баку ставит условие своего участия в переговорах в США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вашингтону следует изменить свою позицию в отношении Баку, чтобы США могли играть роль посредника в мирных переговорах между Азербайджаном и Арменией.
Об этом заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По его словам, подход американской стороны, озвученный ранее помощником госсекретаря США Джеймсом О`Брайеном, «не был сбалансированным».
«Это был односторонний и однобокий подход, вызвавший обеспокоенность в Азербайджане», - сказал помощник Алиева.
Медиамакс отмечает, что после визита Джеймса О`Брайена в Баку, состоявшегося в начале декабря, американская сторона заявила о готовности госсекретаря США Энтони Блинкена принять глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне.
Хикмет Хаджиев заявил также, что Баку выступает за проведение прямых переговоров с Ереваном. «В то же время мы не отказываемся от других посреднических усилий», - уточнил он в интервью BBC.
Он отметил, что последние три месяца можно считать самым спокойным периодом в истории азербайджано-армянских отношений с момента восстановления независимости Азербайджана и Армении.
«Относительный мир обеспечен, настало время превратить его в долгосрочный, включая подписание мирного договора. Азербайджан поддерживает мирную повестку в регионе», - добавил Гаджиев.