Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Հարավային Կովկասում երկարատեւ եւ մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ խաղաղության համար կենսական է ապահովել ուժի կիրառման, նաեւ այլատյաց քաղաքականության բացառումը»:
«Ընդամենը մեկ ամիս առաջ Լեռնային Ղարաբաղում, ըստ էության, ավարտին հասցվեց էթնիկ զտման քաղաքականությունը, եւ ավելի քան 100 հազար հայ ստիպված եղավ իրենց կյանքը փրկելու համար փախչել, բռնի տեղահանվել ԼՂ-ից, լքել պատմական հայրենիքը եւ այժմ որպես փախստական ապաստան գտել ՀՀ-ում»,- Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղությունը պահանջում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հանձնառություն, գործուն քայլեր եւ հրաժարում առավելապաշտական նկրտումներից.
«Դա հնարավոր է անել, հնարավոր է հասնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, եւ իրականացվի երկու երկրների սահմանների դելիմիտացիա 1991-ին Ալմա Աթայի հռչակագրի եւ ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզների հիման վրա»:
Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն էլ ասել է, որ խաղաղության պայմանագիրը տարածաշրջանում հաջորդ տասնամյակների ընթացքում կապահովի խաղաղ տնտեսական զարգացում.
«Տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներն արժանի են, որ տասնամյակներ տառապելուց հետո այստեղ խաղաղություն եւ անդորր տիրեն»:

Mirzoyan: Recognition of territorial integrity must be unequivocal - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that "to establish a lasting and dignified peace in the South Caucasus, it is vital to ensure the exclusion of the use of force, and xenophobic policy.”
“Just a month ago, the policy of ethnic cleansing was, in essence, completed in Nagorno-Karabakh with over 100,000 Armenians being forced to flee to save their lives, were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, leaving their historical homeland and now finding refuge in Armenia,” Ararat Mirzoyan said at a joint news conference with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter  Szijjártó.
He noted that establishment of lasting peace in the region requires the commitment of all the countries of the region, active steps and renunciation of maximalist ambitions:
“It is possible to do it, it is possible to reach a sustainable peace between Armenia and Azerbaijan, to sign a peace treaty, if there is an unequivocal recognition of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan, and the delimitation of the borders of the two countries is carried out on the basis of the 1991 Alma Ata declaration and the latest maps of the USSR.”
The Hungarian minister also noted that the peace treaty will ensure peaceful economic development in the region for the next decades.
“All the people of the region deserve to have peace and tranquility here after decades of suffering.”