Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Հարավային Կովկասում երկարատեւ եւ մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ խաղաղության համար կենսական է ապահովել ուժի կիրառման, նաեւ այլատյաց քաղաքականության բացառումը»:
«Ընդամենը մեկ ամիս առաջ Լեռնային Ղարաբաղում, ըստ էության, ավարտին հասցվեց էթնիկ զտման քաղաքականությունը, եւ ավելի քան 100 հազար հայ ստիպված եղավ իրենց կյանքը փրկելու համար փախչել, բռնի տեղահանվել ԼՂ-ից, լքել պատմական հայրենիքը եւ այժմ որպես փախստական ապաստան գտել ՀՀ-ում»,- Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղությունը պահանջում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հանձնառություն, գործուն քայլեր եւ հրաժարում առավելապաշտական նկրտումներից.
«Դա հնարավոր է անել, հնարավոր է հասնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, եւ իրականացվի երկու երկրների սահմանների դելիմիտացիա 1991-ին Ալմա Աթայի հռչակագրի եւ ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզների հիման վրա»:
Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն էլ ասել է, որ խաղաղության պայմանագիրը տարածաշրջանում հաջորդ տասնամյակների ընթացքում կապահովի խաղաղ տնտեսական զարգացում.
«Տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներն արժանի են, որ տասնամյակներ տառապելուց հետո այստեղ խաղաղություն եւ անդորր տիրեն»:

Мирзоян: Признание территориальной целостности должно быть однозначным - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «для долгосрочного и достойного для нашего народа мира на Южном Кавказе жизненно важно обеспечить исключение применения силы, а также ксенофобской политики».
«Всего месяц назад политика этнической чистки в Нагорном Карабахе была практически завершена, и более 100 тысяч армян были вынуждены бежать, чтобы спасти свою жизнь, они были насильственно перемещены из Нагорного Карабаха, покинули историческую родину и теперь нашли убежище в Армении в качестве беженцев», - заявил Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сиярто.
Он отметил, что прочный мир в регионе требует приверженности всех стран региона, активных шагов и отказа от максималистких устремлений:
«Добиться стабильного мира между Арменией и Азербайджаном и заключить мирный договор возможно, если будет однозначное признание территориальной целостности Армении и Азербайджана, а также будет осуществлена делимитация границ двух стран  на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и новейших карт СССР».
Петер Сийярто заявил, что мирное соглашение обеспечит мирное экономическое развитие региона в ближайшие десятилетия. «Все жители региона заслуживают того, чтобы после десятилетий страданий здесь воцарились мир и спокойствие», - отметил венгерский министр.