Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղություն եւ անվտանգություն չապահովելը «դավաճանություն էր հայ ժողովրդի նկատմամբ»։
«Բոլորի համար ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը դավաճանել է հայ ժողովրդին»,- ասել է Միշելը Euronews հեռուստաալիքի Global Conversation ծրագրին տված հարցազրույցում։
«Ռուսաստանը ցանկանում էր տարածաշրջանում ունենալ զինվորներ՝ խաղաղության եւ անվտանգության համաձայնագիրը երաշխավորելու համար: Սակայն մենք տեսանք, որ ռազմական գործողությունը սկսվեց առանց նվազագույն արձագանքի ռուսական խաղաղապահ ուժերի կողմից։ Եվրամիությունը տեղում ռազմական ներկայություն չի ունեցել»,- հավելել է ԵՄ Խորհրդի նախագահը։

Шарль Мишель заявил, что «Россия предала армянский народ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Совета Европейского Союза Шарль Мишель заявил, что неспособность России обеспечить мир и безопасность в Нагорном Карабахе стала «предательством армянского народа».
«Всем очевидно, что Россия предала армянский народ», - заявил Мишель в интервью Global Conversation на телеканале Euronews.
«Россия хотела иметь солдат в регионе, чтобы гарантировать соглашение о мире и безопасности. Но мы увидели, что военная операция была начата без малейшей реакции со стороны российских миротворческих сил. Европейский Союз не имел никакого военного присутствия на месте», - добавил президент Совета ЕС.