ՌԴ դեսպանը ԱՄՆ-ին կոչ է արել չսրել «հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը կոչ է արել ԱՄՆ-ին «զերծ մնալ վտանգավոր խոսքերից, որոնք սրում են հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում»:
«Կոչ ենք անում Վաշինգտոնին զերծ մնալ ծայրահեղ վտանգավոր խոսքերից եւ գործողություններից, որոնք հանգեցնում են Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների արհեստական աճին։ ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների խնդիրը ոչ թե Անդրկովկասում իրավիճակի կարգավորումն է եւ խաղաղ զարգացումը, այլ Ռուսաստանին ռազմավարական վնաս հասցնելը եւ եվրասիական տարածքի ապակայունացումը՝ մեզ այս տարածաշրջանից հեռացնելու հեռանկարով»,- ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը:
«Ամերիկացիներն, ըստ էության, ձայնակցում են հայ քաղաքական գործիչների ոչ կառուցողական հրապարակային հայտարարություններին, որոնց նպատակը ներքին եւ արտաքին քաղաքականության մեջ սեփական սխալների համար պատասխանատվությունից հրաժարվելն է»,- ասել է Անտոնովը։
Սեպտեմբերի 25-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերն ասել էր, որ «Ռուսաստանը անվտանգության ոլորտում հուսալի գործընկեր չէ», ինչի մասին վկայում են Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները։

Ереван /Медиамакс/. Посол России в США Анатолий Антонов призвал США «воздерживаться от опасных слов, которые приводят к усилению антироссийских настроений в Армении».
«Призываем Вашингтон воздержаться от крайне опасных слов и действий, которые приводят к искусственному усилению антироссийских настроений в Армении. Задачей США и их союзников является не нормализация обстановки и мирное развитие Закавказья, а нанесение стратегического урона России и намеренная дестабилизация евразийского пространства с перспективой вытеснения нас из данного региона», - сказал Российский дипломат.
«Американцы, по сути, подпевают неконструктивным публичным заявлениям армянских политиков, цель которых - снять с себя ответственность за собственные проколы во внутренней и внешней политике», - сказал Антонов.
Пресс-секретарь Государственного департамента США Мэтью Миллер заявил 25 сентября, что «Россия не является надежным партнером в сфере безопасности», о чем свидетельствуют последние события в Нагорном Карабахе.