ԵՄ-ն աջակցություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին՝ վերահաստատելով է իր կոչը Բաքվին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական միությունն այսօր հայտարարել է, որ «հաստատապես աջակցում է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ)՝ որպես Հարավային Կովկասում ներկա հիմնական մարդասիրական կազմակերպության գործողությունները»։
«Այն ապահովում է էական մարդասիրական աջակցություն եւ պաշտպանություն նրանց ում այն անհրաժեշտ է՝ չեզոքության, անկախության եւ անաչառության մարդասիրական սկզբունքներին համահունչ։
Լաչինի միջանցքի երկայնքով նրանց աշխատանքը բացառապես կենտրոնացած է եղել Ղարաբաղի հայ բնակչության համար անհրաժեշտ կարիքների եւ մարդասիրական օգնության ապահովման վրա: Ադրբեջանի իշխանությունների պարտականությունն է ապահովել պայմաններ, որը թույլ կտա ԿԽՄԿ-ն շարունակել իր գործունեությունը եւ կանխել հնարավոր հումանիտար ճգնաժամը:
ԵՄ-ը վճռականորեն աջակցում է ԿԽՄԿ-ի վճռորոշ դերի իրագործմանը տարածաշրջանում եւ վերահաստատում է իր կոչը Ադրբեջանին՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով մարդկանց եւ ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The EU stated today that it :strongly supports the activities of the ICRC as the only major humanitarian organisation present in the South Caucasus.”
“It is providing crucial humanitarian assistance and protection to those in need, in accordance with the humanitarian principles of neutrality, independence and impartiality.
Their work along the Lachin corridor has been exclusively focused on providing the essential needs for the Armenian population in Karabakh and much needed humanitarian assistance. It is the responsibility of the Azerbaijani authorities to ensure that ICRC can continue its operations and prevent a potential humanitarian crisis.
The EU strongly supports the crucial role of the ICRC in the region, and reiterates its call for Azerbaijan to ensure the unrestricted movement of people and goods via the Lachin corridor,” the news release reads.