Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Երեւանն ու Բաքուն հասկանում են՝ Արեւմուտքն անկեղծ ցանկություն չունի օգնելու իրենց հասնել խաղաղ կարգավորմանը»:
«Ցավոք, այն, նրանում, ինչ անում են Միացյալ Նահանգները եւ Եվրամիությունը, մենք այլեւս չենք տեսնում բանակցություններին օգնելու ցանկություն, այլ՝ տարածաշրջան ներթափանցելու, Ռուսաստանի օրինական շահերի վրա ճնշում գործադրելու ցանկություն»,- Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ Արեւմուտքի նման գործողություններն արտացոլում են ցանկությունը «ընդլայնվել դեպի տարածաշրջաններ, որոնք հեռու են ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ անդամ երկրների սահմաններից»:
«Թե՛ Երեւանում, թե՛ Բաքվում մեր գործընկերները, հուսով եմ, հասկանում են դա: Համենայնդեպս, մենք նրանց հետ անկեղծորեն քննարկում ենք կատարվողը»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ իրենք դեմ չեն, որ միջազգային այլ խաղացողներ իրենց ուժերը փորձեն միջնորդության հարցում. «Գլխավորն այն է, որ այս միջնորդությունը պետք է հետապնդի այնպիսի համաձայնագրերի ապահովում, որոնք կարտացոլեն հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների, հայկական եւ ադրբեջանական պետությունների շահերի հավասարակշռությունը»:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that “Yerevan and Baku understand that the West has no sincere desire to help them reach a peaceful settlement.”
“Unfortunately, in what the United States and the European Union are doing, we no longer see a desire to help in negotiations, but a desire to penetrate into the region, to push Russia’s legitimate interests,” Russian foreign minister told the reporters, following the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CSTO member states.
According to him, such actions of the West reflect its the desire to “expand to regions that are far from the borders of NATO and EU member states”.
“I hope our partners in Yerevan and Baku understand this. In any case, we sincerely discuss with them what is happening,” Sergey Lavrov said.
He noted that they are not opposed to other international players trying their hand at mediation. “The key thing is that this mediation should pursue securing such agreements that will reflect the balance of interests of the Armenian and Azerbaijani peoples, the Armenian and Azerbaijani states.”