Լավրով. Ամերիկացիներն Հայաստանին առաջարկում են «քշել ռուսներին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «ամերիկացիները հայերին ասում են՝ եկեք մեզ մոտ, քշեք ռուս սահմանապահներին ձեր տարածքից, հեռացրեք ռազմաբազան, ամերիկացիները կօգնեն ապահովել անվտանգությունը»։
Այս մասին Լավրովն ասել է Ցարգրադ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի սղագրությունը հրապարակված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում։
«Ակնհայտ սադրանք է»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
«2022 թվականի աշնանը Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի համար փաստաթուղթ էր պատրաստվել Հայաստանի տարածքում ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու մասին՝ մեր հայ դաշնակիցների խնդրանքին համապատասխան։ Փաստաթուղթը համաձայնեցված էր արտգործնախարարների մակարդակով։ Հետո վերջին պահին հենց գագաթնաժողովում հայ ընկերները խնդրեցին հետաձգել դրա ընդունումը։ Մինչ այժմ այն մնում է թղթային տեսքով եւ չի կարող իրականացվել։ Բայց եթե Երեւանը հաստատեր արդեն համաձայնեցվածը եւ պատրաստ մնար ստորագրմանն ու ուժի մեջ մտնելուն, համոզված եմ, որ Հայաստանը կշահեր եւ ավելի կայուն իրավիճակ կստանար»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։

Lavrov: The Americans offer Armenia to “drive out the Russians” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Affairs Minister Sergey Lavrov said that “Americans say to Armenians - come to us, drive the Russian border guards out of your territory, remove the military base, Americans will help ensure security”
Lavrov said this in an interview with Tsargrad TV channel, the transcript of which was published on the website of the Ministry of Foreign Affairs of Russia.
“A blatant provocation,” Lavrov added.
“In the fall of 2022 a document was prepared for the CSTO summit in Yerevan on the deployment of the CSTO observer mission on the territory of Armenia as requested by our Armenian allies. The document was fully agreed at the level of foreign ministers. Then, at the last moment, at the summit, Armenian friends asked to postpone its adoption. It remains on paper until now, and cannot be realized. But if Yerevan confirmed what was already agreed on and remained ready for its signing and entry into force, I am convinced that Armenia would have benefited and appeared in a more stable situation,” Sergey Lavrov said.