Լավրով. Ամերիկացիներն Հայաստանին առաջարկում են «քշել ռուսներին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «ամերիկացիները հայերին ասում են՝ եկեք մեզ մոտ, քշեք ռուս սահմանապահներին ձեր տարածքից, հեռացրեք ռազմաբազան, ամերիկացիները կօգնեն ապահովել անվտանգությունը»։
Այս մասին Լավրովն ասել է Ցարգրադ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի սղագրությունը հրապարակված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում։
«Ակնհայտ սադրանք է»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
«2022 թվականի աշնանը Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի համար փաստաթուղթ էր պատրաստվել Հայաստանի տարածքում ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու մասին՝ մեր հայ դաշնակիցների խնդրանքին համապատասխան։ Փաստաթուղթը համաձայնեցված էր արտգործնախարարների մակարդակով։ Հետո վերջին պահին հենց գագաթնաժողովում հայ ընկերները խնդրեցին հետաձգել դրա ընդունումը։ Մինչ այժմ այն մնում է թղթային տեսքով եւ չի կարող իրականացվել։ Բայց եթե Երեւանը հաստատեր արդեն համաձայնեցվածը եւ պատրաստ մնար ստորագրմանն ու ուժի մեջ մտնելուն, համոզված եմ, որ Հայաստանը կշահեր եւ ավելի կայուն իրավիճակ կստանար»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։

Лавров: Американцы предлагают Армении «прогнать русских» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «американцы говорят армянам - давайте к нам, прогоняйте русских пограничников со своей территории, убирайте военную базу, американцы будут помогать обеспечивать безопасность».
Лавров сказал об этом в интервью телеканалу «Царьград», стенограмма которого опубликована на сайте МИД России.
«Откровенная провокация», - добавил глава МИД России.
«Осенью 2022 года к саммиту ОДКБ в Ереване был подготовлен документ о развертывании миссии наблюдателей ОДКБ на армянской территории в соответствии с просьбой наших армянских союзников. Документ был полностью согласован на уровне министров иностранных дел. Потом в последний момент на самом саммите армянские друзья попросили отложить его принятие. До сих пор он остается в бумажном виде и не может реализоваться. Но если бы Ереван подтвердил то, что уже было согласовано и остался готовым к подписанию и вступлению в силу, убежден, что Армения выиграла бы и получила бы более стабильную ситуацию», - сказал Сергей Лавров.