Մոսկվան պարզաբանում է հայցել ՆԱՏՕ-ի վարժանքներին ՀՀ մասնակցության վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մոսկվան Երեւանից պարզաբանում է հայցել ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ։
«Մեր արձագանքը կորոշվի պատասխանը ստանալուց հետո»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հանդես գալով ճեպազրույցում։
«Անշուշտ, Երեւանի հրաժարումը իր տարածքում ՀԱՊԿ զորավարժություններ անցկացնելուց ցավալի է եւ չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը», - ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի խոսքերը։
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է իր զորավարժություններին գործընկեր երկրներին ակտիվորեն ներգրավելու պրակտիկան եւ ձգտում է վերափոխել այդ պետությունների պաշտպանական համալիրները, ազդեցության լծակներ ձեռք բերել նրանց ներքին եւ արտաքին քաղաքական գործընթացներում։
«ՆԱՏՕ-ի նման գործողությունները հանգեցնում են տարբեր տարածաշրջաններում իրավիճակի ապակայունացման, հակամարտությունների ներուժի աճի, բաժանարար նոր գծերի ստեղծմանը», - ասել է Մարիա Զախարովան։

Москва запросила разъяснения в связи с участием Армении в учениях НАТО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Москва запросила у Еревана разъяснения в связи с участием Армении в совместных учениях с НАТО.
«С нашей реакцией мы определимся по получении ответа», - сказала на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Безусловно, отказ Еревана от проведения маневров по линии ОДКБ на своей территории вызывает сожаление и не способствует повышению региональной безопасности», - эти слова Захаровой приводит ТАСС.
Она отметила, что НАТО продолжает практику активного привлечения к своим маневрам стран-партнеров и стремится переформатировать оборонные комплексы этих государств, получить рычаги влияния на их внутренние и внешнеполитические процессы.
«Подобные действия НАТО ведут к дестабилизации ситуации в различных регионах, росту конфликтного потенциала, созданию новых разделительных линий», - заявила Мария Захарова.