Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին եւ Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում Նիկոլ Փաշինյանը մաղթել է, որ գալիք տարին հարեւան եւ «բարեկամ Իրանի համար նշանավորվի յուրատիպ հաջողություններով եւ խաղաղությամբ»։
«Հայ-իրանական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ականատես կլինենք երկկողմ բազմաշերտ օրակարգի ընդլայնմանը, որը խթան կդառնա մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու աճին՝ ի շահ հայ եւ իրանցի ժողովուրդների բարօրության եւ տարածաշրջանային խաղաղության»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում Հայաստանի վարչապետը նշել է.
«Շարունակելով համագործակցության անշեղ ուղին՝ ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների եւ պետությունների բարեկեցության»:

Pashinyan hopes multi-layered agenda with Iran to expand - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed congratulatory messages to Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Ali Khamenei and President of Iran Sayyid Ebrahim Raisi on the occasion of Nowruz.
In his message to the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Nikol Pashinyan wished that “the coming year will be marked by unique successes and peace for our neighbor and friend Iran.”
“The Armenian-Iranian relations are of special importance for the Republic of Armenia and the Armenian people.”
“I sincerely hope that in the near future we will witness the expansion of the bilateral multi-layered agenda, which will become a stimulus for the further deepening and growth of our friendly relations, for the benefit of the well-being of the Armenian and Iranian peoples and regional peace,” Nikol Pashinyan noted.
In the message to the President of Iran, the Armenian Prime Minister said:
“By continuing the steady path of cooperation, we will give a new rise to the Armenian-Iranian multi-layered agenda in the current year for the benefit of the well-being of our two peoples and states.”