Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան «Հայաստանի ղեկավարության խղճին է թողնում Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի համար պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու փորձերը»։
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է, Զախարովան ասել է.
«Կարիք չկա երեւակայություններով զբաղվել։ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ հստակ շարադրված են Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: Պետք է բացել այդ փաստաթուղթը եւ տեսնել, թե ինչ պարտավորություններ ունի Ռուսաստանը եւ ինչպիսիք չունի: Ամեն ինչ պարզ կդառնա:
Ռուս խաղաղապահներն անում են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտան էսկալացիա եւ կայունացնեն իրավիճակը իրենց պատասխանատվության գոտում։ Սակայն այս հարցում շատ բան կախված է նաեւ ներգրավված բոլոր կողմերի գործողություններից եւ հայտարարություններից: Այս հայտարարությունները պետք է լինեն կառուցողական եւ միտված լինեն ընդհանուր հաջողությանը։ Եթե հնչում են հայտարարություններ, որոնք հակասում են հիմնական նպատակին, այն է՝ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը, մենք միշտ ուշադրությունը կենտրոնացնում ենք դրա վրա։
Փորձում ենք դա անել դիվանագիտական ճանապարհով, ոչ թե տուրք տալով դիվանագիտության ավանդույթներին, այլ դրված հիմնական նպատակին հասնելու համար՝ խաղաղություն, կայունացում։
Հայաստանի ղեկավարության այս հայտարարությունները մենք դիտարկում ենք որպես 2022 թվականի հոկտեմբերին Եվրոպական միության հովանու ներքո Պրահայում կայացած գագաթնաժողովում որդեգրած գծի շարունակություն»։
Մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ եթե Ռուսաստանը օբյեկտիվ պատճառներով չի կարող կատարել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորի իր գործառույթը, ապա պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, Զախարովան ասել է.
«Այս արտահայտությունն այնքան անբացատրելի է, որ չեմ էլ պատրաստվում բացատրել այն։ Բառերի անհավանական էկվիլիբրիստիկա»:

Zakharova says Pashinyan engaged in “incredible balancing act of words” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said that Moscow “leaves on the conscience of the Armenian leadership its attempts to make third countries responsible for the fate of Nagorno-Karabakh.”
Commenting on the statement of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that Russia is the guarantor of the security of Nagorno-Karabakh, Zakharova said at a briefing on March 16:
“There is no need to fantasize and beat around the bush. All the obligations assumed by the Russian Federation and the Russian peacekeeping contingent are clearly spelled out in the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020. There is a need to open this document and see which obligations Russia has and which it does not. Everything will become easy.
Russian peacekeepers are doing everything in their power to prevent escalation and stabilize the situation in their area of responsibility. However, much in this matter also depends on the actions and statements of all parties involved. These statements should be constructive and aimed at common success. If statements are made contrary to the main goal, namely bringing peace and stability, overcoming differences, we always focus on this.
We are trying to do it diplomatically, not because of the traditions of diplomacy, but because of achieving the main goal set: peace, stability, global stability.
We consider these statements of the Armenian leadership as a continuation of the line taken at the summit in Prague in October 2022 under the auspices of the European Union.
Commenting on Pashinyan’s statement that if Russia, for objective reasons, cannot fulfill its function as a guarantor of the security of Nagorno-Karabakh, it should turn to the UN Security Council, Zakharova said:
“This phrase is so inexplicable that I am not going to explain it. Incredible balancing act of words.