Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան «Հայաստանի ղեկավարության խղճին է թողնում Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի համար պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու փորձերը»։
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է, Զախարովան ասել է.
«Կարիք չկա երեւակայություններով զբաղվել։ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ հստակ շարադրված են Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: Պետք է բացել այդ փաստաթուղթը եւ տեսնել, թե ինչ պարտավորություններ ունի Ռուսաստանը եւ ինչպիսիք չունի: Ամեն ինչ պարզ կդառնա:
Ռուս խաղաղապահներն անում են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտան էսկալացիա եւ կայունացնեն իրավիճակը իրենց պատասխանատվության գոտում։ Սակայն այս հարցում շատ բան կախված է նաեւ ներգրավված բոլոր կողմերի գործողություններից եւ հայտարարություններից: Այս հայտարարությունները պետք է լինեն կառուցողական եւ միտված լինեն ընդհանուր հաջողությանը։ Եթե հնչում են հայտարարություններ, որոնք հակասում են հիմնական նպատակին, այն է՝ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը, մենք միշտ ուշադրությունը կենտրոնացնում ենք դրա վրա։
Փորձում ենք դա անել դիվանագիտական ճանապարհով, ոչ թե տուրք տալով դիվանագիտության ավանդույթներին, այլ դրված հիմնական նպատակին հասնելու համար՝ խաղաղություն, կայունացում։
Հայաստանի ղեկավարության այս հայտարարությունները մենք դիտարկում ենք որպես 2022 թվականի հոկտեմբերին Եվրոպական միության հովանու ներքո Պրահայում կայացած գագաթնաժողովում որդեգրած գծի շարունակություն»։
Մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ եթե Ռուսաստանը օբյեկտիվ պատճառներով չի կարող կատարել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորի իր գործառույթը, ապա պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, Զախարովան ասել է.
«Այս արտահայտությունն այնքան անբացատրելի է, որ չեմ էլ պատրաստվում բացատրել այն։ Բառերի անհավանական էկվիլիբրիստիկա»:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что Москва «оставляет на совести руководства Армении попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Нагорного Карабаха».
Комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Россия является гарантом безопасности Нагорного Карабаха, Захарова заявила на брифинге 16 марта:
«Здесь не нужно фантазировать и ходить вокруг да около. Все обязательства, взятые на себя Российской Федерацией и российским миротворческим контингентом, четко прописаны в трехстороннем заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. Нужно открыть этот документ и посмотреть, какие обязательства несёт Россия, а какие нет. Всё станет просто.
Российские миротворцы делают все от них зависящее, чтобы не допустить эскалации и стабилизировать обстановку в зоне своей ответственности. Однако многое в этом вопросе зависит и от действий и заявлений всех вовлеченных сторон. Эти заявления должны быть конструктивными и нацеленными на общий успех. Если делаются заявления, идущие вопреки основной цели, а именно привнесению мира и стабильности, преодолению разногласий, всегда на этом акцентируем внимание.
Стараемся делать это дипломатично не из-за традиций дипломатии, а из-за достижения главной поставленной цели: мир, стабилизация, глобальная стабильность. Каждый раз за нашими заявлениями, возможно, «закруглённо-дипломатическими», стоят скрупулезные усилия и титаническая работа, направленная на реализацию всех договоренностей.
Рассматриваем указанные высказывания армянского руководства как продолжение линии, взятой на саммите в Праге в октябре 2022 года под эгидой Евросоюза.
Комментируя заявление Пашиняна о том, что если Россия по объективным причинам не может выполнять свою функцию гаранта безопасности Нагорного Карабаха, ей следует обратиться в Совет Безопасности ООН, Захарова сказала:
«Эта фраза настолько необъяснима, что и объяснять её не собираюсь. Невероятная эквилибристика слов».