«ՄԱԿ-ում հերթական սադրանքն է պատրաստվում մեր դեմ»,- ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ՄԱԿ-ում մեր դեմ հերթական սադրանքն է պատրաստվում»։
«Լաչինի ճանապարհին տեղի ունեցող իրադարձությունները հերթական հակաադրբեջանական հիստերիայի պատճառ են դարձել։ Այստեղ ոչ միայն Հայաստանը, այլ գուցե նույնիսկ ավելի շատ, նրանց հովանավորները արտերկրում, նրանց թիկունքում կանգնած պետությունները զրպարտչական արշավ են սկսել Ադրբեջանի դեմ, եւ ՄԱԿ-ում հերթական սադրանքն է պատրաստվում մեր դեմ»,- ասել է Ալիեւը դեկտեմբերի 24-ին։
«Արդեն մի քանի օր է՝ առանձնահատուկ եռանդով աչքի ընկնող երկրները մտադիր են իրենց հերթական կեղտոտ ծրագրերն իրականացնել մեր դեմ։ Սակայն նրանք դեռեւս ոչնչի չեն կարողանում հասնել։ Հաջորդ շաբաթ նրանք փորձելու են գործադրել բոլոր ուժերը»,- ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով, «որոշ ուժեր իրավիճակը Լաչինի ճանապարհին ներկայացնում են խեղաթյուրված»։
«Դա հերթական սուտն ու զրպարտությունն է, բոլորս էլ գիտենք, թե ով է դա անում։ Նորից եմ ասում՝ Հայաստան պետությունն այստեղ առաջին շարքերում չէ։ Բայց դա մեզ ոչ մի բանից հետ չի պահի»,- ասել է Ալիեւը:
«Մենք դա բազմիցս ապացուցել ենք, դա ցույց էր տվել երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը, ցույց են տվել հետպատերազմական երկու տարիները։ Ոչ ոք չի կարող ազդել մեզ վրա։ Կարող են լինել զանգեր, ինչ-որ հայտարարություններ, դրանց վրա ուշադրություն դարձնել պետք չէ։ Մենք այդ զանգերին պատասխանում ենք սոսկ քաղաքական քաղաքավարությունից ելնելով: Բայց դա ամենեւին չի փոխի մեր դիրքորոշումը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

«В ООН против нас готовится очередная провокация», - заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «в ООН против нас готовится очередная провокация».
«Происходящие сегодня на Лачинской дороге события вызвали очередную антиазербайджанскую истерику. Здесь не только Армения, а, может быть, даже больше них, их покровители за границей, стоящие за ними государства, начали клеветническую кампанию против Азербайджана, и в ООН против нас готовится очередная провокация», - заявил Алиев 24 декабря.
«Уже несколько дней страны, отличающиеся особым рвением, намерены осуществить против нас свои очередные грязные планы. Однако они пока ничего не могут добиться, хотя пытаются уже столько дней. На следующей неделе они будут стараться изо всех сил», - заявил Алиев.
По его словам, «определенные силы в искаженном виде представляют ситуацию на Лачинской дороге».
«Это очередная ложь и клевета, мы все хорошо знаем, кто это делает. Еще раз говорю, государство Армения здесь не в первых рядах. Но это нас ни от чего не удержит», - заявил Алиев.
«Мы уже неоднократно это доказывали, это показала вторая карабахская война, это показали два года после войны. Никто не может повлиять на нас. Могут быть звонки, могут быть какие-то заявления, не нужно на них обращать внимание. Мы отвечаем на эти звонки просто из политической вежливости. Но это ни в малейшей степени не изменит нашу позицию», - сказал президент Азербайджана.