Դեյվիդ Փրայս. Ադրբեջանի ներխուժումը ՀՀ սուվերեն տարածք անթույլատրելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայ-ամերիկյան ինտենսիվ շփումներն ու բարձր մակարդակի փոխայցելություններն էապես նպաստում են ռազմավարական երկխոսության շարունակական զարգացմանը:
Այդ մասին նա ասել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
«Վարչապետը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների անվտանգության ու իրավունքների ապահովման կարեւորությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Իր հերթին, Դեյվիդ Փրայսն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք ներխուժումն ու նշել ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ անհապաղ ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Փրայսը դատապարտել է հայ զինվորների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից անմարդկային վերաբերմունքն ու գործողությունները:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что интенсивные армяно-американские контакты и взаимные визиты на высоком уровне вносят значительный вклад в постоянное развитие стратегического диалога.
Пашинян сказал об этом в Ереване на встрече с делегацией во главе с председателем Комитета демократического партнерства Палаты представителей США Дэвидом Прайсом.
«Премьер-министр подчеркнул важность обеспечения безопасности и прав наших соотечественников в Нагорном Карабахе», - говорится в сообщении.
Со своей стороны, Дэвид Прайс счел неприемлемым вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении и отметил необходимость немедленного возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции.
Прайс осудил бесчеловечное обращение и действия представителей вооруженных сил Азербайджана по отношению к армянским солдатам.