Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Աստանայում ԱՊՀ գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ «Բաքուն վճռականորեն մերժել է ԵՄ-ի՝ Ադրբեջանի տարածք քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու փորձը»։
«Հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի էր ունեցել քառակողմ հանդիպում՝ Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ։ Երկարատեւ բանակցությունների արդյունքում որոշում է կայացվել Հայաստանի տարածք՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտ գործուղել Եվրամիության քաղաքացիական առաքելություն՝ 40 հոգուց բաղկացած։ Հետագայում տեղեկացանք, որ նրանց թիվը 50 է լինելու։
Նրանք այնտեղ կմնան առնվազն 2 ամիս, եւ այս առաքելության նպատակը, ինչպես մենք այն տեսնում ենք, եւ, հետեւաբար, համաձայնել ենք՝ օգնել կողմերին սահմանը գծել, սահմանազատման հետ կապված հարցեր որոշել։ Այդ առաքելությունը ադրբեջանական տարածք ուղարկելու փորձ էր կատարվել, որը մեր կողմից վճռականորեն մերժվել է»,- Ալիեւի այս խոսքերը մեջբերում է «Ինտերֆաքս-Ադբեջանը»։

Алиев заявил, что «решительно отверг попытку ЕС направить миссию на территорию Азербайджана» - Mediamax.am
5314 просмотров
Алиев заявил, что «решительно отверг попытку ЕС направить миссию на территорию Азербайджана»
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана заявил сегодня на саммите СНГ в Астане, что «Баку решительно отверг попытку ЕС направить гражданскую миссию на территорию Азербайджана».
«6 октября в Праге состоялась четырехсторонняя встреча с участием президента Франции, президента Евросовета, премьер-министра Армении и президента Азербайджана. На встрече в результате многочасовых переговоров пришли к решению о направлении на территорию Армении вблизи армяно-азербайджанской границы гражданской миссии Евросоюза в количестве 40 человек. Впоследствии нам стало известно, что их количество будет 50 человек. Они будут находиться там минимум 2 месяца и цель этой миссии, как мы ее видим, и поэтому мы дали на это согласие, - помочь сторонам провести границу, определить вопросы, связанные с делимитацией. Была попытка отправить эту миссию и с азербайджанской стороны, которая была решительно нами отвергнута», - эти слова Алиева приводит «Интерфакс-Азербайджан».