Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործընկերների հետ այսօրվա հանդիպումը հնարավորություն կտա հասկանալ, թե «ինչպես առաջ շարժվել»։
«Ելնելով այն հանգամանքից, որ ժամանակն արագ է ընթանում, իրադարձությունները բավականին արագ են զարգանում, կարծում եմ, որ այսօր շատ հարմար առիթ է խոսելու եւ տեսնելու, թե ինչ կարող ենք զեկուցել մեր ղեկավարներին՝ կապված իրենց ստորագրած պայմանավորվածությունների կատարման հետ», - ասել է Լավրովն Աստանայում բացելով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպումը։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին նշել է.
«Մեր կողմից մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնելու հետկոնֆլիկտային կարգավորման այն հարթությանը, որի համար անմիջականորեն պատասխանատու են արտգործնախարարները. դա խաղաղության պայմանագրի հարցերն են, որոնց շուրջ մենք վերջերս հանդիպում էինք ունեցել»։
Նա հավելել է, որ օգտակար կլինի խոսել «խաղաղ կարգավորման այլ հարցերի շուրջ, որոնք ներառում են սահմանի սահմանազատման, հաղորդակցությունների բացման, ինչպես նաեւ մարդասիրական բնույթի հարցերը»:

Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров выразил уверенность в том, что сегодняшная встреча с коллегами из Армении и Азербайджана позволит понять «как двигаться дальше».
«Исходя из того, что время бежит быстро, события развиваются достаточно стремительно, я считаю, что сегодня очень удобный повод пообщаться на эту тему и посмотреть, что мы можем доложить нашим лидерам относительно выполнения договоренностей, которые они подписали», - сказал Лавров, открывая трехстороннюю встречу министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении в Астане.
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов в свою очередь отметил:
«С нашей стороны мы сделаем особый фокус на том измерении постконфликтного урегулирования, за которое непосредственно отвечают министры иностранных дел: это вопросы мирного договора, по которому у нас была недавно встреча».
Он добавил, что было бы полезно переговорить «и по другим вопросам мирного урегулирования, в число которых входят вопросы делимитации государственной границы, открытия коммуникаций, а также вопросы гуманитарного характера».