Կայացել է Բլինքենի, Միրզոյանի եւ Բայրամովի հեռախոսազրույցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը:
«Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական Զինված ուժերի դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը»
Հեռախոսազրույցի մասին ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է, որ Բլինքենը ողջունել է այն «դրական քայլերը, որոնք Հայաստանն ու Ադրբեջանը ձեռնարկում են կենսունակ խաղաղ պայմանագրին հասնելու համար»:

Блинкен, Мирзоян и Байрамов провели телефонный разговор - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 4 октября по инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
«Стороны представили свои мнения относительно встречи в Женеве 2 октября.
Арарат Мирзоян подтвердил необходимость вывода азербайджанских ВС с суверенной территории Армении, скорейшего возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и безоговорочного сохранения режима прекращения огня. Была подчеркнута недопустимость решения проблем посредством применения силы или угрозы силой.
В контексте предотвращения новых агрессий была подчеркнута важность внедрения международных механизмов по мониторингу и контролю пограничной ситуации.
В ходе телефонного разговора собеседники обменялись мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном и создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Была достигнута договоренность продолжить обсуждения, направленные на установление стабильности и безопасности на Южном Кавказе».
В сообщении Госдепартамента США о телефонном разговоре, в частности, говорится, что Блинкен приветствовал «позитивные шаги, предпринимаемые Арменией и Азербайджаном для достижения устойчивого мирного соглашения».