Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 2-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման եւ բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարեւորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից, իսկ հանցագործները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Դրական է գնահատվել երկուստեք ըմբռնումը, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիները պիտի ապաշրջափակվեն երկրների ինքնիշխանության եւ իրավազորության ներքո»։
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնեւում Արարատ Միրզոյանը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի հետ։

Yerevan /Mediamax/. Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov met in Geneva on October 2.
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs issued a news release running as follows:
“Ararat Mirzoyan reiterated the position of the Armenian side on the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the immediate release of all Armenian prisoners of war. The importance of introducing international mechanisms for border situation control was highlighted.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia emphasized that the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces should receive a clear assessment by international instances, and the criminals should be brought to justice.
The sides exchanged views on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, ensuring the rights and security guarantees for the Armenians of Nagorno-Karabakh, including through the establishment of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
The sides positively assessed the mutual understanding on unblocking of the regional transport routes under the sovereignty and jurisdiction of the countries.”
On October 2, in Geneva, Ararat Mirzoyan also had meetings with EU Special Representative Toivo Klaar, US Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Senior Advisor for Caucasus Negotiations Philip Ricker and French Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Brice Roquefeuil.