Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Կառավարությունից հայտնում են, որ ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Մենք կշարունակենք աջակցել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը եւ անվտանգությանը։ Վերջին ռազմական գործողություններն ընդգծում են մեր դիվանագիտությունը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա նայել դեպի բարգավաճ եւ խաղաղ ապագա, ինչը ներառում է հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորում։
Հայտնում ենք մեր ցավակցությունը վերջին հարձակումների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր աջակցությունը տարածաշրջանում առավել կայունություն հաստատելու ջանքերին։ Մենք հավատարիմ ենք մնում Ձեր եւ այլ կողմերի հետ աշխատելու՝ աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար:
Այս տարի ԱՄՆ-Հայաստան մեր նորացված ռազմավարական երկխոսությունը վերահաստատեց մեր համատեղ հանձնառությունը երկկողմ հարաբերություններում կապերի ամրապնդմանը եւ ընդգծեց Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական հետագծին»:

Photo: https://www.politico.com/
Yerevan /Mediamax/. On the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia, the President of the United States Joseph Biden sent a congratulatory message to Prime Minister Nikol Pashinyan.
Government’s press service says the message reads as follows:
“We will continue to support the Armenian people’s democratic aspiration, sovereignty, and security. Recent hostilities underscore the need to redouble our diplomacy so Armenia can look to a prosperous and peaceful future, which includes normalization of relations with neighbors.
We offer our condolences for the lives lost in recent attacks. We appreciate your support for efforts to bring greater stability to the region. We remain committed to working with you and other parties to promote a peaceful resolution to the conflict, including for the people of Nagorno Karabakh.
Our renewed U.S.-Armenia Strategic Dialogue this year reiterated our shared commitment to strengthening ties across the bilateral relationship and emphasized U.S. support for Armenia democratic trajectory.”