Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է հրադադարի մասին պայմանավորվածության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն այսօր «ծայրահեղ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում իրավիճակի կտրուկ սրման կապակցությամբ»։
«Կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրումից, զսպվածություն ցուցաբերել եւ խստորեն պահպանել հրադադարը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան։
Մենք սերտ կապի մեջ ենք Բաքվի եւ Երեւանի հետ։ Հայաստանի ղեկավարությունից ստացվել է դիմում՝ առկա երկկողմ պայմանագրերին համապատասխան եւ ՀԱՊԿ-ի գծով իրավիճակի կարգավորմանն աջակցելու խնդրանքով։ Ակնկալում ենք, որ սեպտեմբերի 13-ին Մոսկվայի ժամանակով 09:00-ից Ռուսաստանի միջնորդության արդյունքում ձեռք բերված հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը  կիրականացվի ամբողջ ծավալով։
Դարձյալ ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բոլոր վիճելի խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես քաղաքական եւ դիվանագիտական ճանապարհով, իսկ սահմանների հետ կապված մասով՝ Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. The Russian Foreign Ministry expressed today its "extreme concern with regard of sharp aggravation of the situation in certain sections of the Armenian-Azerbaijani border.”
“We call on the parties to refrain from further escalation of the situation, show restraint and strictly observe the ceasefire, in accordance with the trilateral statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia.
We are in close contact with Baku and Yerevan. We have received an appeal from the Armenian leadership with a request to assist in resolving the situation in accordance with the existing bilateral agreements and through the CSTO. We expect that the agreement on a ceasefire reached as a result of Russian mediation from 9.00 a.m. Moscow time on September 13 of this year will be fully observed.
We continue to believe that all contentious issues between Armenia and Azerbaijan should be resolved exclusively in a political and diplomatic manner, and as to border issues, within the framework of the activities of bilateral Commission on the Delimitation of the Armenian-Azerbaijani Border with the consultancy of Russia,” the statement runs.