Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է հրադադարի մասին պայմանավորվածության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն այսօր «ծայրահեղ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում իրավիճակի կտրուկ սրման կապակցությամբ»։
«Կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրումից, զսպվածություն ցուցաբերել եւ խստորեն պահպանել հրադադարը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան։
Մենք սերտ կապի մեջ ենք Բաքվի եւ Երեւանի հետ։ Հայաստանի ղեկավարությունից ստացվել է դիմում՝ առկա երկկողմ պայմանագրերին համապատասխան եւ ՀԱՊԿ-ի գծով իրավիճակի կարգավորմանն աջակցելու խնդրանքով։ Ակնկալում ենք, որ սեպտեմբերի 13-ին Մոսկվայի ժամանակով 09:00-ից Ռուսաստանի միջնորդության արդյունքում ձեռք բերված հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը  կիրականացվի ամբողջ ծավալով։
Դարձյալ ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բոլոր վիճելի խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես քաղաքական եւ դիվանագիտական ճանապարհով, իսկ սահմանների հետ կապված մասով՝ Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

МИД России заявил о наличии договоренности о прекращении огня - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России выразил сегодня «крайнюю озабоченность в связи с резким обострением обстановки в отдельных районах армяно-азербайджанской границы».
«Призываем стороны воздержаться от дальнейшей эскалации ситуации, проявлять сдержанность и неукоснительно соблюдать режим прекращения огня в соответствии с трехсторонними заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении.
Находимся в тесном контакте с Баку и Ереваном. Получено обращение армянского руководства с просьбой оказать содействие в урегулировании ситуации в соответствии с имеющимися двусторонними соглашениями и по линии ОДКБ. Рассчитываем, что достигнутая в результате российского посредничества договоренность о прекращении огня с 9.00 по Москве 13 сентября с.г. будет выполняться в полном объеме.
По-прежнему исходим из того, что все спорные проблемы между Арменией и Азербайджаном должны решаться исключительно политико-дипломатическим путем, а в части, касающейся пограничных вопросов, – в рамках работы двусторонней Комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии России», - говорится в заявлении.