Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են երկկողմ ու տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության խնդիրների լայն շրջանակ:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ Միրզոյանը եւ Լավրովը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերի, տարածաշրջանում տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման աշխատանքների վերաբերյալ։
ՀՀ եւ ՌԴ ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է ռուսական կողմի ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության տեւական եւ համապարփակ կարգավորմանը:
«Վերահաստատվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարեւորությունը:
Կարեւորվել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դերակատարությունը՝ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման եւ սադրանքների կանխման, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության եւ կենսագործունեության պայմանների ապահովման գործում։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Երկու երկրների նախարարները քննարկել են Ռուսաստանի նախագահի՝ Հայաստան նախատեսված պետական այցի ու Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի կազմակերպման ընթացքը։

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, during the meeting with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov in Moscow discussed a wide range of regional security and stability issues.
Press service of Armenian Foreign Ministry reported that they exchanged views on issues regarding the delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan, as well as the works on unblocking economic and transport infrastructures in the region.
The ministers of the two countries also touched upon issues related to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the Nagorno-Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan emphasized the efforts of the Russian side, including within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, aimed at the lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“The importance of the implementation of the agreements reached within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021, was reiterated.
The important role of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh was stressed in strengthening the ceasefire regime in the conflict zone and preventing provocations, ensuring the safety and living conditions of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
Referring to the humanitarian issues resulting from the 44-day war, Ararat Mirzoyan emphasized the need for the early repatriation of Armenian POWs and other detainees, as well as the need for the preservation of the Armenian historical and cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan,” the ministry said in a news release.
Ministers Mirzoyan and Lavrov also discussed the state visit of the President of Russia to Armenia and the process of organization of the CSTO Collective Security Council session to be held in Yerevan.