Երեւանում մեկնաբանել են Բաքվում Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ դեսպանների Շուշի չմեկնելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանն ասել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Շուշի այցելելու Ադրբեջանի կառավարության հրավերը մերժած Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ դեսպանների դիրքորոշումը:
Այդ մասին նա ասել է «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միակողմանի այցերի անընդունելիության վերաբերյալ: Համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ներգրավված լինի միջազգային համագործակցության եւ աջակցության ծրագրերում:
Բարձր ենք գնահատում այն երկրների դիրքորոշումը, որոնք խորքային պատկերացում ունենալով հակամարտության վերաբերյալ՝ հրաժարվել են նմանօրինակ միակողմանի ակցիային մասնակցելուց»,- ասել է Հունանյանը:
Նախորդ շաբաթ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի եւ Միացյալ Նահանգների դեսպաններն անտեսել էին Ադրբեջանի կառավարության՝ Շուշի այցելելու եւ խորհրդաժողովի մասնակցելու հրավերը: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը քննադատել էր նրանց դիրքորոշումը եւ նշել, որ Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ դեսպաններն այլեւս նման հրավերներ չեն ստանալու:

Yerevan /Mediamax/. The Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said that Armenia highly appreciates the stance of the French and United States ambassadors, and their rejection of the Azerbaijani government’s invitation to visit Shushi.
Hunanyan said this speaking to Armenpress.
“We reiterate our position regarding the inadmissibility of unilateral visits to the territory of Nagorno-Karabakh. We are convinced that the population of Nagorno-Karabakh should be involved in the programs of international cooperation and support.
At the same time, we highly appreciate the position of those countries which, having a deep understanding of the conflict, refused to participate in such unilateral action,” Hunanyan said.
Last week the French and United States ambassadors to Azerbaijan ignored the invitation of the Azerbaijani government to visit Shushi to participate in a conference. Azerbaijani president Ilham Aliyev’s Assistant Hikmet Hajiyev condemned their stance and noted that they will no longer receive such invitations.