Ադրբեջանի վարչապետը ելույթ է ունեցել ԵԱՏՄ նիստում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովն այսօր մասնակցել է Չոլպոն-Աթա քաղաքում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին՝ հյուրի կարգավիճակով:
Իր ելույթում Ասադովը, մասնավորապես, ասել է, որ «Բաքուն պատրաստ է շարունակել ստեղծել բոլոր պայմանները ԵԱՏՄ-ի գործընկերների համար՝ օգտագործելու Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը»։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը սերտ երկկողմ հարաբերությունների եւ տնտեսական համագործակցության մեջ է ԵԱՏՄ անդամ «գրեթե բոլոր» երկրների հետ։
Ադրբեջանի վարչապետն ընդգծել է, որ իր երկիրը տարածաշրջանի գործընկերների հետ միասին մասնակցում է մի շարք նախաձեռնություններին եւ նախագծերին, որոնք ուղղված են տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացմանը, տարածաշրջանային եւ մայրցամաքային առեւտրի ամրապնդմանը:
«Մեր երկրի տարածքով տարբեր երթուղիներով բեռնափոխադրումների տարեկան աճ ենք տեսնում։ Այս տարվա 6 ամսում տարբեր միջանցքներով տարանցիկ փոխադրումների ծավալն աճել է ավելի քան 50%-ով»,- ասել է նա։
Ասադովը նշել է, որ երկրներն ու մայրցամաքները կապող տրանսպորտային նախագծերի շրջանակներում համագործակցությունը կնպաստի կայուն, բարգավաճ, արժանապատիվ եւ կանխատեսելի ապագային ողջ եվրասիական տարածքում։
«Այս թեզը ամրացնում են տարածաշրջանում ի հայտ եկած նոր իրողությունները, որոնք լավ հնարավորություններ են ստեղծում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ինչպես նաեւ նոր տրանսպորտային եւ առեւտրային ուղիների բացման համար»,- հավելել է Ադրբեջանի վարչապետը։

Премьер-министр Азербайджана выступил на заседании ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Азербайджана Али Асадов принял сегодня участие в качестве гостя в заседании Евразийского межправительственного совета в городе Чолпон-Ата.
В своем выступлении Асадов, в частности, сказал, что «Баку готов и дальше создавать все условия для того, чтобы партнеры по ЕАЭС могли использовать транзитный потенциал Азербайджана».
По его словам, Азербайджан имеет тесные двусторонние взаимоотношения и экономическое сотрудничество «почти со всеми» странами-членами ЕАЭС.
Премьер Азербайджана подчеркнул, что его страна вместе с партнерами по региону участвует в целом комплексе инициатив и проектов, направленных на развитие транспортных коммуникаций, усиление региональной и континентальной торговли.
«Мы наблюдаем ежегодный рост грузоперевозок через территорию нашей страны по различным маршрутам. Только за 6 месяцев текущего года объемы транзитных перевозок посредством различных коридоров выросли более чем на 50%»", - сказал он.
Асадов отметил, что сотрудничество в рамках транспортных проектов, соединяющих страны и континенты, внесет вклад в стабильное, благополучное, достойное и прогнозируемое будущее на всем евразийском пространстве.
«Данный тезис подкрепляется новыми реалиями, возникшими в регионе, которые создают хорошие возможности для разблокирования транспортных коммуникаций, а также открытия новых транспортных и торговых путей», - добавил премьер-министр Азербайджана.