Երեւան: Մեդիամաքս: Այցով Բաքվում գտնվող Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւն այսօր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին է հանձնել «Ալթին Կիրան» շքանշանը։
«Ղազախստանում ձեզ հարգում են որպես ականավոր պետական գործիչ, մարդ, ում ճանաչում է ամբողջ աշխարհը, մարդ, ով ապահովել է Ադրբեջանի պատմական հաղթանակն ու տարածքային ամբողջականության վերականգնումը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերին համապատասխան։ Դուք հսկայական ներդրում ունեք մեր պետությունների միջեւ բազմակողմ համագործակցության զարգացման գործում։ Եվ ի նշան ճանաչման, ղազախ ժողովրդի անունից այսօր ցանկանում եմ ձեզ հանձնել «Ալթին Կիրանի» շքանշանը»,- Տոկաեւի այս խոսքերը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի հունվարին Հայաստանը ՀԱՊԿ խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում իր զինծառայողներին գործուղել էր Ղազախստան՝ այս երկրում իրավիճակը կայունացնելու նպատակով։

Токаев заявил об «исторической победе» Азербайджана - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Находящийся с визитом в Баку президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев вручил сегодня президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву орден «Алтын Кыран».
«В Казахстане Вас знают и уважают как выдающегося государственного деятеля, человека, который известен во всем мире, человека, который привел Азербайджан к исторической победе, восстановлению территориальной целостности в полном соответствии с резолюциями Совета Безопасности. Вы вносите огромный вклад в развитие многостороннего, многогранного сотрудничества между нашими государствами. И в знак признания от имени всего казахского народа я сегодня хотел бы вручить Вам орден «Алтын Кыран»», - эти слова Токаева приводят азербайджанские СМИ.
Напомним, что в январе 2022 года Армения отправила своих военнослужащих в Казахстан в рамках миротворческой миссии ОДКБ для стабилизации ситуации в этой стране.