Լավրով. ՌԴ-ը կշարունակի օգնել ՀՀ-ին սահմանի ամրապնդման հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանը շարունակելու է Հայաստանի առանցքային դաշնակցի դիրքերից օգնել պաշտպանունակության ամրապնդման, սահմանի պահպանության ապահովման գործում:
Այս մասին նա ասել է աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ իրենց քննարկումներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը եւ ընդհանրապես Անդրկովկասի խնդիրը միշտ առանցքային տեղ է զբաղեցնում.
«ԼՂ կարգավորման շուրջ ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների երեք խումբ կա՝ 2020թ.-ի նոյեմբերին, հունվարին եւ 2021թ.-ի նոյեմբերին, եւ մենք կշարունակենք ապահովել այդ պայմանավորվածությունների կատարումը, այդ թվում՝ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործունեությունը՝ դրա մանդատին խիստ համապատասխան»:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ նշել է, որ Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղացել 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման եւ ռազմական գործողությունների հարցում։
«Վստահ ենք, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովող ռուսական խաղաղապահ ուժերի արդյունավետ գործունեությունը կծառայի Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, սադրանքների բացառմանը, բնականոն կյանքի վերականգնմանը, մեր տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Ереван /Медиамакс/. Россия продолжит помогать Армении в обеспечении охраны границы и укреплении обороноспособности.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил сегодня министр иностранных дел России Сергей Лавров, открывая переговоры с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Мы будем продолжать с позиции ключевого союзника Армении помогать вам в укреплении обороноспособности, в обеспечении охраны границы», - сказал он.
Российский министр отметил, что Москва продолжит обеспечивать выполнение трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении по Нагорному Карабаху, включая деятельность российского миротворческого контингента.
«По карабахскому урегулированию есть три группы договоренностей, достигнутых на высшем уровне в ноябре 2020 года, в январе и ноябре 2021 года. И мы продолжим обеспечивать выполнение этих договоренностей, включая деятельность российского миротворческого контингента в Карабахе в строгом соответствии с его мандатом», - сказал он.
Лавров отметил, что стороны также затронут перспективы взаимодействия в рамках СНГ, Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Сейчас Армения председательствует в ОДКБ, поэтому нам тем более важно сопоставить свои действия с теми планами, которые Армения предъявила участникам этой организации», - подчеркнул Лавров.