Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն այսօր Թվիթերի իր միրոբլոգում արձագանքել է դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում անցկացված զորահանդեսի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը «Հարավային Ադրբեջանի եւ Հյուսիսային Ադրբեջանի տարանջատման մասին»։
«Էրդողանին չեն տեղեկացրել, որ այն, ինչն ինքը աղավաղված մեջբերել է Բաքվում, վերաբերում է Արաքսից հյուսիս գտնվող Իրանի հողերի իրանական հայրենիքից բռնի կերպով տարանջատելուն:
Նա չգիտե՞ր, որ դրանով խարխլում է Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը: ՈՉ ՈՔ չի կարող խոսել ՄԵՐ սիրելի Ադրբեջանի մասին»,- գրել է Զարիֆը։
Մեդիամաքսը մեկնաբանություն է խնդրել իրանագետ Վարդան Ոսկանյանից:
«Զորահանդեսի ժամանակ Թուրքիայի նախագահը հատված է արտասանել Բախտիյար Վահաբզադեի պոեմից՝ Արաքս գետի մասին հիշատակմամբ, որն իրանական կողմում ակնհայտորեն հասկացել են որպես հստակ ուղերձ:
Պանթյուրքական ծրագրի շրջանակում գոյություն ունի այսպես կոչված «Հարավային Ադրբեջան»-ի խնդիր, որը ենթադրում է, որ Արաքսով կիսված երկու Ադրբեջանները պետք է միավորվեն: Էրդողանի արտասանումն իրանական կողմը ընկալել է որպես հավակնություններ Իրանի հյուսիսային շրջանների՝ Ատրպատականի հանդեպ»,- ասել է իրանագետը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի արտգործնախարարի նման կոշտ արձագանքը շատ բնական էր, քանի որ իրանցիների համար Ատրպատականը կենսական տարածք է:
«Այն շատ կարեւոր տարածք է նաեւ Հայաստան-Իրան հարաբերությունների համատեքստում»,- նշել է Վարդան Ոսկանյանը՝ հավելելով, որ երեկվա ելույթում Էրդողանը թիրախավորեց ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաեւ՝ Իրանը:

Yerevan /Mediamax. Iranian Foreign Minister Javad Zarif has responded on Twitter to Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s statement on “the separation of South Azerbaijan and North Azerbaijan”, which he made during a military parade in Baku on December 10.
“President Erdogan was not informed that what he ill-recited in Baku refers to the forcible separation of areas north of Aras from Iranian motherland.
Didn’t he realize that he was undermining the sovereignty of the Republic of Azerbaijan? NO ONE can talk about OUR beloved Azerbaijan,” wrote Zarif.
Mediamax has contacted Iranian studies expert Vardan Voskanyan for comments.
“During the parade, the Turkish President recited an excerpt from Bakhtyiar Vahabzadeh’s poem about River Araks, which was perceived by the Iranian side as a clear message.
The pan-Turkic program includes the concept of the so-called “South Azerbaijan”, which implies that the two Azerbaijans divided by Araks should unite. The Iranian side perceives Erdogan’s speech as ambitions toward the northern regions of Iran, Atrpatakan,” said the expert.
According to him, such a harsh response from the Iranian Foreign Minister is natural, as Atrpatakan is a vital area for Iranians.
“It is also a very important area in the context of Armenia-Iran relations,” Voskanyan said, adding that Erdogan targeted not only Armenia but also Iran in his speech yesterday.