Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն այսօր Թվիթերի իր միրոբլոգում արձագանքել է դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում անցկացված զորահանդեսի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը «Հարավային Ադրբեջանի եւ Հյուսիսային Ադրբեջանի տարանջատման մասին»։
«Էրդողանին չեն տեղեկացրել, որ այն, ինչն ինքը աղավաղված մեջբերել է Բաքվում, վերաբերում է Արաքսից հյուսիս գտնվող Իրանի հողերի իրանական հայրենիքից բռնի կերպով տարանջատելուն:
Նա չգիտե՞ր, որ դրանով խարխլում է Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը: ՈՉ ՈՔ չի կարող խոսել ՄԵՐ սիրելի Ադրբեջանի մասին»,- գրել է Զարիֆը։
Մեդիամաքսը մեկնաբանություն է խնդրել իրանագետ Վարդան Ոսկանյանից:
«Զորահանդեսի ժամանակ Թուրքիայի նախագահը հատված է արտասանել Բախտիյար Վահաբզադեի պոեմից՝ Արաքս գետի մասին հիշատակմամբ, որն իրանական կողմում ակնհայտորեն հասկացել են որպես հստակ ուղերձ:
Պանթյուրքական ծրագրի շրջանակում գոյություն ունի այսպես կոչված «Հարավային Ադրբեջան»-ի խնդիր, որը ենթադրում է, որ Արաքսով կիսված երկու Ադրբեջանները պետք է միավորվեն: Էրդողանի արտասանումն իրանական կողմը ընկալել է որպես հավակնություններ Իրանի հյուսիսային շրջանների՝ Ատրպատականի հանդեպ»,- ասել է իրանագետը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի արտգործնախարարի նման կոշտ արձագանքը շատ բնական էր, քանի որ իրանցիների համար Ատրպատականը կենսական տարածք է:
«Այն շատ կարեւոր տարածք է նաեւ Հայաստան-Իրան հարաբերությունների համատեքստում»,- նշել է Վարդան Ոսկանյանը՝ հավելելով, որ երեկվա ելույթում Էրդողանը թիրախավորեց ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաեւ՝ Իրանը:

Иран резко отреагировал на выступление Эрдогана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф ответил сегодня в твиттере на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана «о разделении Южного Азербайджана и Северного Азербайджана», сделанное 10 декабря на военном параде в Баку.
«Эрдогану по всей видимости не сообщили, что приведенная им в Баку в искаженном виде цитата относится к насильственному отторжению от иранской родины земель, находящихся к северу от Аракса.
Разве он не знал, что эти слова подрывают суверенитет Азербайджанской Республики? НИКТО не имеет права так говорить о НАШЕМ любимом Азербайджане», - написал Зариф.
Медиамакс попросил эксперта по Ирану Вардана Восканяна прокомментировать слова Зарифа.
«На военном параде президент Турции зачитал отрывок из поэмы Бахтияра Вахабзаде, в котором упоминается река Аракс, что было воспринято иранской стороной как четкое послание.
В рамках пантюркистской программы существует проблема так называемого «Южного Азербайджана», подразумевающая объединение двух разделенных Араксом Азербайджанов. Замечания Эрдогана были восприняты иранской стороной как амбиции в отношении Атропатены - северного региона Ирана», - сказал Восканян.
По его словам, столь резкая реакция министра иностранных дел Ирана вполне естественна, поскольку Атропатена является жизненно важным регионом для иранцев.
«Это также очень важная сфера также в контексте армяно-иранских отношений», - сказал Вардан Восканян.