ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ դիմումը եւ կոչ արել Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայաստանի կառավարության պահանջը եւ միջանկյալ միջոց կիրառել, հայտնել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը:
«Դատարանը վերահաստատում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը եւ կոչ անում ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց»,- ասված է որոշման մեջ:
Սեպտեմբերի 29-ին ՄԻԵԴ-ը որոշում էր կայացրել բավարարել Հայաստանի դիմումը` կիրառելով միջանկյալ միջոց: Մասնավորապես, դատարանը կոչ էր արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի միջոցների գործադրումից, որոնք կարող են առաջացնել քաղաքացիական բնակչության իրավունքների` Կոնվենցիայով նախատեսված խախտումներ:

Photo: https://oneofus.eu/
Yerevan /Mediamax/. The European Court for Human Rights (ECHR) fulfilled the request of the Government of the Republic of Armenia and applied interim measure, representative of Armenia in the ECHR said.
“The Court reaffirms the decision of September 29 to apply interim measure and calls on all countries directly or indirectly involved, including Turkey, to refrain from violating the rights of the civilian population protected by the Convention,” the ruling reads.
On 29 September 2020, the European Court of Human Rights decided to apply the interim measure and called upon both Azerbaijan and Armenia to refrain from taking any measures, in particular military action, which might entail breaches of the Convention rights of the civilian population.