ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ դիմումը եւ կոչ արել Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայաստանի կառավարության պահանջը եւ միջանկյալ միջոց կիրառել, հայտնել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը:
«Դատարանը վերահաստատում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը եւ կոչ անում ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց»,- ասված է որոշման մեջ:
Սեպտեմբերի 29-ին ՄԻԵԴ-ը որոշում էր կայացրել բավարարել Հայաստանի դիմումը` կիրառելով միջանկյալ միջոց: Մասնավորապես, դատարանը կոչ էր արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի միջոցների գործադրումից, որոնք կարող են առաջացնել քաղաքացիական բնակչության իրավունքների` Կոնվենցիայով նախատեսված խախտումներ:

ЕСПЧ удовлетворил ходатайство Армении и призвал к исполнению Турцию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский суд по правам человека удовлетворил ходатайство правительства Армении и применил промежуточную меру, заявило представительство Армении в ЕСПЧ.
«Суд подтверждает решение от 29 сентября о применении промежуточной меры и призывает все прямо или косвенно вовлеченные страны, включая Турцию, воздержаться от действий, которые могут привести к нарушению гражданских прав, предусмотренных Конвенцией»,- говорится в постановлении.
29 сентября ЕСПЧ принял решение удовлетворить ходатайство Армении в качестве обеспечительной меры. В частности, суд призвал Армению и Азербайджан воздержаться от принятия мер, которые могут привести к нарушению гражданских прав, предусмотренных Конвенцией.