«Հայաստանում զգում եմ ինչպես տանը»,- ասել է Տուսկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն այսօր ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Հայաստանում զգում է ինչպես տանը»:
Արմեն Սարգսյանն էլ վստահություն հայտնել, որ նա մեծ բավականություն կստանա մեր երկիր կատարած այցից, հատկապես որ Հայաստանն այն երկիրն է, որը կիսում է եվրոպական արժեքները։
«Հայաստանը ոչ միայն համաձայնագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ, այլեւ այն երկիրն է, որը, մասնավորապես, մշակութային առումով խորապես եվրոպական է եւ միշտ է այդպիսին եղել։ Ուստի, ավելի քան բնական է, որ ավելի մոտ ենք դառնում Եվրամիությանը։ Հայաստանը մշտապես եղել է եվրոպական արժեքների բնօրրան՝ սկսած մեր կրոնից, մշակույթից մինչեւ գրականություն ու երաժշտություն»,- նշել է նախագահը։

Туск: В Армении чувствую себя как дома - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Европейского Совета Дональд Туск сегодня на встрече с президентом Армении Арменом Саргсяном заявил, что «чувствует себя в Армении как дома».
Армен Саргсян, в свою очередь, выразил уверенность, что европейский чиновник получит большое удовлетворение от визита в Армению – страну, которая разделяет европейские ценности.
«Армения не только подписала соглашение с ЕС, она также является страной, которая особенно в культурном плане была и остается глубоко европейской. Поэтому более чем естественно, что мы становимся ближе к Евросоюзу. Армения всегда была колыбелью европейских ценностей, начиная от нашей религии, культуры, заканчивая литературой и музыкой»,- отметил президент.