Պուտինը, Էրդողանը եւ C-400-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերը Թուրքիային մատակարարելու թեման շոշափվել է ապրիլի 3-ին Թուրքիայում` Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ներկայացնում ենք մեջբերումներ այս թեմայով Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի ղեկավարների պատասխաններից:
Էրդողան
«Այս որոշումը (С-400-ը ձեռք բերելու մասին-խմբ.) ընդունվել է ինքնուրույն՝ Թուրքիայի կողմից: Այս հարցում մեր սիրելի ընկերները, Ռուսաստանի Դաշնությունը դրական արձագանքեցին մեր այս պահանջին, եւ ի վերջո, մենք ստորագրեցինք С-400-ների ձեռք բերման վերաբերյալ համաձայնագիրը, եւ գործընթացն ավարտված է: Այժմ շարունակվում է այդ հրթիռների արտադրման գործընթացը: Հարկ է նաեւ նշել, որ ռուսական կողմը կրճատել է այդ հրթիռները մեր երկիր մատակարարելու ժամկետները»:
Պուտին
«Ինչ վերաբերում է С-400-ների մատակարարման ժամկետների կրճատմանը, ապա մենք դա արել ենք մեր թուրք գործընկերների եւ բարեկամների խնդրանքով: Մենք արագացրել ենք արտադրությունը եւ պայմանավորածություն ձեռք բերել գների շուրջ, ինչը շատ կարեւոր է»:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը նաեւ արել է հետեւալ հայտարարությունը:
«Թուրքիան մեզ համար առաջնահերթ եւ շատ հուսալի գործընկեր է: Սա վերաբերում է նաեւ մի շարք խոշոր տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ մեր պայմանավորվածությունների կատարմանը, որոնց մենք առերեսվում ենք եւ որոնց կարգավորմամբ շահագրգռված ենք: Չեմ տեսնում որեւէ խնդիր, որը կխոչընդոտի Թուրքիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը»:

Путин, Эрдоган и С-400 - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Тема поставок Турции российских зенитно-ракетных систем С-400 поднималась на совместной пресс-конференции Владимира Путина и Реджепа Эрдогана в Анкаре 3 апреля.
Приводим цитаты из ответов лидеров России и Турции по этой теме.
Эрдоган
«Это решение (о покупке С-400-Медиамакс) было принято самостоятельно Турцией. В этом вопросе наши дорогие друзья, Российская Федерация, положительно ответили на наше требование, и это привело к тому, что мы достигли соглашения относительно поставок С‑400, и это дело завершено. Сейчас продолжается процесс по производству этих ракет. Еще нужно сказать, что российская сторона сократила срок поставки этих ракет в нашу страну».
Путин
«Что касается ускорения сроков поставки С‑400, то это мы сделали по просьбе наших турецких партнеров и друзей. Мы ускорили производство и договорились по ценам, что чрезвычайно важно».
На пресс-конференции Владимир Путин сделал и следующее заявление:
«Турция для нас является приоритетным и очень надёжным партнёром. Это касается и соблюдения наших договоренностей по целому ряду крупных региональных проблем, с которыми мы сталкиваемся и в разрешении которых мы заинтересованы. Не вижу сегодня никаких проблем, которые бы мешали дальнейшему развитию отношений с Турецкой Республикой».