Ռուս եւ ամերիկացի գեներալները կհանդիպեն Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարին Բաքվում կկայանա Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Հավաքական զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Կերտիս Սկապարոտիի եւ ՌԴ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի հանդիպումը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին կիրակի հայտնել է BuzzFeed ամերիկյան պորտալը:
Նշվում է, որ դա կլինի առաջին հանդիպումը 2013-ից ի վեր, երբ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակարգն արգելեց անձնական շփումները ՆԱՏՕ-ի Հավաքական զինված ուժերի հրամանատարի եւ իր ռուս գործընկերոջ միջեւ:
2017թ. հոկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի Ռազմական հանձնաժողովի նախագահ Պյոտր Պավելը հայտնել էր, որ Ռուսաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված առաջին քայլերն են կատարել:

Российский и американский генералы встретятся в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный главнокомандующий Объединенными вооруженными силами (ОВС) НАТО в Европе Кертис Скапарротти в январе встретится в Баку с начальником Генштаба Вооруженных сил России Валерием Герасимовым.
Как сообщает ТАСС, об этом в воскресенье сообщил американский портал BuzzFeed.
Отмечается, что встреча станет первой после 2013 года, когда администрация экс-президента США Барака Обамы наложила запрет на личные контакты между главой ОВС НАТО и его российским коллегой.
В октябре 2017 года председатель Военного комитета НАТО Петр Павел сообщил, что Россия и НАТО смогли сделать первые шаги к восстановлению отношений.