Ռուս եւ ամերիկացի գեներալները կհանդիպեն Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարին Բաքվում կկայանա Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Հավաքական զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Կերտիս Սկապարոտիի եւ ՌԴ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի հանդիպումը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին կիրակի հայտնել է BuzzFeed ամերիկյան պորտալը:
Նշվում է, որ դա կլինի առաջին հանդիպումը 2013-ից ի վեր, երբ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակարգն արգելեց անձնական շփումները ՆԱՏՕ-ի Հավաքական զինված ուժերի հրամանատարի եւ իր ռուս գործընկերոջ միջեւ:
2017թ. հոկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի Ռազմական հանձնաժողովի նախագահ Պյոտր Պավելը հայտնել էր, որ Ռուսաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված առաջին քայլերն են կատարել:

Russian and U.S. generals to meet in Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In January, U.S. Army General Curtis M. Scaparrotti, Supreme Allied Commander Europe (SACEUR) and head of Allied Command Operations (ACO) of NATO, will meet with Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation Valery Gerasimov in Baku.
According to TASS, BuzzFeed informed about this on Sunday.
This would be the first meeting since 2013, when the administration of ex-President of the United States Barack Obama imposed a ban on personal contacts between the head of NATO’s ACO and his Russian counterpart.
In October of 2017, Chairman of the NATO Military Committee Petr Pavel informed that Russia and NATO were able to make the first steps in restoring relations.