Թիլերսոնը «խորապես մտահոգված է» Անկարայի գործողություններով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատանը Թուրքիայի քաղաքացիների եւ ամերիկացիների ձերբակալմամբ եւ պահանջել է թուրքական կողմից տրամադրել նրանց մեղավորության ապացույցները:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների զրույցի արդյունքներով Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը հայտարարություն է տարածել:
«Պետքարտուղար Թիլերսոնը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարին իր խոր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայում մեր դիվանագիտական առաքելության թուրք աշխատակիցների եւ ԱՄՆ մի շարք քաղաքացիների ձերբակալմամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաեւ, որ Թիլերսոնը «ընդգծել է թափանցիկության կարեւորությունը Թուրքիայի կառավարության կողմից առաջադրված մեղադրանքների հարցում եւ կոչ է արել իշխանություններին տրամադրել ապացույցներ»:

Тиллерсон «глубоко обеспокоен» действиями властей Турции - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Госсекретарь США Рекс Тиллерсон в телефонном разговоре с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу выразил обеспокоенность задержанием граждан Турции и американцев в посольстве США в Анкаре и потребовал от турецкой стороны доказательств их вины.
Как сообщает ТАСС, заявление по итогам беседы глав внешнеполитических ведомств двух стран распространила пресс-служба Госдепартамента.
«Госсекретарь Тиллерсон выразил министру иностранных дел Турции глубокую обеспокоенность задержаниями турецких служащих нашей дипмиссии в Турции и нескольких американских граждан», - отмечается в заявлении.
В нем также говорится, что Тиллерсон «подчеркнул важность соблюдения прозрачности в том, что касается обвинений, выдвинутых правительством Турции, и призвал власти предоставить доказательства».