Երեւան: Մեդիամաքս: Մյունխենի անվտանգության խորհրդաժողովի նախագահ, պաշտոնաթող գերմանացի դիվանագետ Վոլֆգանգ Իշինգերը կարծում է, որ «Ադրբեջանը վախենում է Ռուսաստանից»:
Վոլֆգանգ Իշինգերը, ով համարվում է Գերմանիայի ամենահեղինակավոր դիվանագետներից մեկը, այդ մասին ասել է Коммерсантъ-ին տված հարցազրույցում, խոսելով Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության մասին.
«Եթե լավ արտաքին քաղաքականության նպատակն է պահպանել որքան հնարավոր է շատ հին բարեկամներ եւ ձեռք բերել հնարավորինս շատ նոր հուսալի գործընկերներ, նախեւառաջ՝ հարեւան պետությունների շարքից, ապա Ռուսաստանի վերջին տաս տարվա արտաքին քաղաքականությունը այլ կերպ, քան աղետ չես կոչի:
Վերցրեք Ուկրաինան: Դեռ չորս տարի առաջ 45 մլն ուկրաինացի համարում էին Ռուսաստանը իրենց երկրի գլխավոր դաշնակիցը, իսկ ռուսներին՝ իրենց եղբայրներ: Այսօր առնվազն 40 մլն ուկրաինացի համոզված են, որ Ռուսաստանը իրենց պետության գլխավոր սպառնալիքն է: Ռուսաստանը բարեկամ կորցրեց եւ ձեռք բերեց հակառակորդ: Լրիվ անիմաստ տեղը:
Հիշեք Վրաստանը: Իսկ Ադրբեջանը…
- Դե Ադրբեջանը հաստատ Ռուսաստանի թշնամին չէ:
- Այն նույնպես վախենում է Մոսկվայից: Վախենում է: Իսկ Բալթյան երկրները՞: Նրանք 50 տարի շարունակ ԽՍՀՄ-ի մաս են կազմել, իսկ այսօր նույնպես վախենում են Ռուսաստանից: Դա այն քաղաքականությունը չէ, որը պետք է վարել
XXI դարում: Եվ այն քաղաքականությունը չէ, որը կապահովի Ռուսաստանի հաջողությունը երկարաժամկետ կտրվածքով»:
Վոլֆգանգ Իշինգերը արտահայտվել է նաեւ Եվրասիական տնտեսական միության մասին.
«Մենք Արեւմուտքում չպետք է որեւէ առարկություն ունենանք այդ նախագծի վերաբերյալ: Բայց արդյո՞ք այն ապագա ունի: Անձամբ ես, ցավոք, հետեւյալ տպավորությունն ունեմ. այդ կազմակերպությունում Ռուսաստանի գործընկերները լրջորեն վախենում են, որ այն ստեղծված է տարածաշրջանում Մոսկվայի գերակայության համար»:

«Азербайджан боится России», считает Ишингер
Ереван /Медиамакс/. Председатель Мюнхенской конференции по безопасности, отставной немецкий дипломат Вольфганг Ишингер считает, что «Азербайджан боится России».
Вольфганг Ишингер, считающийся одним из самых авторитетных дипломатов Германии, сказал об этом в интервью Коммерсантъ, рассуждая о внешней политике России:
«Если целью хорошей внешней политики является сохранить как можно больше старых друзей и завести как можно больше новых надежных партнеров, прежде всего среди государств-соседей, то внешнюю политику России последних лет десяти иначе как катастрофой не назовешь. Возьмите Украину. Еще четыре года назад 45 млн украинцев считали Россию главным союзником своей страны, а россиян - своими братьями. Сегодня как минимум 40 млн украинцев убеждены, что Россия является главной угрозой для их государства. Россия потеряла друга и обрела противника, причем не одного. Совершенно на пустом месте.
Вспомните Грузию! А Азербайджан…
-  Ну Азербайджан-то России точно не враг.
- Он тоже боится Москвы. Боится. А страны Балтии? Они на протяжении 50 лет были частью СССР, а сегодня тоже боятся России. Это не та политика, которую стоит проводить в XXI веке. И не та политика, которая обеспечит России успех в долгосрочной перспективе».
Вольфганг Ишингер высказался и об Евразийском экономическом союзе:
«Мы, на Западе, вообще-то не должны иметь каких-то возражений против этого проекта. Но есть ли у него будущее? У меня лично, к сожалению, сложилось впечатление: партнеры России по этой организации всерьез опасаются, что она создана для доминирования Москвы в регионе».