Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն ասել է, որ ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած Ազգային Ժողովի ընտրությունները «արտացոլում են ժողովրդի կամքը»:
«Միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական գնահատականների համաձայն, ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ հիմնարար ազատությունները հիմնականում հարգվել են: Սակայն ընտրությունների վրա ստվեր են գցել արժանահավատ տեղեկությունները ընտրակաշառքի, քաղծառայողների եւ մասնավոր ընկերությունների աշխատակիցների վրա ճնշումների մասին, ինչն ազդել է ընտրական գործընթացի հանդեպ մարդկանց վստահության վրա: Այդուհանդերձ, ընտրությունների արդյունքները արտացոլում են ժողովրդի ընդհանուր կամքը», - ասել է Մայա Կոչիյանչիչը:
«Եվրոպական միությունը հավատարիմ է կայուն, ժողովրդավարական եւ բարգավաճ ապագայի կերտմանը Հայաստանի համար: Ընտրական գործընթացն ավարտված է, եւ մենք մտադիր ենք աշխատել ժողովրդավարական կերպով ընտրված Ազգային Ժողովի եւ Կառավարության հետ՝ մեր քաղաքական երկխոսությունը ամրապնդելու եւ վերջերս նախաստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հիման վրա տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումներին աջակցելու համար», - ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակը:
Մարտին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում Մայա Կոչիյանչիչն ասել էր, որ Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ առաջիկայում ստորագրվելիք նոր համաձայնագիրը «հավակնոտ է, եւ ամրապնդելու է համագործակցությունը»։
«Նորացված համաձայնագիրը ընդլայնելու է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների շրջանակը՝ հաշվի առնելով երկու կողմերի նոր գլոբալ, քաղաքական եւ տնտեսական շահերը, եւ այն մարտահրավերները, որոնք մենք ցանկանում ենք միասին հաղթահարել»,- ասել էր նա:

ЕС: Выборы в Армении отражают волю народа
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь Внешнеполитической службы ЕС Майя Косьянчич сказала, что состоявшиеся в Армении 2 апреля выборы «отражают волю народа».
«Согласно предварительным оценкам Международной наблюдательской миссии, выборы были хорошо организованы и базовые свободы в основном соблюдались. Однако на выборы бросают тень внушающие доверие сообщения о подкупе избирателей, давлении на гражданских служащих и сотрудников частных компаний, что сказалось на доверии населения к избирательным процессам. Тем не менее, результаты выборов отражают общую волю народа», - сказала Майя Косьянчич.
«Европейский союз остается верен созданию стабильного, демократического и благополучного будущего для Армении. Процесс выборов завершен, и мы намерены работать с демократически избранным Национальным собранием и правительством над укреплением политического диалога и содействовать экономическим и социальным реформам, закрепленным в парафированном недавно Соглашении о всестороннем и расширенном сотрудничестве», - сказала представитель Внешнеполитической службы ЕС.
В марте в интервью Медиамакс Майя Косьянчич сказала, что соглашение, которое будет подписано между Европейским Союзом и Арменией, «является амбициозным и укрепит сотрудничество».
«Обновленное соглашение расширит круг отношений между Арменией и ЕС с учетом новых глобальных, политических и экономических интересов сторон, а также вызовов, которые мы хотим вместе преодолеть», - сказала она.