ԱՄՆ-ը մտահոգված է Թուրքիայում խոսքի ազատության ապագայով
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մտահոգություն է հայտնել, որ Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված սահմանադրական փոփոխությունը, որն ավելի քան 100 պատգամավորների կզրկի անձեռնմխելիությունից, «սառեցնող ազդեցություն կունենա Թուրքիայում խոսքի ազատության վրա»:
Փոփոխությունը դեռ պետք է վավերացվի նախագահ Էրդողանի կողմից:
«Օրենքի առաջ հավասար լինելն ընդունված է ժողովրդավարական հասարակություններում: Սակայն մենք հավատում ենք, որ քաղաքական ելույթների ազատությունը, անգամ այն դեպքում, եթե շատերը դրանք համարում են հակասական կամ անհարմար, պետք է ապահովվի բոլորի համար: Սա հատկապես կարեւոր է այն դեպքում, երբ խոսքը գնում է երկրի քաղաքացիների կողմից ընտրված ներկայացուցիչների ելույթների մասին:
Մենք ուշադիր հետեւում ենք այս իրավական փոփոխությանը վերաբերող զարգացումներին: Եթե այս փոփոխության արդյունքում սահմանափակվի քաղաքական բանավեճի տարածքը, դա կքայքայի Թուրքիայի ժողովրդավարության որակը», - ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:

Yerevan/Mediamax/. The United States is concerned that the Turkish parliament’s adoption of a constitutional amendment, which would lift the parliamentary immunity of more than 100 members of parliament, "will have a chilling effect on freedom of speech across Turkey”.
Press Statement by Mark Toner, U.S. Department Deputy Spokesperson, reads this.
“The United States is concerned that the Turkish parliament’s adoption today of a constitutional amendment, which would lift the parliamentary immunity of more than 100 members of parliament, will have a chilling effect on freedom of speech across Turkey. We understand the legislation will next be referred to Turkey’s president.
A common tenet in democratic societies is equality before the law. However, we firmly believe that the freedom to engage in political speech – even speech which many find controversial or uncomfortable – should and must be protected for everyone. This is especially important when it involves speech by elected representatives of a country’s citizens.
We are closely monitoring developments regarding this prospective legal change. If this change results in a narrowing of space for political debate, it will erode the quality of Turkey’s democracy”, the statement reads.