ԱՄՆ-ը մտահոգված է Թուրքիայում խոսքի ազատության ապագայով
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մտահոգություն է հայտնել, որ Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված սահմանադրական փոփոխությունը, որն ավելի քան 100 պատգամավորների կզրկի անձեռնմխելիությունից, «սառեցնող ազդեցություն կունենա Թուրքիայում խոսքի ազատության վրա»:
Փոփոխությունը դեռ պետք է վավերացվի նախագահ Էրդողանի կողմից:
«Օրենքի առաջ հավասար լինելն ընդունված է ժողովրդավարական հասարակություններում: Սակայն մենք հավատում ենք, որ քաղաքական ելույթների ազատությունը, անգամ այն դեպքում, եթե շատերը դրանք համարում են հակասական կամ անհարմար, պետք է ապահովվի բոլորի համար: Սա հատկապես կարեւոր է այն դեպքում, երբ խոսքը գնում է երկրի քաղաքացիների կողմից ընտրված ներկայացուցիչների ելույթների մասին:
Մենք ուշադիր հետեւում ենք այս իրավական փոփոխությանը վերաբերող զարգացումներին: Եթե այս փոփոխության արդյունքում սահմանափակվի քաղաքական բանավեճի տարածքը, դա կքայքայի Թուրքիայի ժողովրդավարության որակը», - ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:

США обеспокоены будущим свободы слова в Турции
Ереван/Медиамакс/. Госдепартамент США заявил, что принятая парламентом Турции конституционная поправка, которая лишит неприкосновенности более 100 депутатов, «заморозит свободу слова в Турции».
Поправку должен утвердить президент Турции Реджеп Эрдоган.
«Равенство всех перед законом принято в демократических обществах. Однако мы убеждены, что свобода политических выступлений, даже тех, которые многие считают противоречивыми или неудобными, должна быть обеспечена для всех. Это особенно важно в том случае, когда речь идет о выступениях представителей, избранных гражданами страны.
Мы внимательно следим за процессом. Если в результате данной поправки будет ограничена площадка для политического диалога, это нанесет ущерб качеству демократии в Турции», - говорится в сообщении госдепартамента США.