Էրդողանը նոր հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի հասցեին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիան կրկին կդիմի նոյեմբերի 24-ին ձեռնարկած քայլերին, եթե Ռուսաստանը վերստին խախտի իր երկրի օդային տարածքը:
Ինչպես հայտնում է Anadolu գործակալությունը, Էրդողանն այսօր այս մասին հայտարարել է Անկարայում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Մենք ռազմավարական գործընկերություն ունենք Ռուսաստանի հետ: Սակայն մեր միությունը համերաշխություն է պահանջում, մեր միությունը սպառնալիքներ թույլ չի տալիս միմյանց հասցեին, դա տխրեցրել է մեզ: Մենք ջանքեր ենք գործադրում ոչ թե տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու, այլ խաղաղություն եւ անդորր ապահովվելու համար: Մենք պատճառներ չունենք առանց սահմանը խախտելու նշան բռնել Ռուսաստանի վրա, որի հետ ունենք բազմակողմ եւ շատ ամուր հարաբերություններ: Սիրիային վերաբերող քաղաքականության հետ կապված մեր տարաձայնությունները Ռուսաստանի հետ՝ մի բան է, իսկ մարտական գործողությունների իրականացման կանոնները՝ մեկ այլ բան»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
«Մենք նաեւ ճիշտ չենք համարում, որ մի միջադեպ, որի պարագայում ամբողջ միջազգային հանրությունը ճանաչել է մեր ճշմարտացիությունը, տարածվի մեր քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների վրա: Եթե նույն խախտումը տեղի ունենա այսօր, Թուրքիան կտա նույն պատասխանը: Այս պարագայում իրեն պետք է հարցաքննի եւ նման միջադեպ չկրկնելու համար միջոցներ ձեռնարկի ոչ թե այն երկիրը, որի նկատմամբ խախտում է կատարվել, այլ այն մեկը, որ ինքն է խախտում թույլ տվել»,- նկատել է նա:

Erdogan makes new statements on Russia
Yerevan/Mediamax/. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has today stated that if Russia again violates his country’s air space Turkey will take the same measures as on November 24.
As Anatolian news agency reports, Erdogan addressed a speech during his meeting with heads of local self-government bodies in Ankara today.
“We have strategic partnership with Russia. But our unity requires solidarity, and our unity doesn’t allow threats against each other; we were unhappy about it. We take efforts not to create tension in the region but to ensure peace and tranquility. We don’t have reasons to target Russia without any border violations as we have multilateral and very stable relations with the country. Our discords with Russia on Syrian policy is one thing, and application of rules of military actions is a completely different thing”, said the Turkish President.
“Besides, we don’t consider it correct to affect our political and economic relations by the incident in which the whole international community admitted our rightness. If the violations take place today, Turkey will again respond in the same way. In this regard, not the country which air space was violated but the country which did it should question itself and take steps to prevent the reoccurrence of the incident”, he noted.