Էրդողանը նոր հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի հասցեին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիան կրկին կդիմի նոյեմբերի 24-ին ձեռնարկած քայլերին, եթե Ռուսաստանը վերստին խախտի իր երկրի օդային տարածքը:
Ինչպես հայտնում է Anadolu գործակալությունը, Էրդողանն այսօր այս մասին հայտարարել է Անկարայում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Մենք ռազմավարական գործընկերություն ունենք Ռուսաստանի հետ: Սակայն մեր միությունը համերաշխություն է պահանջում, մեր միությունը սպառնալիքներ թույլ չի տալիս միմյանց հասցեին, դա տխրեցրել է մեզ: Մենք ջանքեր ենք գործադրում ոչ թե տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու, այլ խաղաղություն եւ անդորր ապահովվելու համար: Մենք պատճառներ չունենք առանց սահմանը խախտելու նշան բռնել Ռուսաստանի վրա, որի հետ ունենք բազմակողմ եւ շատ ամուր հարաբերություններ: Սիրիային վերաբերող քաղաքականության հետ կապված մեր տարաձայնությունները Ռուսաստանի հետ՝ մի բան է, իսկ մարտական գործողությունների իրականացման կանոնները՝ մեկ այլ բան»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
«Մենք նաեւ ճիշտ չենք համարում, որ մի միջադեպ, որի պարագայում ամբողջ միջազգային հանրությունը ճանաչել է մեր ճշմարտացիությունը, տարածվի մեր քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների վրա: Եթե նույն խախտումը տեղի ունենա այսօր, Թուրքիան կտա նույն պատասխանը: Այս պարագայում իրեն պետք է հարցաքննի եւ նման միջադեպ չկրկնելու համար միջոցներ ձեռնարկի ոչ թե այն երկիրը, որի նկատմամբ խախտում է կատարվել, այլ այն մեկը, որ ինքն է խախտում թույլ տվել»,- նկատել է նա:

Эрдоган сделал новые жесткие заявления в адрес России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил сегодня, что если Россия вновь нарушит воздушное пространство его страны, Турция примет те же меры, что и 24 ноября.
Как сообщает Анатолийское агентство новостей, Эрдоган выступил сегодня на встрече с главами органов местного самоуправления в Анкаре.
«Мы имеем стратегическое партнерство с Россией. Но наше единство требует солидарности, наше единство не допускает угроз в адрес друг друга, это нас огорчило.  Мы прилагаем усилия не к тому, чтобы создать напряженность в регионе, а к тому, чтобы обеспечить мир и спокойствие. У нас нет причин без каких-либо нарушений границ нацеливаться на Россию, с которой мы имеем многосторонние и очень крепкие отношения. Наши разногласия с Россией по поводу политики в отношении Сирии - одно, а применение правил ведения боевых действий - совершенно другое»,- сказал президент Турции.
«Мы также не находим правильным распространение на наши политические и экономические отношения инцидента, в котором все мировое сообщество признало нашу правоту. Если то же нарушение будет иметь место сегодня, Турция опять ответит тем же. В этом отношении допрашивать себя и принять меры для предотвращения повторения события должна не страна, в отношении которой имело место нарушение, а страна, которая совершила его»,- отметил он.