«Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան քննադատել է ՄԻԵԴ-ի վճիռը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան ափսոսանք է հայտնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)՝ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով հրապարակած վճռի կապակցությամբ:
ՄԻԵԴ որոշման համաձայն՝ թուրք քաղաքական գործչին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը (արտահայտման ազատություն):
Ասոցիացիայի տարածած հաղորդագրությունում ասված է, որ ՄԻԵԴ վճիռը ստվեր է գցում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի ընթացքում տեղի ունեցած ճանաչումների վրա, այդ թվում՝ ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարության վրա, որով նա հայերի կոտորածներն անվանել էր XX դարի առաջին ցեղասպանությունը:
««Շվեյցարիա-Հայաստան ասոցիացիան վերահաստատում է, որ թեւե խոսքի եւ արտահայտման ազատությունը հիմնարար եւ կենսական է ժողովրդավարական հասարակություններում, այնուամենայնիվ, այն բացարձակ չէ: Արտահայտման ազատությունը չի կարող կիրառվել պատմությունը վերաշարադրելու, մասնավորապես՝ ցեղասպանությունները ժխտելու կամ արդարացնելու համար»,- ասված է ասոցիացիայի հաղորդագրությունում:
Ասոցիացիան ընդգծել է, որ դատարանի վճիռը վերաբերում է բացառապես Փերինչքեի դեմ Շվեյցարիայում հրապարակված դատական որոշմանը եւ այն հարցականի տակ չի դնում հակառասիստական դրսեւորումների դեմ օրենքը, որը ներկայում գործում է Շվեյցարիայում:
Հիշեցնենք, որ «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան 2005թ. հուլիսին բողոք էր ներկայացրել ընդդեմ Դողու Փերինչեքի՝ վերջինիս կողմից Հայոց ցեղասպանությունը «միջազգային կեղծիք» անվանելու համար: Այդ բողոքի հիման վրա 2007թ. Լոզանի դատարանը մեղավոր էր ճանաչել Դողու Փերինչեքին՝ ռասսայական խտրականության պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի հոդվածով:

Yerevan /Mediamax/. Switzerland-Armenia Association has expressed regret over the European Court of Human Rights (ECHR) judgment on Perincek v Switzerland case.
Under the ECHR judgment, the Turkish politician’s persecution is a violation of Article 10 (freedom of expression) of the European Convention on Human Rights.
The press release disseminated by the Association reads that the judgment undermines the solemn recognitions that occurred during the commemoration of the centenary of the Armenian Genocide that took place this year, including that of Pope Francis, ruled last April 12th at the Vatican.
“The SAA affirms that while freedom of expression is essential and fundamental in a democratic society, it is not absolute. Freedom of expression cannot be misused for rewriting history, particularly so for seeking to deny or justify genocide, which is the most absolute and heinous of crimes”, the press release notes.
The Association stressed that the judgment of the Court applies only in respect of the proceedings leading to the conviction in Switzerland of Mr. Perincek and it does not call into question the legality and existence of the anti-racism norm, as it is in force in Switzerland.
It should be recalled that Switzerland-Armenia Association filed a complaint against Dogu Perincek in July 2005 as the latter called the Armenian Genocide “an international lie”. Based on the complaint, Lausanne Police Court found Dogu Perincek guilty of racial discrimination under the relevant article.