Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ «ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչման հարցը ոչ թե «եթե»-ի, այլ «երբ»-ի հարց է»:
Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է՝ մայիսի 7-ին երեկոյան ելույթ ունենալով Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքի ժամանակ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, աղոթքի արարողությանը մասնակցել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան Սամանթա Փաուերը, նախագահող եպիսկոպոս եւ Եպիսկոպալ եկեղեցու առաջնորդ Քեթրին Սքորին, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Օլավ Ֆիքսե Թվեյթը եւ այլք:
«Արդարության եւ ճշմարտության համար մղվող մեր 100-ամյա պայքարի ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք նաեւ ԱՄՆ-ի աջակցությունը: Ցեղասպանության զոհերի թիվն անհամեմատ մեծ կլիներ, իսկ վերապրածների ճակատագիրը` շատ ավելի դաժան, եթե այդ ծանր շրջանում մեր ժողովրդի կողքին չկանգնեին մեր բարեկամ երկրները, այդ թվում՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները»,- իր ելույթում ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել է, որ ամերիկյան առաջադեմ հասարակական-քաղաքական գործիչները դեռեւս 19-րդ դարի վերջին խստորեն դատապարտել են սուլթանական կառավարության հակահայկական քաղաքականությունը:
«Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուի անունը ոսկե տառերով է հավերժացվել հայերի բարեկամների շարքում: Ժամանակին նա դարձավ առաջին ամերիկացին, որն աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ որպես «ազգի ոչնչացման արշավ» որակելով Հայոց ցեղասպանությունը: Հայ ժողովուրդը հավերժ կհիշի նաեւ հարյուրավոր այն ամերիկացիներին, ովքեր Հայաստանի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Եվրոպայի տարածքում որբանոցներ հիմնեցին՝ մահից փրկելով եւ խնամելով ցեղասպանությունը վերապրած տասնյակ հազարավոր հայ որբերին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն իր խոսքում հիշատակել է նաեւ Կամբոջայի, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունն այսօր չունի ապագա ցեղասպանությունները կանխելու հուսալի մեխանիզմներ:
Նա խոսել է նաեւ մեր օրերում ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանությանը հստակ գնահատականներ տալու փորձերի մասին:
«Միայն այն փաստը, որ արդեն 44 նահանգ ճանաչել եւ դատապարտել է մարդկության դեմ իրագործված այդ ոճիրը, արդեն իսկ ասածիս վառ ապացույցն է: Հուսով եմ, որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչման հարցը ոչ թե «եթե»-ի, այլ «երբ»-ի հարց է: Ինչպես իր հուշերում գրում է Հենրի Մորգենթաուն, թուրքական յաթաղանի վտանգի ներքո հեռանալով օջախներից, որոնցում նրանց նախնիներն ապրել էին դեռեւս 2500 տարի առաջ, հայերն ասում էին. «Աղոթե՛ք մեզ համար»: Օրերս Հայ Առաքելական Եկեղեցին սրբադասեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերին՝ մեկուկես միլիոն նահատակներն արդեն սրբեր են: Ուստի նրանց համար աղոթելու հետ մեկտեղ, եկեք աղոթենք, որ ճշմարտության եւ արդարության պահանջը լինի մշտարթուն ու ղողանջի հավերժ, ինչպես 100-րդ տարելիցի նախօրեին ամբողջ աշխարհով հնչող եկեղեցիների հարյուր զանգերը: Եկե՛ք համատեղ ուժերով վիրակապենք մարդկության վերքերը՝ հասնելու համար արդարության եւ խաղաղության մեզանում եւ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նախագահը:
Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքի ամբողջական տեսագրությունը կարող եք դիտել այստեղ:

Armenian Genocide recognition is a matter of “when” and not “if” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan expressed the hope “that the recognition of the Armenian Genocide by the U.S. is a matter of ‘when’ and not ‘if.’”
The President stated it addressing a speech at the interreligious prayer dedicated to the Armenian Genocide victims at the Washington National Cathedral in the evening of May 7.
Vice President of the United States Joseph Biden, U.S. Ambassador to the U.N. Samantha Power, Presiding Bishop of the Episcopal Church Katharine Jefferts Schori and Secretary General of the World Council of Churches Olav Fykse Tveit attended the prayer ceremony, the Armenian presidential press service reports.
“We have always had the support of the U.S. in our 100-year struggle for justice and truth,” said Serzh Sargsyan in his speech.
The Armenian President recalled that progressive American social-public figures condemned the anti-Armenian policy of the Sultan’s government back in late 19th century.
“U.S. Ambassador Henry Morgenthau’s name has been eternalized in gold letters among the friends of Armenians in the Ottoman Empire. He was the first American to tell the world about the mass killings of the Armenians carried out by Young Turks, describing the Armenian Genocide as an “extermination campaign.” The Armenian people will also always remember hundreds of Americans who established orphanages in Armenia, Middle East and Europe to save and take care of the tens of thousands of Armenian orphans who survived the Genocide,” noted Serzh Sargsyan.
The Armenian President recalled in his speech the genocides in Cambodia, Rwanda and Darfur underlining that the international community today lacks reliable tools to prevent genocides in the future.
He also spoke of current attempts in the U.S. aimed at giving precise assessments to the Armenian Genocide.
“The fact 44 states have already recognized the Armenian Genocide and condemned this crime against the humanity is the vivid pledge of what I said. I hope the recognition of the Armenian Genocide by the U.S. is a matter of “when” and not if.” Let’s join efforts and “bind with a bandage the wounds” of humanity in order to achieve justice and peace in us and in the entire world,” said the President.
The full video recording of the interreligious prayer dedicated to the Armenian Genocide victims at Washington National cathedral is available here.