Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն անշրջելի է»:
Ինչպես գրում է ամերիկյան The New York Times պարբերականը, այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է մայիսի 7-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ Մամուլի ազգային ակումբում միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ:
Էդվարդ Նալբանդյանը քննադատել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր ալիքի շուրջ Թուրքիայի արձագանքը եւ նկատել, որ ներկայիս պայմաններում քիչ հավանական է խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման մասին:
«Մենք գտնվում ենք նույն կետում: Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Նրանք քննադատում են, սակայն Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է»,- ասել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նա նկատել է, որ աստիճանաբար ավելի մեծ թվով թուրքեր են սկսում հարցեր ուղղել սեփական երկրի կառավարությանը՝ Ցեղասպանության հարցի շուրջ պաշտոնական ժխտողական քաղաքականության վերաբերյալ:
«Մենք այլընտրանք չունենք: Մենք ստիպված ենք ապրել կողք կողքի ոչ թե ժխտողական քաղաքականությամբ, այլ մութ էջերը շրջելու միասնական ջանքերով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր նախագահության օրոք դեռ կօգտագործի «ցեղասպանություն» եզրը: «Անկասկած, եթե նախագահը կիրառի G-եզրը, ապա դա շատ կարեւոր եւ ազդեցիկ ուղերձ կլինի»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ամերիկաբնակ հայտնի գործարար, Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի ղեկավար Նուբար Աֆեյանն իր հերթին ասել է, որ Եղեռնը վերապրածների սերունդները հաղթահարել են վիշտը եւ հաստատակամությամբ համախմբվել՝ ձեւավորելով 10-միլիոնանոց հայկական սփյուռք:
«Որպես Լիբանանում ծնված, Կանադայում մեծացած եւ շուրջ 35 տարի ԱՄՆ-ում բնակվող հայ՝ ես շատ բնական եմ համարում, որ հայերը հասունանում են այս ողբերգությունն ընկալելու հարցում: Այդ ընկալումն ընդլայնվում է՝ դառնալով պատմություն ոչ միայն հանցագործության եւ զոհերի, այլեւ փրկվածների եւ փրկիչների մասին»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը՝ պարբերականի հետ հեռախոսային հարցազրույցի ժամանակ:

Процесс признания Геноцида необратим, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что «процесс международного признания Геноцида армян необратим».
Как пишет американская газета The New York Times, глава МИД Армении сказал об этом 7 мая в Вашингтоне на встрече с ведущими международными СМИ в Национальном пресс-клубе США.
Эдвард Налбандян подверг критике реакцию Турции на новую волну признаний Геноцида армян и отметил, что в нынешних условиях маловероятно скорое налаживание армяно-турецких отношений.
«Мы стоим на мертвой точке. Турция продолжает вести свою политику отрицания. Они критикуют, однако процесс признания Геноцида армян необратим», - сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
Он отметил, что постепенно все больше турок начинают задавать вопросы своему правительству относительно официальной политики отрицания, связанной с Геноцидом армян.
«У нас нет альтернативы. Мы вынуждены жить бок о бок не в условиях политики отрицания, а прикладывая совместные усилия, чтобы перевернуть темные страницы», - сказал Эдвард Налбандян.
Он также выразил надежду, что президент США Барак Обама произнесет слово «геноцид» еще будучи президентом. «Несомненно, если президент использует слово на «г», это станет очень важным и весомым посланием», - сказал Эдвард Налбандян.
Известный американский предприниматель армянского происхождения, глава комиссии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян в Вашингтоне, Нубар Афеян, в свою очередь, сказал, что потомки людей, переживших Геноцид, преодолели горе и сплотились, сформировав 10-миллионную общину.
«Как армянин, родившийся в Ливане, выросший в Канаде и проживший в США порядка 35 лет, я считаю очень естественным, что армяне созревают в вопросе восприятия этой трагедии. Это восприятие расширяется, включая не только само преступление и его жертв, но и спасшихся и спасителей»,- сказал Нубар Афеян в ходе телефонной беседы с изданием.