Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն անշրջելի է»:
Ինչպես գրում է ամերիկյան The New York Times պարբերականը, այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է մայիսի 7-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ Մամուլի ազգային ակումբում միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ:
Էդվարդ Նալբանդյանը քննադատել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր ալիքի շուրջ Թուրքիայի արձագանքը եւ նկատել, որ ներկայիս պայմաններում քիչ հավանական է խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման մասին:
«Մենք գտնվում ենք նույն կետում: Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Նրանք քննադատում են, սակայն Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է»,- ասել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նա նկատել է, որ աստիճանաբար ավելի մեծ թվով թուրքեր են սկսում հարցեր ուղղել սեփական երկրի կառավարությանը՝ Ցեղասպանության հարցի շուրջ պաշտոնական ժխտողական քաղաքականության վերաբերյալ:
«Մենք այլընտրանք չունենք: Մենք ստիպված ենք ապրել կողք կողքի ոչ թե ժխտողական քաղաքականությամբ, այլ մութ էջերը շրջելու միասնական ջանքերով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր նախագահության օրոք դեռ կօգտագործի «ցեղասպանություն» եզրը: «Անկասկած, եթե նախագահը կիրառի G-եզրը, ապա դա շատ կարեւոր եւ ազդեցիկ ուղերձ կլինի»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ամերիկաբնակ հայտնի գործարար, Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի ղեկավար Նուբար Աֆեյանն իր հերթին ասել է, որ Եղեռնը վերապրածների սերունդները հաղթահարել են վիշտը եւ հաստատակամությամբ համախմբվել՝ ձեւավորելով 10-միլիոնանոց հայկական սփյուռք:
«Որպես Լիբանանում ծնված, Կանադայում մեծացած եւ շուրջ 35 տարի ԱՄՆ-ում բնակվող հայ՝ ես շատ բնական եմ համարում, որ հայերը հասունանում են այս ողբերգությունն ընկալելու հարցում: Այդ ընկալումն ընդլայնվում է՝ դառնալով պատմություն ոչ միայն հանցագործության եւ զոհերի, այլեւ փրկվածների եւ փրկիչների մասին»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը՝ պարբերականի հետ հեռախոսային հարցազրույցի ժամանակ:

Process of recognizing Armenian Genocide is irreversible, Edward Nalbandian says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian stated that the "process of the international recognition of the Armenian Genocide is irreversible.”
Edward Nalbandian stated it at the meeting with leading U.S. and foreign media outlets at the National Press Club in Washington on May 7, American New York Times writes.
Edward Nalbandian criticized Turkey over its angry responses to the new wave of the international recognition of the Armenian Genocide, and noted that it was unlikely that a normalization of relations with Turkey would happen soon.
“We are where we are. Turkey is just continuing its policy of denial. They are criticizing, but the process of recognizing genocide is irreversible,” said the Armenian FM.
Edward Nalbandian said he was encouraged that an increasing number of Turks appeared to be questioning their government’s official policy of genocide denial.
“We have no other alternative. We have to live together, not with a policy of denials, but with joint efforts to turn the dark pages,” he said.
Edward Nalbandian also expressed hope that U.S. President Obama would use “genocide” terminology while still in office. “Of course if the President uses the G-word it would be a strong and important message,” said Edward Nalbandian.
In his turn, Noubar Afeyan, a prominent American venture capitalist of Armenian descent who is chairman of the national committee that organized the centennial events in Washington, said many members of the post-genocide generation had moved beyond grief, embracing the tenacity of the Armenian Diaspora, which now totals 10 million.
“As an Armenian who was born in Lebanon, grew up in Canada and lived in the United States for 35 years, I believe it’s the natural result that Armenians are maturing in relation to this tragedy. It’s extending to be not only about crimes and victims, but survivors and their saviors,” said Noubar Afeyan in a telephone interview.