Ցեղասպանությունը դատապարտող 2 նոր բանաձեւ է ընդունվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բասկերի երկրի խորհրդարանն ապրիլի 16-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարդող հայտարարություն։
Հայտարարության համաձայն՝ Առաջին Համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում սպանդի ու տեղահանության է ենթարկվել ավելի քան 1.5 միլիոն հայ եւ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենահրեշավոր ցեղասպանություններից է:
Բասկերի խորհրդարանի անդամները փաստել են, որ չնայած միջազգային հանրության կոչերին՝ Թուրքիայի կառավարությունը դեռեւս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Միանալով միջազգային հանրության կոչերին՝ Բասկերի խորհրդարանը կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նույն օրը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձեւ է ընդունել նաեւ Արգենտինայի Վիսենտե Լոպես քաղաքի օրենսդիր խորհուրդը:

Приняты два новых заявления, осуждающих Геноцид армян
Согласно заявлению, в годы Первой мировой войны в Османской империи погромам и депортации были подвержены более 1,5 млн. армян, и Геноцид армян стал одним из страшнейших в истории человечества.
Члены парламента Страны Басков констатировали, что, несмотря на призывы международной общественности, правительство Турции не признает Геноцид армян. Присоединяясь к мировой общественности, парламент Басков призывает Турцию признать Геноцид армян.
В тот же день резолюцию, посвященную 100-летию Геноцида армян, принял законодательный совет аргентинского города Висенте-Лопес.