Ցեղասպանությունը դատապարտող 2 նոր բանաձեւ է ընդունվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բասկերի երկրի խորհրդարանն ապրիլի 16-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարդող հայտարարություն։
Հայտարարության համաձայն՝ Առաջին Համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում սպանդի ու տեղահանության է ենթարկվել ավելի քան 1.5 միլիոն հայ եւ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենահրեշավոր ցեղասպանություններից է:
Բասկերի խորհրդարանի անդամները փաստել են, որ չնայած միջազգային հանրության կոչերին՝ Թուրքիայի կառավարությունը դեռեւս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Միանալով միջազգային հանրության կոչերին՝ Բասկերի խորհրդարանը կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նույն օրը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձեւ է ընդունել նաեւ Արգենտինայի Վիսենտե Լոպես քաղաքի օրենսդիր խորհուրդը:

2 statements condemning Genocide adopted
Yerevan /Mediamax/. The parliament of the Basque Country adopted a statement condemning the Armenian Genocide on April 16.
According to the statement, over 1.5mln Armenians were slaughtered and evicted in the Ottoman Empire during the World War I, and the Armenian Genocide is one of the most horrible genocides in the history of the mankind.
The MPs of the parliament of Basque Country stated that despite the calls of the international community, the Turkish government hasn’t recognized the Armenian Genocide yet. Joining the calls of the international community, the Basque parliament urged Turkey to recognize the Armenian Genocide.
On the same day, the legislative council of Vicente Lopez city in Argentina adopted a resolution on the Armenian Genocide Centennial.