Չի բացառվում, որ Գերմանիան պատվիրակություն չի ուղարկի Երեւան
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիան կարող է ապրիլի 24-ին պատվիրակություն չուղարկել Երեւան՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Այս մասին հաղորդում է գերմանական Deutsche Welle-ն՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ դեռ հստակեցված չէ, թե ով է ներկայացնելու Բեռլինը Երեւանում կայանալիք միջոցառումներում:
«Չի բացառվում, որ միջոցառումներին ներկա կգտնվի միայն Գերմանիայի դեսպանը, մինչդեռ Ֆրանսիան ներկայացնելու է անձամբ նախագահը՝ Ֆրանսուա Օլանդը: Պատմաբան Յուրգեն Գոտլիխի կարծիքով, դա «սկանդալային» կլինի»,- հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Deutsche Welle-ն նաեւ հայտնել է, որ Գերմանիայի խորհրդարանը Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ծրագրում է հարգել քննարկման միջոցով:
Հրապարակման մեջ ներկայացված են գերմանացի պատմաբանների խոսքերն այն մասին, որ 1915-1916 թվականներին Գերմանիայի իշխանությունները հստակ տեղեկատվություն ունեին հայերի ոչնչացման եւ տեղահանության մասին:
Մասնավորապես, Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվները ուսումնասիրած Պոտսդամի համալսարանի պատմաբան Քրիստին Պշիխոլցն ասել է, որ «գերմանացի դիվանագետները մանրակրկիտ կերպով գրի են առել այն ամենը, ինչ կատարվում էր նրանց շուրջը»:
Մասնավորապես, Պոլսում Գերմանիայի դեսպանը 1915 թվականի հուլիսի 7-ին Կայզերին ուղարկված հեռագրում գրել էր, որ «Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է հայկական էթնոսը կայսրության տարածքում ոչնչացնելու մտադրության մասին»:

Germany may not send a delegation to Yerevan on April 24 - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Germany may not send a delegation to Yerevan on the Armenian Genocide Centennial on April 24.
German Deutsche Welle reports this referring to its sources. The German Foreign Ministry reported that they didn’t yet clarify who would represent Berlin in the events due in Yerevan.
“It is possible that only the German ambassador will attend the service, whereas France will be represented by the president himself, Francois Hollande. Historian Jurgen Gottschlich has called this ''scandalous””, Deutsche Welle reports.
Deutsche Welle has also noted that the German parliament plans to remember the victims of the Armenian genocide with a debate.
The publication quotes German historians as saying that German authorities had clear information on extermination and eviction of Armenians over 1915-1916.
In particular, historian Christin Pschichholz from the University of Potsam who had studied the German Foreign Ministry’s archives concluded that "the German diplomats painstakingly took note of everything happening around them at that time”.
Specifically, a dispatch sent on July 7, 1915 by the German Ambassador in Constantinople to the Imperial Chancellor reads "it is the declared intention of the government [meaning the Turkish government] to destroy the Armenian race in the Turkish Empire."