Չի բացառվում, որ Գերմանիան պատվիրակություն չի ուղարկի Երեւան
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիան կարող է ապրիլի 24-ին պատվիրակություն չուղարկել Երեւան՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Այս մասին հաղորդում է գերմանական Deutsche Welle-ն՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ դեռ հստակեցված չէ, թե ով է ներկայացնելու Բեռլինը Երեւանում կայանալիք միջոցառումներում:
«Չի բացառվում, որ միջոցառումներին ներկա կգտնվի միայն Գերմանիայի դեսպանը, մինչդեռ Ֆրանսիան ներկայացնելու է անձամբ նախագահը՝ Ֆրանսուա Օլանդը: Պատմաբան Յուրգեն Գոտլիխի կարծիքով, դա «սկանդալային» կլինի»,- հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Deutsche Welle-ն նաեւ հայտնել է, որ Գերմանիայի խորհրդարանը Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ծրագրում է հարգել քննարկման միջոցով:
Հրապարակման մեջ ներկայացված են գերմանացի պատմաբանների խոսքերն այն մասին, որ 1915-1916 թվականներին Գերմանիայի իշխանությունները հստակ տեղեկատվություն ունեին հայերի ոչնչացման եւ տեղահանության մասին:
Մասնավորապես, Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվները ուսումնասիրած Պոտսդամի համալսարանի պատմաբան Քրիստին Պշիխոլցն ասել է, որ «գերմանացի դիվանագետները մանրակրկիտ կերպով գրի են առել այն ամենը, ինչ կատարվում էր նրանց շուրջը»:
Մասնավորապես, Պոլսում Գերմանիայի դեսպանը 1915 թվականի հուլիսի 7-ին Կայզերին ուղարկված հեռագրում գրել էր, որ «Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է հայկական էթնոսը կայսրության տարածքում ոչնչացնելու մտադրության մասին»:

Пока неясно, отправит ли Германия делегацию в Ереван - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Германия может не направить делегацию в Ереван для участия в церемониях по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
Как сообщает германская Deutsche Welle со ссылкой на свои источники, МИД Германии пока не решил, кто будет представлять Берлин на мероприятиях в Ереване.
«Не исключено, что на мероприятиях будет присутствовать лишь посол ФРГ, в то время как Франция будет представлена на уровне президента. По мнению историка Юргена Готлиха, это будет «скандалом», - пишет издание.
Deutsche Welle также сообщает, что парламент Германии намерен почтить память жертв геноцида посредством обсуждений.
В публикации приводятся слова немецких историков о том, что в 1915-1916 гг. власти Германии обладали полноценной информацией об уничтожении и депортации армян.
В частности, работавший в архивав МИД Германии историк Кристин Пшихольц сказал, что «германские дипломаты детально описывали события того периода».
В частности, посол Германии в Константинополе (современный Стамбул) писал в июле 1915 года в телеграмме кайзеру, что «правительство Турции заявило о намерении уничтожить армянский этнос в Турецкой империи».