Նախագահները պայմանավորվել են շարունակել հանդիպումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարձր մակարդակի բանակցությունները շարունակելու մասին:
Ֆրանսիայի նախագահի հետ կայացած առանձնազրույցներից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները բանակցություններ են վարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ, ապա տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի առանձնազրույցը:
Բանակցությունների արդյունքներն հոկտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան ամփոփվել են նախագահներ Ֆրանսուա Օլանդի, Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիեւի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ), Պիեռ Անդիոյի (Ֆրանսիա) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի համատեղ հանդիպման ժամանակ:
«Խաղաղ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում երկխոսության շարունակումը եւ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը», - հաղորդել է Հայաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Президенты Армении и Азербайджана договорились продолжать встречи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 27 октября в Париже на встрече президентов Армении и Азербайджана была достигнута договоренность о продолжении переговоров на высшем уровне.
После отдельных встреч с президентом Франции президенты Армении и Азербайджана провели переговоры с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, после чего состоялась беседа Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с глазу на глаз.
Итоги переговоров были подведены 27 октября поздно вечером в ходе встречи президентов Франсуа Олланда, Сержа Саргсяна, Ильхама Алиева, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США), Пьера Андио (Франция) и Личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика.
«Для достижения прогресса в мирных переговорах участники встречи отметили важность продолжения диалога в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и усилий по укреплению доверия. Было подчеркнуто отсутствие альтернативы мирному урегулированию конфликта»,- отметила пресс-служба президента Армении.