Նախագահները պայմանավորվել են շարունակել հանդիպումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարձր մակարդակի բանակցությունները շարունակելու մասին:
Ֆրանսիայի նախագահի հետ կայացած առանձնազրույցներից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները բանակցություններ են վարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ, ապա տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի առանձնազրույցը:
Բանակցությունների արդյունքներն հոկտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան ամփոփվել են նախագահներ Ֆրանսուա Օլանդի, Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիեւի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ), Պիեռ Անդիոյի (Ֆրանսիա) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի համատեղ հանդիպման ժամանակ:
«Խաղաղ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում երկխոսության շարունակումը եւ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը», - հաղորդել է Հայաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Armenian and Azerbaijani Presidents agree to continue meetings - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. At the meeting in Paris on October 27, Presidents of Armenia and Azerbaijan reached an agreement to continue high-level negotiations.
After separate talks with the French President, Armenian and Azerbaijani Presidents held negotiations with OSCE Minsk Group Co-Chairs and Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
It was followed by the tete-a-tete meeting between Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev.
Negotiations were summed up late in the evening at the joint meeting of Presidents Francois Hollande, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov of Russia, James Warlick of the United States and Pierre Andrieu of France, as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
“The participants of the meeting highlighted ongoing dialog and trust-building efforts within the framework of OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in order to achieve progress in the peace process. The lack of alternative to NK peace process was also underlined”, reported Armenian presidential press service.