Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելն այսօր ասել է, որ Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմներից հետո Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ հաստատված հաշտությունը կարող է լավ օրինակ դառնալ Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին դեսպանն ասել է՝ Երեւանի պետական համալսարանում ելույթ ունենալով Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակին նվիրված «Խաղաղության կորստից մինչեւ Եվրոպական միության հիմնումը» թեմայով համաժողովի ընթացքում:
«Առաջին hամաշխարհային պատերազմից Եվրոպայի քաղած ամենամեծ դասն այն է, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով: Փոխզիջումների գնալն է երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման սկիզբը, եւ սա հատկապես վառ արտահայտվեց Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ հաստատված հաշտության օրինակով: Հաշտության հաստատման եվրոպական այս փորձը կարող է կիրառելի լինել նաեւ Հարավային Կովկասի համար»,- ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Ռայներ Մորելի խոսքերով, հաշտության հասնելու համար անհրաժեշտ է հակամարտող կողմերի կամքը, որն, ըստ դեսպանի, պետք է «թելադրվի ոչ միայն վերեւից (երկրի ղեկավարությունից – խմբ.), այլեւ ներքեւից»:
«Մենք գիտակցում ենք, թե ինչպիսի պատմական իրավիճակում են գտնվել Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի ժողովուրդները, եւ քաղաքական գործիչներն էին, որոնք իրավիճակը փոխելու կամք դրսեւորեցին: Եթե նայենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տիրող իրավիճակին, պետք է խոստովանել, որ այն իսկապես բարդ է: Հակամարտությամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը փորձում է պահպանել զինադադարը: Սակայն երկու երկրներ հաշտեցման ճանապարհին անհրաժեշտ է հավելյալ քայլեր անել՝ սկսելով երկխոսությունից: Կողմերից հնչող հռետորաբանության մեջ կան որոշակի արտահայտություններ, որոնց կարիքը պարզապես չկա: Կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի այս միջոցառման պես մի բան կազմակերպել նաեւ Բաքվում, որպեսզի այնտեղ էլ մարդիկ դասեր քաղեն»,- ասել է Ռայներ Մորելը:
Դեսպանի համոզմամբ, 1914 թ.-ը եւ 2014 թ.-ը տարբերվում են նրանով, որ միջազգային հանրությունը արդեն ստեղծել է հակամարտությունների լուծման համապատասխան գործիքներ, որոնցից մեկն է ԵԱՀԿ-ն:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, ով եւս ելույթով հանդես է եկել համաժողովին, ասել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ եւ Եվրամիությունը միշտ օգտագործել են բոլոր առիթները եւ դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ինչպես նաեւ զինադադարի խախտումները:
«Մենք մշտապես ասել ենք եւ կրկնում ենք՝ այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Ղարաբաղյան խնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը:

Франко-германский опыт примирения применим к Кавказу, считают послы
Ереван /Медиамакс/. Посол Германии в Армении Райнер Морел сказал сегодня, что примирение между Францией и Германией после Первой и Второй мировых войн может стать хорошим примером для урегулирования конфликтов на Южном Кавказе.
Как сообщает Медиамакс, об этом посол сказал в Ереванском государственном университете, выступая на конференции «От потери мира к созданию Европейского Союза», посвященной 100-летию Первой мировой войны.
«Самый большой урок, извлеченный из Первой мировой войны, заключается в том, что все конфликты должны решаться мирным путем. Компромиссы являются началом установления дружеских отношений между странами, и это очевидно на примере примирения между Францией и Германией. Этот европейский опыт примирения применим и для Кавказа»,- сказал посол, отвечая на вопрос Медиамакс
По словам Райнера Мореля, для примирения нужна воля конфликтующих сторон, которая, по словам посла, должна быть «проявлена не только сверху» (руководством страны – ред.), но и снизу».
«Мы осознаем, в какой исторической ситуации находились народы Германии и Франции, и политические лидеры продемонстрировали волю изменить ситуацию. Если смотреть на ситуацию между Арменией и Азербайджаном, следует признать, что она действительно сложная. Конфликтом занимается Минская группа ОБСЕ, которая пытается сохранить перемирие. Однако на пути примирения необходимо предпринять дополнительные шаги, начав с диалога. В риторике сторон есть определенные выражения, в которых просто нет необходимости. Думаю, подобное мероприятие нужно организовать и в Баку»,- сказал Райнер Морель.
По мнению посла, 1914 и 2014 годы отличаются тем, что международное сообщество уже создало соответствующие инструменты для решения конфликтов, одним из которых является ОБСЕ.
Посол Франции в Армении Анри Рено тоже выступил на конференции, подчеркнув, что Минская группа ОБСЕ и ЕС многократно осуждали воинственную риторику и нарушения перемирия в зоне карабахского конфликта.
«Мы всегда говорили и повторяем: эта проблема не имеет военного решения. Карабахский конфликт должен решаться исключительно путем мирных переговоров»,- сказал посол Франции.