Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելն այսօր ասել է, որ Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմներից հետո Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ հաստատված հաշտությունը կարող է լավ օրինակ դառնալ Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին դեսպանն ասել է՝ Երեւանի պետական համալսարանում ելույթ ունենալով Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակին նվիրված «Խաղաղության կորստից մինչեւ Եվրոպական միության հիմնումը» թեմայով համաժողովի ընթացքում:
«Առաջին hամաշխարհային պատերազմից Եվրոպայի քաղած ամենամեծ դասն այն է, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով: Փոխզիջումների գնալն է երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման սկիզբը, եւ սա հատկապես վառ արտահայտվեց Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ հաստատված հաշտության օրինակով: Հաշտության հաստատման եվրոպական այս փորձը կարող է կիրառելի լինել նաեւ Հարավային Կովկասի համար»,- ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Ռայներ Մորելի խոսքերով, հաշտության հասնելու համար անհրաժեշտ է հակամարտող կողմերի կամքը, որն, ըստ դեսպանի, պետք է «թելադրվի ոչ միայն վերեւից (երկրի ղեկավարությունից – խմբ.), այլեւ ներքեւից»:
«Մենք գիտակցում ենք, թե ինչպիսի պատմական իրավիճակում են գտնվել Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի ժողովուրդները, եւ քաղաքական գործիչներն էին, որոնք իրավիճակը փոխելու կամք դրսեւորեցին: Եթե նայենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տիրող իրավիճակին, պետք է խոստովանել, որ այն իսկապես բարդ է: Հակամարտությամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը փորձում է պահպանել զինադադարը: Սակայն երկու երկրներ հաշտեցման ճանապարհին անհրաժեշտ է հավելյալ քայլեր անել՝ սկսելով երկխոսությունից: Կողմերից հնչող հռետորաբանության մեջ կան որոշակի արտահայտություններ, որոնց կարիքը պարզապես չկա: Կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի այս միջոցառման պես մի բան կազմակերպել նաեւ Բաքվում, որպեսզի այնտեղ էլ մարդիկ դասեր քաղեն»,- ասել է Ռայներ Մորելը:
Դեսպանի համոզմամբ, 1914 թ.-ը եւ 2014 թ.-ը տարբերվում են նրանով, որ միջազգային հանրությունը արդեն ստեղծել է հակամարտությունների լուծման համապատասխան գործիքներ, որոնցից մեկն է ԵԱՀԿ-ն:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, ով եւս ելույթով հանդես է եկել համաժողովին, ասել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ եւ Եվրամիությունը միշտ օգտագործել են բոլոր առիթները եւ դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ինչպես նաեւ զինադադարի խախտումները:
«Մենք մշտապես ասել ենք եւ կրկնում ենք՝ այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Ղարաբաղյան խնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը:

French-German reconciliation practice may also be applied in Caucasus, Ambassador says
Yerevan /Mediamax/. German Ambassador to Armenia Rainer Morel said today, France-Germany reconciliation after the World Wars I and II may be a good example for settlement of conflicts in the South Caucasus.
The Ambassador said this addressing a speech during “From Loss of Peace to Establishment of European Union” conference dedicated to the World War I Centennial in the Yerevan State University, Mediamax reports.
“Europe’s biggest lesson learnt from the World War I is that all the conflicts should be settled a peaceful way. Mutual concessions are the beginning for friendly relations among the states and France-Germany reconciliation practice was one vivid example of it. This European peacebuilding practice can also be applicable to South Caucasus”, said the Ambassador answering Mediamax’s question.
According to Rainer Morel, the will of the conflicting sides is needed to reach peace and that will “should be dictated not only from the top (the country’s leadership- edit.) but the bottom”.
“We realize the historic situation that German and French peoples were in and it were the leaders of the countries who demonstrate the will to change the political situation. As for the situation in Armenia and Azerbaijan, we should confess it’s really tough. The OSCE Minsk Group is engaged in the conflict settlement and it tries to maintain the ceasefire. But an extra step is needed to be taken on the path of reconciliation of the two states and the dialogue is the start. The rhetoric voiced by the parties contain some phrases which just need not be mentioned. I think it would be right to organize such an event in Baku as well so as people could learn lessons there , too”, said Rainer Morel.
According to the Ambassador, 1914 and 2014 differ in the sense that the international community has already created relevant tools for conflict settlement and OSCE is one of them.
French Ambassador to Armenia Henri Renaud who also spoke at the conference said that the OSCE Minsk Group and the EU always used all the occasions to condemn the bellicose rhetoric over NK conflict as well as ceasefire violations.
“We have always stated and we do repeat- the issue has no military solution. The NK conflict should be settled in a solely peaceful way through negotiations”, said the French Ambassador.