Սերժ Սարգսյանը խոսել է Ռուսաստանի, ԵՏՄ-ի, ՆԱՏՕ եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունների մասին - Mediamax.am
4014 դիտում
Սերժ Սարգսյանը խոսել է Ռուսաստանի, ԵՏՄ-ի, ՆԱՏՕ եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության միջոցով Հայաստանն իր ակտիվ ներդրումն է բերում միջազգային անվտանգության եւ կայունության գործին:
Այս մասին ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Կոլումբիայի համալսարանում հանդես գալով դասախոսությամբ:
«Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը մշտապես կառուցել է տարբեր համակարգերի, տարածաշրջանում ներգրավված ուժերի շահերի համադրման, այլ ոչ թե հակադրությունների բաժանարար գծերի ստեղծման հիման վրա: Հայաստանը եւ Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկերներ են, եւ հայ-ռուսական փոխօգնության պայմանագիրը՝ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ մեկտեղ, մեր անվտանգության հենասյուներից է: Դրան զուգահեռ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության միջոցով իր ակտիվ ներդրումն է բերում միջազգային անվտանգության եւ կայունության գործին ինչպես անհատական գործողությունների ծրագրի, այնպես էլ միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակներում», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանն ընթացիկ տարում պատրաստվում է միանալ Եվրասիական տնտեսական միության հիմնադրման մասին պայմանագրին, «որը նոր հեռանկարներ կբացի մեր տնտեսության հետագա զարգացման համար, ինչպես նաեւ հնարավորություններ՝ օտարերկրյա ներդրումների համար»:
«Միաժամանակ, Հայաստանը շարունակում է Եվրոպական Միության հետ համակողմանի համագործակցությունն ինչպես Արեւելյան գործընկերության, այնպես էլ երկկողմ ձեւաչափով: Եվրամիության եւ արեւմուտքի աջակցության շնորհիվ մեր երկիրը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, տնտեսության ազատականացման եւ շատ այլ կարեւոր ոլորտներում: Համոզված եմ՝ դրանք շարունակական բնույթ են կրելու: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ այդ բարեփոխումների նպատակն այս կամ այն կառույցին ինտեգրվելը չէ. դրանք առաջին հերթին մեզ են պետք», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Благодаря сотрудничеству с НАТО Армения вносит свой активный вклад в дело обеспечения международной безопасности и стабильности.
Президент Армении Серж Саргсян сказал об этом, выступая с лекцией в Колумбийском университете.
«Армения всегда строила свою внешнюю политику, совмещая при интересы разных систем и сил, а не создавая разделительные линии. Армения и Россия являются стратегическими партнерами, и армяно-российский договор о взаимопомощи, наряду с
Членством Армении в ОДКБ, является одной из столпов нашей безопасности. Параллельно с этим, сотрудничая с НАТО, Армения вносит свой активный вклад в дело обеспечения международной безопасности и стабильности, как посредством Плана действий индивидуального партнерства, так и в рамках международных миротворческих миссий»,- сказал президент Армении.
Серж Саркисян сказал, что в текущем году Армения готовится присоединиться к договору о создании Евразийского экономического союза, «что откроет новые перспективы для дальнейшего развития нашей экономики, а также новые возможности для иностранных инвестиций».
«Одновременно, Армения продолжает всестороннее сотрудничество с ЕС в форматах как Восточного, так и двустороннего партнерства. Благодаря поддержке ЕС и Запада наша страна осуществила серьезные реформы в сферах демократии, прав человека, верховенства закона, либерализации экономики. Уверен, все эти реформы будут носить продолжительный характер. Мы трезво осознаем, что целью этих реформ является не интеграция в ту или иную структуру. В первую очередь они нужны нам самим», - сказал Серж Саргсян.