Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին կոչ է արել անվերապահորեն պահպանել հրադադարը եւ լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել հասարակությունները խաղաղությանը պատրաստելու համար:
Այս մասին ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության փոխխոսնակ Մերի Հարֆի հաղորդագրության մեջ՝ սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
«Պետքարտուղարը լուրջ մտահոգություն է հայտնել շփման գծի երկայնքով վերջերս ծավալված բռնության առնչությամբ, որի հետեւանքով գրանցվել են ամենամեծ զոհերը 1994 թվականին հրադադարի համաձայնագիրը ստորագրելուց ի վեր: ԱՄՆ համոզված են, որ թշնամության հաղթահարումը եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը խաղաղություն եւ բարգավաճում կբերեն երկու երկրների ժողովուրդներին եւ կնպաստեն իրավիճակի կայունացմանը Հարավային Կովկասում», - ասված է Մերի Հարֆի հաղորդագրության մեջ:
«Ջոն Քերին ողջունել է կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ երկխոսությունը շարունակելու նախագահների պատրաստակամությունը եւ կողմերին կոչ է արել ավելի կանոնակարգված բանակցային գործընթաց սկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո», - նշել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության փոխխոսնակը:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը ընդգծել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը, իրավիճակի լարման բացառումը եւ կոչ է արել գտնել մեխանիզմներ՝ հակամարտության լարման թուլացման եւ կողմերի միջեւ վստահության միջոցների ամրապնդման համար:
«Ջոն Քերին կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով բանակցությունների շարունակումը եւ իր պատրաստակամությունը հայտնել հնարավորինս աջակցելու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնմանը: ԱՄՆ պետքարտուղարը միաժամանակ ընդգծել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու գործում չափազանց կարեւոր է կողմերի քաղաքական կամքը», - հայտնել է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Джон Керри призвал президентов Армении и Азербайджана неукоснительно соблюдать перемирие - Mediamax.am
3252 просмотров
Джон Керри призвал президентов Армении и Азербайджана неукоснительно соблюдать перемирие
Ереван/Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри призвал президентов Армении и Азербайджана неукоснительно соблюдать режим прекращения огня и предпринять дополнительные шаги для подготовки своих обществ к миру.
Об этом говорится в заявлении официального представителя Госдепартамента США Мэри Харф, сделанном по итогам трехсторонней встречи Джона Керри с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым, состоявшейся 4 сентября в Ньюпорте в рамках саммита НАТО.
«Госсекретарь выразил серьезную озабоченность в связи с недавним насилием на линии соприкосновения, которое привело к наибольшему количеству жертв со времени заключения перемирия в 1994 году. США убеждены, что преодоление вражды и нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном принесут мир и процветание народам обеих стран и будут способствовать стабилизации на Южном Кавказе. Госсекретарь США призвал президентов Армении и Азербайджана неукоснительно соблюдать режим прекращения огня и предпринять дополнительные шаги для подготовки своих обществ к миру», - говорится в заявлении.
«Джон Керри приветствовал готовность президентов продолжить диалог по ключевым вопросам урегулирования и призвал стороны вступить в более формальный переговорный процесс под эгидой Минской группы ОБСЕ», - отметила Мэри Харф.
В сообщении пресс-службы президента Армении о трехсторонней встрече в Ньюпорте говорится, что Джон Керри подчеркнул безальтернативность мирного урегулирования карабахской проблемы и призвал найти механизмы для снижения напряженности и укрепления доверия между сторонами.
«Джон Керри заявил о важности продолжения переговоров в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ и выразил готовность оказать максимальное содействие поиску путей мирного урегулирования. При этом госсекретарь США подчеркнул, что для решения проблемы чрезвычайно важна политическая воля сторон», - говорится в сообщении пресс-службы президента Армении.