Ռուսաստանը Հայաստանին նախապես չի տեղեկացնում Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին - Mediamax.am
3434 դիտում
Ռուսաստանը Հայաստանին նախապես չի տեղեկացնում Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը խոշոր ծավալներով զենք եւ ռազմական տեխնիկա է ձեռք բերում Ռուսաստանից, Իսրայելից եւ Ուկրաինայից, մինչդեռ Հայաստանի զենքի հիմնական մատակարարը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի Դաշնությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՀՀ ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյո՞ք պաշտոնական Երեւանը նախապես տեղեկացվում է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին, ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ այս հարցը « դուրս է հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության շրջանակներից »:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ նաեւ ռուսական արտադրության զինատեսակների ձեռքբերմամբ Ադրբեջանը խախտում է Եվրոպայում սովորական սպառազինության մասին պայմանագրի դրույթները` Սամվել Մկրտչյանը հիշեցրել է, որ  Ռուսաստանը  2007-ից սառեցրել է իր  անդամակցությունը այդ պայմանագրին եւ չի առաջնորդվում դրանում նշված սահմանափակումներով:

Russia doesn’t inform Armenia about volumes and types of arms sold to Azerbaijan beforehand - Mediamax.am
3452 views
Russia doesn’t inform Armenia about volumes and types of arms sold to Azerbaijan beforehand
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan purchases a large amount of arms and military equipment from Russia, Israel and Ukraine while Russia remains Armenia’s only weapon supplier.
Samvel Mkrtchyan, head of Arms Control and International Security Division of Armenian Foreign Ministry Samvel Mkrtchyan told journalists about it today, Mediamax reports.
Answering the journalists’ question whether official Yerevan is informed about the volumes and types of the weapon sold by Russia to Azerbaijan beforehand, the Foreign Ministry representative said that the issue “is outside the framework of Armenia-Russia strategic cooperation”.
Touching upon the question by purchasing arms of Russian production Azerbaijan violates the provisions contained in the CFE Treaty, Samvel Mkrtchyan recalled that Russia has suspended its membership to the Treaty since 2007 and is not guided with the restrictions mentioned in it.