Ռուսաստանը Հայաստանին նախապես չի տեղեկացնում Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին - Mediamax.am
3434 դիտում
Ռուսաստանը Հայաստանին նախապես չի տեղեկացնում Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը խոշոր ծավալներով զենք եւ ռազմական տեխնիկա է ձեռք բերում Ռուսաստանից, Իսրայելից եւ Ուկրաինայից, մինչդեռ Հայաստանի զենքի հիմնական մատակարարը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի Դաշնությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՀՀ ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյո՞ք պաշտոնական Երեւանը նախապես տեղեկացվում է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող զենքի ծավալների եւ տեսակների մասին, ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ այս հարցը « դուրս է հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության շրջանակներից »:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ նաեւ ռուսական արտադրության զինատեսակների ձեռքբերմամբ Ադրբեջանը խախտում է Եվրոպայում սովորական սպառազինության մասին պայմանագրի դրույթները` Սամվել Մկրտչյանը հիշեցրել է, որ  Ռուսաստանը  2007-ից սառեցրել է իր  անդամակցությունը այդ պայմանագրին եւ չի առաջնորդվում դրանում նշված սահմանափակումներով:

Россия заранее не извещает Армению об объемах и видах продаваемого Азербайджану оружия - Mediamax.am
Россия заранее не извещает Армению об объемах и видах продаваемого Азербайджану оружия
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан закупает большое количество оружия и военной техники у России, Израиля и Украины, в то время как главным поставщиком Армении остается Российская Федерация.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня журналистам сказал начальник управления по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Самвел Мкртчян.
Отвечая на вопрос журналистов о том, уведомляется ли заранее официальный Ереван об объемах и видах оружия, которые Россия продает Азербайджану, представитель МИД сказал, что данный вопрос находится «вне рамок армяно-российского стратегического партнерства».
Комментируя  вопрос о том, что приобретая оружие российского производства, Азербайджан нарушает положения Договора об обычных вооружённых силах в Европе, Самвел Мкртчян напомнил, что Россия с 2007 года приостановила свое членство в этом договоре и не руководствуется установленными там ограничениями.