Երեւան: Մեդիամաքս: «Ուսուցչական առաջնորդություն» մագիստրոսական ծրագիրը, որը մշակվել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի եւ Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) համագործակցությամբ, 2021 թվականից ի վեր պատրաստում է կրթության նոր սերնդի առաջնորդներ։
Ծրագիրն արդեն ունի 42 շրջանավարտ, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողնում դպրոցներում եւ համայնքներում, իսկ հաջորդ տարի նրանց շարքերը կհամալրեն եւս 29 ուսանողներ։
Այս բացառիկ ծրագիրը նախատեսված է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ոչ միայն դասավանդել, այլեւ կրթական համակարգում փոփոխություններ առաջ բերել։ Այն համադրում է մանկավարժական վարպետությունն առաջնորդության կարողունակությունների զարգացման հետ՝ հնարավորություն ընձեռելով ուսուցիչներին ձեւավորելու երկարատեւ ազդեցություն եւ՛ դասարաններում, եւ՛ համայնքներում։ Ծրագիրն իրականացվում է հիբրիդային ձեւաչափով, ինչը թույլ է տալիս ուսանողներին տեսական դասընթացներին մասնակցել հեռավար եղանակով՝ զուգահեռաբար կիրառելով ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները դպրոցում։
«Մենք պատրաստում ենք ոչ միայն ուսուցիչներ, այլեւ առաջնորդներ, որոնք կվերափոխեն Հայաստանի կրթական համակարգը։ Այս ծրագիրն ավելին է, քան պարզապես մագիստրոսական աստիճանի շնորհումը. այն արձագանքում է կենսական պահանջին՝ ապահովելու, որ յուրաքանչյուր երեխա, անկախ իր բնակավայրից, ստանա որակյալ կրթություն», - նշում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանը։
«Եթե սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներում ուսուցիչների պակաս լինի, դրանք կարող են փակվել։ Իսկ եթե գյուղը դպրոց չունի, այն դատապարտված է դատարկվելու։ Գյուղերի կենսունակությունը առանցքային դեր ունի մեր սահմանների պաշտպանության գործում», - ասել է ԵՊՀ մանկավարժության եւ կրթության զարգացման կենտրոնի ղեկավար Նազիկ Հարությունյանը։
Ծրագիրն ուղղված է ոչ միայն մանկավարժական հմտությունների զարգացմանը, այլեւ կրթական նորարարությունների ու հետազոտությունների խթանմանը։ Մագիստրոսական թեզերն ու հետազոտական աշխատանքները ընդգրկում են կրթական արդարության, ուսանողակենտրոն ուսուցման, ուսուցչական առաջնորդության եւ ժամանակակից դասավանդման տեխնոլոգիաների թեմաները, որոնք կապում են առկա մարտահրավերները նորարարական լուծումների հետ։ Համադրելով տվյալահեն լուծումները եւ գործնական փորձառությունը՝ ծրագրի շրջանավարտները նպաստում են կրթության համակարգային վերափոխումներին՝ ձեւավորելով առավել ներառական եւ արդյունավետ կրթական միջավայր։
Ծրագրի ազդեցությունը շարունակում է աճել՝ ավելի ու ավելի շատ մասնագետների ներգրավման շնորհիվ։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի եւ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության (AMAA) երկարամյա համագործակցությունը եւս զգալիորեն ամրապնդել է ուսանողների ներգրավման գործընթացը, որի շրջանակում AMAA-ի մասնագետները նույնպես միացել են մագիստրոսական ծրագրին։
Մագիստրոսական ծրագիրն այժմ հասանելի է մանկավարժությամբ, կրթությամբ եւ առաջնորդությամբ հետաքրքրված բոլոր անձանց համար, որոնք ցանկանում են առաջնորդել, դասավանդել եւ ոգեշնչել՝ ձեւավորելով կրթության ապագան Հայաստանում։
Ծրագրի ընդլայնման շրջանակում շուտով կմեկնարկի հաջորդ ուսումնական տարվա ընդունելությունը, որը հնարավորություն կտա նոր դիմորդներին միանալու կրթական համակարգի վերափոխման այս նորարարական շարժմանը։

A New Era in Education: Teach For Armenia and YSU’s Teaching Leadership Master’s Program - Mediamax.am
4028 views
A New Era in Education: Teach For Armenia and YSU’s Teaching Leadership Master’s Program
Yerevan /Mediamax/. Since its launch in 2021, the Master’s Program in Teacher Leadership, developed in partnership between Teach For Armenia and Yerevan State University (YSU), has been shaping a new generation of educators.
With 42 graduates already impacting schools and communities and 29 more set to graduate next year, the program continues to grow as a catalyst for educational change.
Designed for those who want to do more than teach - they want to lead change - this first-of-its-kind program blends pedagogical expertise with leadership training, equipping educators to make a lasting impact in classrooms and communities. With a flexible hybrid format, participants engage in coursework remotely while gaining hands-on experience in schools.
“We are not just preparing teachers but shaping leaders who will transform Armenia’s education system. More than a degree, this program responds to a national need - ensuring every child, regardless of location, has access to a quality education,” says Larisa Hovannisian, Founder and CEO of Teach For Armenia Educational Foundation.
“If border village schools face a teacher shortage, they risk closure. And if a village lacks a school, it will become deserted,” emphasizes Nazik Harutyunyan, Head of YSU’s Center for Pedagogy and Educational Development. This initiative isn’t just about the classroom; it’s about the future of entire communities.
Beyond developing teaching skills, the program fosters a new generation of educators who bring research-based innovation to the classroom. Master’s theses and research projects explore education equity, child-centered learning, teacher leadership, and modern teaching technologies - bridging current challenges with future innovations. By combining data-driven solutions with real-world experience, graduates contribute to system-wide educational reform while shaping a more inclusive and effective learning environment.
As more professionals join the program, including educators supported through Teach For Armenia’s long-standing partnership with the Armenian Missionary Association of America (AMAA), its impact continues to grow. For those driven by a mission to lead, teach, and inspire, this transformative opportunity is becoming increasingly accessible, shaping the future of education in Armenia.
As the program grows, applications for the upcoming academic year will soon open, welcoming aspiring educators ready to lead the next wave of change in Armenia’s education system.