ՄԱԿ-ում մտահոգիչ են համարում Հայաստանում դպրոց հաճախելու ցուցանիշները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների կոմիտեն լուրջ մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում դպրոց հաճախելու ցուցանիշների վատթարացման վերաբերյալ։
ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների կոմիտեն այսօր հրապարակել է եզրակացությունները Արգենտինայի, Հայաստանի, Բահրեյնի, Իսրայելի, Մեքսիկայի եւ Թուրքմենստանի վերաբերյալ։
«Կոմիտեն ողջունել է 2021 թվականին Հայաստանում ընդունված սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց իրավունքների մասին օրենքը եւ 2023-2027 թվականների սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց սոցիալական ինտեգրման ծրագիրը, սակայն շարունակում է մտահոգություն հայտնել, որ, չնայած որոշ դրական միտումներին, սաhմանափակ հնարավորություններով երեխաները շարունակում են դժվարությունների բախվել։ Կոմիտեն առաջարկում է մշակել արդյունավետ գնահատման համակարգ՝ բոլոր տեսակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար ծառայությունների հասանելիությունը բարելավելու համար, ներառյալ կրթությունը, առողջապահությունը, սոցիալական պաշտպանությունը եւ աջակցությունը:
Կոմիտեն լրջորեն մտահոգված է դպրոցներում ընդունելության եւ հաճախումների ցուցանիշների վատթարացմամբ, հատկապես՝ միջնակարգ դպրոցների բարձր դասարաններում, եւ կրթական արդյունքների անկմամբ, ինչպիսիք են ընթերցանության նվազագույն իմացության բացակայությունը: Կոմիտեն կոչ է անում ապահովել, որ Հայաստանի բոլոր աղջիկներն ու տղաները հավասար եւ որակյալ տարրական եւ միջնակարգ կրթություն ստանան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Ереван /Медиамакс/. Комитет по правам детей ООН выразил серьезную обеспокоенность ухудшением показателей посещаемости школ в Армении.
Комитет по правам детей ООН опубликовал сегодня заключения относительно 6 стран – Аргентины, Армении, Бахрейна, Израиля, Мексики и Туркменистана.
«Комитет приветствовал принятый в Армении в 2021 году закон о правах людей с ограниченными возможностями и Программу социальной интеграции людей с ограниченными возможностями на 2023–2027 годы, но по-прежнему обеспокоен тем, что, несмотря на некоторые положительные тенденции, дети с ограниченными возможностями продолжают сталкиваться с трудностями. Комитет рекомендует разработать эффективную систему оценки, чтобы облегчить доступ детей со всеми видами инвалидности к услугам, включая образование, здравоохранение, социальную защиту и поддержку.
Комитет серьезно обеспокоен ухудшением показателей набора и посещаемости школ, особенно в старших классах средней школы, и снижением результатов обучения – таких как отсутствие минимальных навыков чтения. Он призвал Армению обеспечить, чтобы все девочки и мальчики получали справедливое и качественное начальное и среднее образование», - говорится в сообщении.