ՄԱԿ-ում մտահոգիչ են համարում Հայաստանում դպրոց հաճախելու ցուցանիշները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների կոմիտեն լուրջ մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում դպրոց հաճախելու ցուցանիշների վատթարացման վերաբերյալ։
ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների կոմիտեն այսօր հրապարակել է եզրակացությունները Արգենտինայի, Հայաստանի, Բահրեյնի, Իսրայելի, Մեքսիկայի եւ Թուրքմենստանի վերաբերյալ։
«Կոմիտեն ողջունել է 2021 թվականին Հայաստանում ընդունված սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց իրավունքների մասին օրենքը եւ 2023-2027 թվականների սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց սոցիալական ինտեգրման ծրագիրը, սակայն շարունակում է մտահոգություն հայտնել, որ, չնայած որոշ դրական միտումներին, սաhմանափակ հնարավորություններով երեխաները շարունակում են դժվարությունների բախվել։ Կոմիտեն առաջարկում է մշակել արդյունավետ գնահատման համակարգ՝ բոլոր տեսակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար ծառայությունների հասանելիությունը բարելավելու համար, ներառյալ կրթությունը, առողջապահությունը, սոցիալական պաշտպանությունը եւ աջակցությունը:
Կոմիտեն լրջորեն մտահոգված է դպրոցներում ընդունելության եւ հաճախումների ցուցանիշների վատթարացմամբ, հատկապես՝ միջնակարգ դպրոցների բարձր դասարաններում, եւ կրթական արդյունքների անկմամբ, ինչպիսիք են ընթերցանության նվազագույն իմացության բացակայությունը: Կոմիտեն կոչ է անում ապահովել, որ Հայաստանի բոլոր աղջիկներն ու տղաները հավասար եւ որակյալ տարրական եւ միջնակարգ կրթություն ստանան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

UN CRC concerned about deteriorating levels of school enrolment in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The UN Child Rights Committee (CRC) is seriously concerned about the deteriorating levels of school enrolment and attendance in Armenia.
The Committee issued today its findings on Argentina, Armenia, Bahrain, Israel, Mexico, and Turkmenistan.
“The Committee welcomed the 2021 law on the rights of persons with disabilities and the 2023-2027 Programme for Social Inclusion of Persons with Disabilities in Armenia, but remained concerned that despite some positive trends, children with disabilities continue to face difficulties in accessing services. It recommended that the state party develop an efficient and harmonized system for disability assessment to facilitate access for children with all types of disabilities to services, including education, health, social protection and support services.
The Committee was seriously concerned about the deteriorating levels of school enrolment and attendance, especially in upper secondary education, and reduced learning outcomes such as the lack of minimum proficiency in reading. It urged Armenia to ensure that all girls and boys complete equitable and quality primary and secondary education leading to relevant and effective learning outcomes,” the news release reads.