Նախագիծն իրականացրել են Մեդիամաքսն ու Batumelebi & Netgazeti-ն՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Անկախ մեդիա բովանդակության ստեղծում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։
14-ամյա Եվայի կապույտ աչքերը ժպտում են՝ փորձելով թաքցնել մյուս հույզերը։
«Ես Արցախից եմ, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղից», - ծանոթանում ենք։
Այժմ նա Երեւանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 դպրոցի 8-րդ դասարանում է սովորում։
Ըստ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության 2023թ. դեկտեմբերի տվյալների՝ Հայաստանի Հանրապետության դպրոցներում, ընդհանուր առմամբ, սովորում է Արցախից բռնի տեղահանված ավելի քան 17 հազար աշակերտ։
Եվա ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ամռան սկզբին դատարկվող դպրոցում Եվայի հետ զրուցում ենք ընկերության, կարոտի ու տան մասին։ «Մեծական» զրույց է ստացվում, պարբերաբար հուզվում ենք ու որոշում՝ զգացմունքները թաքցնել պետք չէ, նույնիսկ՝ շատ սիրուն, կապույտ աչքերի հետեւում։
Վարդերով տան բակն ու ընկերական զրույցներն «ամեն ինչից»
«Տանը չորս երեխա ենք։ Երկու տարով փոքր եղբայր ունեմ, 6-րդ դասարանում է սովորում ու զույգ քույր-եղբայր։ Իրենք էլ 5-րդ դասարանում են։ Մայրս ռուսաց լեզվի ուսուցչուհի է, հայրս զբաղվում է հողագործությամբ», - պատմում է Եվան ու ավելացնում.
«Զույգ քույրս-եղբայրս գնում են այն դպրոց, որտեղ մաման հիմա դասավանդում է, իսկ մյուս եղբայրս ինձ հետ նույն դպրոցում է։ Նա ավելի հեշտ է հարմարվում»։
«Իսկ դո՞ւ», - ուզում եմ հարցնել, բայց փոխարենը խնդրում եմ, որ իր հետաքրքրությունների մասին պատմի.
«Երրորդ դասարանից սկսած անգլերենի խմբակների եմ հաճախում, ուզում եմ թարգմանչուհի դառնալ։ Ամռան ընթացքում անգլերենով գիրք եմ կարդալու ու ֆիլմեր դիտեմ։ Անգլերենից բացի, հանրահաշիվն էլ եմ սիրում, հայոց լեզուն։ Բերդաշենում շատ լավ դպրոց ունեինք, հաճույքով էի գնում ու լավ սովորում բոլոր առարկաները»։
Խնդրում եմ, որ գյուղի, իրենց տան մասին պատմի.
«Տունը շատ լավն էր, գեղեցիկ մեծ բակ ունեինք՝ վարդերով զարդարված։ Պատրաստվում էինք վերանորոգել, բայց չհասցրինք։ Գյուղն էլ մեր շրջանում ամենամեծն էր՝ բազմաթիվ տեսարժան վայրերով։ Ամառները հաճախ էինք ընկերներով հավաքվում ու գնում դրանք տեսնելու։ Կամ էլ խաղում էինք դպրոցի բակում, հետո հատապտուղներ հավաքում, հոգնում, նստում մի տեղ ու զրուցում ամեն ինչից»։
Ասում է՝ հիմա էլ է փորձում պահել կապն ընկերների հետ, բայց միայն համացանցով.
«Ամենամոտ ընկերուհիս Վանաձորում է։ Մյուսը՝ Երեւանում՝ Էրեբունի համայնքում։ Շատերը Հոկտեմբերյանում են, Աբովյանում, ամեն տեղ կան»։
«Այնտեղ էինք ու ավելի լավ էր»
2022թ. դեկտեմբերին Ադրբեջանը շրջափակեց Արցախը՝ կտրելով ՀՀ-ի ու ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ՝ «կյանքի ճանապարհը»: Այսպիսով տարածաշրջանը զրկվեց սննդի, դեղորայքի, առաջնային անհրաժեշտության այլ պարագաների, ինչպես նաեւ՝ էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարումից:
Եվան հիշում է՝ դպրոցական դասերը չեն ընդհատվել նույնիսկ բլոկադայի ընթացքում.
«Ուղղակի ավելի կարճ էին տեւում։ Ցուրտ էր, ուտելիքի պակաս կար։ Ես ամենաշատը քաղցրավենիքն էի կարոտում»։
-Քաղցրակեր ես հա՞, - հարցնում եմ։
-Մի՜ քիչ, - ամաչկոտ ժպտում է Եվան ու ավելացնում.
«Հայրս հող էր մշակում, հացի համար հերթ էինք կանգնում, շատ բան չկար, բայց չէինք բողոքում։ Այնտեղ էինք ու ավելի լավ էր»։
«Պինդ բռնեցի քրոջս ձեռքն ու վազեցինք նկուղ»
2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ընտանիքի երեխաները մայրիկի հետ տարհանվել են գյուղից, ժամանակավոր բնակվել ՀՀ Արտաշատ համայնքում։
2023թ. սեպտեմբերի 19-ի պատերազմը նրանց համար սկսվել է դպրոցում.
«Այդ օրն առավոտյան լավ տրամադրությամբ արթնացանք, որ գնանք դպրոց։ Երեք ժամ անելուց հետո, մեզ տուն ուղարկեցին։ Ես, քույրս ու դասընկերուհիներս դպրոցից տուն էինք քայլում, երբ սկսեցին հրետակոծել մեր գյուղը։ Առաջին վայրկյաններին չգիտեի՝ ինչ անել։ Հետո պինդ բռնեցի քրոջս ձեռքն ու վազեցինք դպրոցի նկուղ։ Մաման մեր հետեւից էր ուզում գալ...», - Եվան հուզվում է ու դժվարանում շարունակել։
Նույն պահի մասին պատմում է աղջկա մայրը՝ Էլինա Հարությունյանը.
«Ես ուսուցչուհի եմ, աշխատում էի Եվայի դպրոցում։ Սեպտեմբերի 19-ին ժամը մեկին մոտ էր, երբ լսեցինք առաջին պայթյունը։ Սկզբում չհասկացանք՝ ինչ է կատարվում: Հետո չեմ էլ հիշում՝ ինչպես երկրորդ հարկից իջա առաջին հարկ, որովհետեւ չգիտեի՝ չորս երեխաներիցս ով որտեղ է։ Գիտեի, որ արդեն պետք է տուն գնային, իսկ ճանապարհը պայթյունների ժամանակ ամենավտանգավոր տեղն է։
Առաջին հարկում ինձ ընդառաջ վազեց ավագ դասարանի աշակերտներից մեկը։ Չգիտեմ՝ ինչպես ու ինչու իրեն խնդրեցի, որ վազի երեխաներիս հետեւից։ Հետո եմ վերլուծել՝ ախր ինքն էլ է երեխա, աշակերտ։ Այդ պահին չէի լացում, ուղղակի բղավում էի։ Չեմ կարող բացատրել՝ ինչ զգացում էր։ Հետո երեխաներիս ուղղությամբ գնաց ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը։ Ես դեպի այդ ճանապարհը մի քանի աստիճան վազեցի ու ընկա։ Այդ վիճակում ինձ գտավ վեցերորդ դասարանցի տղաս։ Առանց բառ ասելու պայուսակը գցեց գետնին ու վազեց քույրերի հետեւից։ Հիշում եմ՝ միայն բղավում էի՝ «Գոռ, հասի՛ր»։ Հիմա անընդհատ մտածում եմ՝ ես իրեն էլ էի վտանգում, ինչպե՞ս չեմ ասել՝ Գոռ, ինձ մոտ արի, գոնե դու ապահով եղի։ Երեւի այն զգացումն էր, որ եղբայրն է, կօգնի, կփրկի քույրերին, չէի գիտակցում՝ փոքր երեխա է, ինչ պատասխանատվություն եմ դնում իր վրա»։
Որոշ ժամանակ անց Եվային ու քրոջը գտնում են դպրոցի նկուղներից մեկում։ Երեխաներն այստեղ էին վազել առաջին պայթյուններից հետո։
«Չորրորդ տղաս ի սկզբանե նկուղում էր ու այդ ամբողջ ընթացքում զույգ քրոջ մասին էր հարցնում: Իրեն մի կերպ էին պահում, որ նույնպես չվազի քույրերի հետեւից: Չորս երեխայիս գրկելուց հետո միայն սկսեցի լացել, բայց եկավ մեկ այլ սարսափ։ Ես ուսուցիչ եմ, դասղեկական դասարան ունեմ, որտե՞ղ են աշակերտներս։ 15 րոպե դպրոցի երեք նկուղում փնտրելուց հետո գտա բոլորին», - հիշում է Էլինա Հարությունյանը։
Առանց որեւէ ինֆորմացիայի ու սննդի նկուղում անցան ժամեր.
«Մի քանի ուսուցիչով որոշեցինք, որ պետք է տուն գնալ, երեխաների համար գոնե սնունդ ու ծածկոցներ բերել։ Քայլում էինք ու լսում պայթյունների ձայնը։ Վերադառնալուց հետո գիշերն անցավ այստեղ։ Մի պահ եկավ ամուսինս, ասաց՝ դիրքեր է գնում։ Սեպտեմբերի 20-ի կեսօրին իմացանք, որ զինադադար է հայտարարվել»։
«Նկուղից դուրս եկանք ու գնացինք տուն», - զրույցը շարունակում ենք Եվայի հետ.
«Ճանապարհին հանդիպած բոլոր գյուղացիները տխուր էին, գյուղը՝ մռայլ»։
Մի մեքենա մանկություն
Սեպտեմբերի 25-ին ընտանիքը հեռանում է գյուղից.
«Մեզ ասացին՝ պետք է դուրս գանք։ Որոշ իրեր հավաքեցինք։ Երբ նստեցի մեքենան, ներսում տեսա մեր մանկության բոլոր խաղալիքները։ Հարցրեցի՝ ո՞վ է արել։ Պապան ասաց՝ ես։ Ու ավելացրեց՝ «չեմ ուզում թշնամին կպնի ձեր խաղալիքներին»։ Գյուղից Ստեփանակերտ հասանք 6 ժամում, չնայած՝ սովորաբար այդ ճանապարհն ընդամենը 1 ժամ է տեւում։ Այդ օրը նաեւ բենզինի պայթյունն էր (խոշոր պայթյուն Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհի բենզինի պահեստում, որի հետեւանքով մահացել է 218 մարդ – հեղ.), ձայնը լսեցինք, բայց անձրեւ էր, մտածեցինք՝ ամպրոպ է։ Գիշերն անցկացրինք Ստեփանակերտում ու վաղ առավոտյան շարժվեցինք Հայաստան: Շուշի չհասած էլի գիշերեցինք ճանապարհին: Թշնամին անընդհատ շրջում էր ոստիկանական մեքենաներով, հատուկ միացնում դրանց ազդանշանները: Սնունդը քիչ էր, զբաղմունք չկար: Երեխաներով թղթից գնդակներ էինք պատրաստում ու խաղում դրանցով։ Հայաստան հասնելուց հետո թեթեւություն զգացինք։
Տեղ գյուղում մեզ դիմավորեցին մեր հայրենակիցներն ու սնունդ տվեցին։ Մեզ հետ Արցախից բերել էինք նաեւ 2020թ.-ին զոհված մորեղբորս ընտանիքին»։
«Սպասում եմ ու հավատում»
Եվան ասում է՝ սկզբում շատ դժվար էր հարմարվել նոր քաղաքում եւ դպրոցում.
«Երբ դպրոց էի գալիս, ամեն անգամ ուզում էի լացել։ Ինձ շատ օգնեց դասղեկս, դասընկերներիս վերաբերմունքը։ Հետո ավելացան նաեւ արցախցի աշակերտներ ու մի քիչ ավելի հանգստացա»։
Եվայի մայրն էլ է նշում՝ շատ շնորհակալ է վերաբերմունքի համար, որին արժանացել են դպրոցում։
Հիմա, ցավոք, ընտանիքը ստիպված է փոխել բնակության վայրը ու սեպտեմբերին Եվան նոր դպրոց է գնալու.
«Տխրում եմ, որովհետեւ մտածում եմ՝ էլի դժվար կհարմարվեմ։ Երբ խոսում եմ գյուղի ընկերներիս հետ՝ իրենք էլ ինձ նման, տխրում են, կարոտում։ Ամենաշատը՝ մեր դպրոցը։ Այստեղ բոլորը լավն են, մեզ լավ են ընդունում, բայց ես, միեւնույն է, սպասում եմ ու հավատում, որ նորից գնալու ենք Բերդաշեն»։
Մինչեւ վերջին պահը հույս ունեի, որ կմնանք Ուկրաինայում
«Երբ արթնացա, չգիտեի, որ պատերազմ է սկսվել: Մայրս ասաց՝ պետք է հավաքվենք: Չհասկացա՝ ո՞ւր ենք հավաքվում գիշերվա ժամը 3-ին, բայց մաման պնդեց՝ կրակում են հեռանալ է պետք», - այսպես է 17-ամյա Միրոսլավա Բելոզարովան հիշում Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժումն Ուկրաինա:
Միրոսլավա ԲելոզարովանԼուսանկարը` Batumelebi & Netgazeti
Միրոսլավան Խարկովից է: Պատերազմի սկզբից հետո երկու շաբաթվա ընթացքում հարազատների հետ թաքնվում է քաղաքի մետրոյում, հետո ապրում Լվովում՝ հանրակացարանում: Ի վերջո, կայացվում է Ուկրաինայից հեռանալու որոշումը: Ընտանիքը տեղափոխվում է Վրաստան, քանի որ այնտեղ հարազատներ ուներ:
«Երբ Խարկովից Լվով էինք գնում, ձնաբուք էր, տեսանելիությունը՝ զրոյական: Մի կողմից սա լավ էր, որովհետեւ հակառակորդի համար դժվար կլիներ կրակել մեզ վրա: Կայարանը դատարկ էր, ոչ ոք չկար»:
Բաթումում ընտանիքը հաստատվում է 2022թ. հունիսի 11-ից:
«Համակերպվել եմ մտքի հետ, որ այդ պահին Ուկրաինայում մնալու իմաստ չկար: Չնայած՝ մինչեւ վերջին պահը հույս ունեի, որ կմնանք, օրինակ՝ Լվովում: Հեռանալը դժվար էր: Սահմանի մոտ աչքիս առաջ տարբեր հիշողություններ էին գալիս՝ դպրոցական կյանքի, հարազատների մասին...Ուկրաինայում թողնում էինք հայրիկիս, երկու տատիկներիս ու պապիկիս»:
Բաթում տեղափոխվելուց հետո Միրոսլավան առցանց շարունակում է կրթությունը Խարկովի իր դպրոցում: Առաջին հերթին, քանի որ վստահ էր՝ այնտեղ նրան կտրամադրեն ավարտական վկայական: Բացի այդ, ինչպես ասում է աղջիկը, «սա իմ սիրելի դպրոցն է, ցանկանում էի հենց դրա շրջանավարտը լինել»:
Միրոսլավան պատմում է, որ հաճախ դասերը չեղարվում են էլեկտրականության անջատումների պատճառով: Ուսուցիչները փորձում են գտնել էլեկտրամատակարարման այլընտրանքային տարբերակներ, որպեսզի դասերը չընդհատվեն:
Միրոսլավա ԲելոզարովանԼուսանկարը` անձնական արխիվից
«Ինձ շատ է օգնում դասղեկիս ու համատեղությամբ պատմության ուսուցչուհուս հանդարտությունը: Նույնիսկ օդային տագնապի ժամանակ նա ասում է՝ ամեն ինչ կարգին է, դասը պետք է շարունակվի»:
Միրոսլավայի խոսքով՝ իր դասարանը, ցավոք, չի ունենա ավարտական երեկո.
«Խարկովում դասընկերներիցս միայն մի քանի մարդ է: Մյուսները եվրոպական տարբեր երկրներում են: Մտածում էինք գոնե առցանց կազմակերպել ինչ-որ միջոցառում, իսկ հետո որոշեցինք, որ Խարկովում մնացած աշակերտները մեր դասղեկի հետ որեւէ տեղ կգնան, կլինեն կողք կողքի: Դրանում ինչ-որ սիմվոլիկ, հուզական բան կա»:
Վրաստանում հետագա կրթությունն ու դրա հետ կապված դժվարությունները
Միրոսլավան նախատեսում է շարունակել կրթությունը Բաթումում ու փորձել սեփական ուժերը ծովում, չնայած՝ սա ի սկզբանե նրա նպատակը չէր: Խարկովում Միրոսլավան ցանկանում էր ընդունվել բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետ.
«Ընտրել էի նույնիսկ համալսարանը, բայց պատերազմն ամեն ինչ խառնեց: Շատ շփոթված էի, չգիտեի՝ ինչ անել: Բաթումի ծովային ակադեմիայում կրթությունս շարունակելու մասին սկսեցի մտածել խորթ հորս խորհրդով: Սկզբում դեմ էի, ոլորտն ինձ չէր հետաքրքրում, բայց հիմա գիտակցում եմ՝ հավանաբար, դեռ երկար ժամանակ չեմ կարողանա վերադառնալ Ուկրաինա ու պետք է սկսել ինքս ինձ ստեղծել այստեղ»:
Զուգահեռ Միրոսլավան ցանկանում է ընդունվել Արվեստների ակադեմիա ու ստանալ պարուսույցի մասնագիտություն: Նույն նպատակը նա ուներ նաեւ Ուկրաինայում: Աղջիկը պարով մանկուց է զբաղվում:
«Պարն իմ կիրքն է արդեն 13 տարի: Խարկովում պարում էի ինչպես ազգային, այնպես էլ՝ ժամանակակից ու դասական պարեր: Բաթումում հաճախում եմ ժամանակակից պարերի խմբակ: Ինձ շատ են դուր գալիս նաեւ վրացական ազգային պարերը: Դեռ Խարկովում փորձել եմ սովորել դրանք ու հիմա պատրաստվում եմ առավել հիմնարար ուսումնասիրել», - պատմում է Միրոսլավան:
Բաթումի ծովային ակադեմիայում այս պահին Ուկրաինայից երեք ուսանող է սովորում: Երեքն էլ՝ նավիգացիայի ֆակուլտետում: Երկուսի ուսուցումն անգլերենով է, երրորդինը՝ վրացերենով:
Ինչ վերաբերում է Բաթումի պետական համալսարանին, 2024թ. մարտի տվյալներով՝ այս բուհում սովորում է ուկրաինացի չորս ուսանող: Նրանցից մեկը թուրքագիտության ֆակուլտետում է, մյուսներն՝ անգլերենով ուսումնասիրում են սլավոնական բանասիրություն եւ բժշկություն:
Այս տարի Բաթումի 20-րդ հանրակրթական դպրոցի ուկրաինական բաժինը 14 շրջանավարտ ունի: Դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար Թեա Դավիտաձեի խոսքով՝ ուկրաինական դպրոցներն առցանց ավարտած աշակերտներից ոմանք «պատրաստվում են բուհ ընդունվել մայրաքաղաք Թբիլիսիում, որտեղ կրթությունը հասանելի է նաեւ անգլերենով (օրինակ՝ բժշկական ֆակուլտետում), ոմանք էլ նախատեսում են կրթությունը շարունակել արհեստագործական ուսումնարաններում»:
Նշենք, որ վրացական բուհերից միայն մի քանիսն ունեն անգլերենով ուսումնական ծրագրեր: Սա նշանակում է, որ նույնիսկ անգլերենի լավ իմացության դեպքում ուկրաինացի ուսանողների ապագա մասնագիտության ընտրությունը սահմանափակ է:
Նպատակներն ու լեզվական խոչընդոտները
Այսօր Միրոսլավայի համար ամենակարեւոր խոչընդոտներից մեկը վրացերենի անբավարար իմացությունն է: Այնուամենայնիվ, աղջիկը որոշել է՝ անպայման խոսելու է վրացերեն:
Բուհի ընդունելության քննությունները Վրաստանում հնարավոր է հանձնել վրացերենով եւ անգլերենով: Միրոսլավան որոշել է ընտրել անգլերենը, բայց կրթությունը շարունակել վրացերենով.
«Քննությունները, հավանաբար, կհանձնեմ անգլերենով, որի իմացությունը պետք է բարելավեմ: Իսկ բուն կրթությունը ցանկանում եմ շարունակել վրացերենով, քանի որ պետք է զարգացնեմ դրա իմացությունը»:
Վրացական օրենսդրությամբ՝ Ուկրաինայի քաղաքացիները պետք է վրացերենին տիրապետեն B2 մակարդակով՝ միջինից լավ, որպեսզի ընդունվեն ու բուհում վրացերենով սովորեն: Պետական համալսարաններն օտարազգի ուսանողներին առաջարկում են վրացերենի մեկամյա դասընթացներ, որոնք, սակայն, վճարովի են:
Միրոսլավան մասնակցում է ուկրաինացիների համար վրացերենի անվճար դասընթացների: Ասում է՝ սկզբում լեզուն բարդ էր թվում, իսկ հետո շատ արագ սովորել է կարդալ ու հիմա հավատում է, որ անպայման կսկսի նաեւ խոսել վրացերենով:
«Դեռ սկսնակի գիտելիք ունեմ: Լեզվին ավելի լավ կտիրապետեմ կես կամ մեկ տարուց: Ինչ վերաբերում է վրացերենով կրթությունը շարունակելուն, եթե դասերի ընթացքում ինչ-որ բան չհասկանամ, անպայման կհարցնեմ: Չեմ կարծում, որ վրացերենի թերի իմացությունն ինձ կխանգարի: Վստահ եմ՝ մի օր անպայման վարժ կխոսեմ վրացերեն, քանի որ այս լեզվով շփումը շատ հետաքրքիր է: Բացի այդ, սա այն երկրի լեզուն է, որը մեզ շատ է օգնել: Ճիշտ է, սկզբում ինձ դժվար էր պատկերացնել ապագաս այստեղ, բայց հիմա մտածում եմ՝ Վրաստանում բազմաթիվ հնարավորություններ կան: Այս երկիրն ինձ համար երկրորդ տուն է դարձել», - ասում է 17-ամյա ուկրաինուհին:
Մեկ ամիս առաջ Միրոսլավայի մորը հաջողվել է համոզել ու Վրաստան տեղափոխել նաեւ սեփական ծնողներին՝ աղջկա տատիկ-պապիկին:

Проект реализован Медиамакс и Batumelebi & Netgazeti при финансовой поддержке Центра медиаинициатив в рамках грантовой программы «Создание независимого медиаконтента».
Голубые глаза 14-летней Евы улыбаются, но за улыбкой она пытается спрятать совсем другие чувства.
«Я из Арцаха, из села Бердашен Мартунинского района», - знакомимся мы.
Сейчас Ева учится в 8-м классе школы № 196 имени Ашота Навасардяна в Ереване.
По данным Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении на декабрь 2023 года, в школах Армении более 17 тысяч учащихся, насильственно переселенных из Арцаха.
Ева Арутюнян Ева Арутюнян
В опустевшей к началу лета школе мы беседуем с Евой о дружбе, тоске и доме. У нас получается «взрослый» разговор, иногда нас захлестывают эмоции, но мы решаем, что не нужно скрывать их даже за очень красивыми голубыми глазами.
Двор, увитый розами и дружеские беседы обо «всем»
«Нас четверо детей. Брат младше меня на два года, он учится в 6-м классе, а еще у меня есть брат с сестерой - двойняшки. Они учатся в 5 классе. Моя мама - учительница русского языка, отец работает на земельном участке», - рассказывает Ева и добавляет:
«Близнецы ходят в школу, где сейчас преподает мама, а старший брат учится в той же школе, что и я. Он легче адаптируется».
Хочу спросить: «А ты?» - но вместо этого прошу рассказать о своих интересах.
«С третьего класса я посещаю занятия по английскому языку, хочу стать переводчиком. Летом буду читать книгу на английском языке и смотреть фильмы. Помимо английского, мне также нравится алгебра, армянский язык. У нас в Бердашене была очень хорошая школа, я с удовольствием туда ходила и хорошо училась по всем предметам».
Прошу Еву рассказать о родной деревне, об их доме.
«Наш дом был очень хороший, с красивым просторным двором, увитым розами. Мы собирались сделать ремонт, но не успели. Наша деревня была самой большой в регионе, со множеством достопримечательностей. Летом мы часто собирались с друзьями и ходили смотреть их. Или играли во дворе школы, потом собирали ягоды, уставали, садились и говорили обо всем на свете».
Ева говорит, что и сейчас старается поддерживать связь со своими друзьями через Интернет.
«Моя самая близкая подруга живет в Ванадзоре. Другая - в Ереване, в общине Эребуни. Многие - в Октемберяне, Абовяне, везде».
«Когда мы были там, было лучше»
В декабре 2022 года Азербайджан блокировал Арцах, отрезав единственную «дорогу жизни», связывающую его с Арменией и со всем миром. Регион был лишен продовольствия, медикаментов, других предметов первой необходимости, а также электро- и газоснабжения.
Ева вспоминает, что занятия в школе не прерывались даже во время блокады.
«Они просто стали короче. Было холодно, не хватало еды. Больше всего я скучала по сладостям».
«Ты сладкоежка?», -  спрашиваю я Еву.
«Немножко», - застенчиво улыбается она и добавляет:
«Отец работал на земельном участке, за хлебом надо было стоять в очереди, продуктов было мало, но мы не жаловались. Когда мы были там, было лучше».
«Я крепко схватила сестру за руку, и мы побежали в подвал»
Во время 44-дневной войны 2020 года дети вместе с матерью были эвакуированы из села и временно проживали в общине Арташат.
Война 19 сентября 2023 год началась для них в школе.
«В то утро мы проснулись в хорошем настроении, стали собираться в школу. После третьего урока нас отправили домой. Мы с сестрой и одноклассниками шли домой из школы, когда начали обстреливать нашу деревню. В первые секунды я не знала, что делать. Потом крепко схватила сестру за руку, и мы побежали в школьный подвал. Мама хотела побежать за нами...» - от волнения Ева не может продолжить рассказ.
Об этом же рассказывает мать девочки Элина Арутюнян:
«Я преподавала в той же школе, где училась Ева. 19 сентября около часа дня мы услышали первый взрыв. Сначала не поняли, что происходит. Я даже не помню, как спустились со второго этажа на первый, потому что не знала, кто из моих четверых детей где находится. Я знала, что в это время они обычно идут домой, а дорога – самое опасное место во время взрывов.
На первом этаже ко мне подбежал один из старшеклассников. Сама не знаю, почему, но я попросила его побежать за моими детьми. Уже после я подумала: он ведь тоже ребенок, ученик. В тот момент я не плакала, я кричала. Не могу объяснить свои чувства. Потом за моими детьми пошел учитель физкультуры. Я пробежала несколько ступенек в ту же сторону и упала - в таком состоянии нашел меня мой сын-шестиклассник. Не говоря ни слова, он бросила сумку и побежал за сестрами. Помню, я лишь кричала: «Гор, найди их!» Теперь я все время думаю, ведь я подвергла его опасности, как же я могла не сказать тогда: Гор, беги ко мне, хоть ты будешь в безопасности. Наверное, тогда я думала, что он брат, он поможет, спасет сестер, я не осознавала того, что он тоже ребенок, и какую ответственность я на него возлагаю».
Через какое-то время Еву и ее сестру нашли в одном из подвалов школы. Дети побежали туда после первых взрывов.
«Мой четвертый сын с самого начала находился в подвале и все это время расспрашивал о своей сестре-двойняшке. Его еле сдержали, чтобы он не побежал за сестрами. Обняв своих четверых детей, я заплакала, но в голове пронеслась другая ужасная мысль. Я учитель, у меня есть класс, где мои ученики? После 15-минутных поисков в трех подвалах школы, я всех их нашла», - вспоминает Элина Арутюнян.
Без какой-либо информации и еды они провели в подвале несколько часов.
«Мы с несколькими учителями решили, что следует пойти домой и принести детям хотя бы еду и одеяла. Мы шли под звуки взрывов. Вернувшись, переночевали в подвале. В какой-то момент пришёл муж и сказал, что едет на позиции. Днем 20 сентября мы узнали, что объявлено о прекращении огня».
«Мы вышли из подвала и пошли домой», - продолжает Ева.
«Жители деревни, которых мы встречали по дороге, были грустными, деревня - мрачной».
Машина, полная детства
25 сентября семья покинула деревню.
«Нам сказали, что мы должны выехать. Наспех собрали кое-какие вещи. Я села в машину и увидела там все наши детские игрушки. Спросил: кто это сделал? Папа ответил: «я», - и добавил, - «не хочу, чтобы враг прикасался к вашим игрушкам». До Степанакерта мы доехали за 6 часов, хотя обычно дорога занимает всего час. В тот день произошел взрыв бензина (большой взрыв на складе бензина на дороге Степанакерт-Аскеран, в результате которого погибли 218 человек - ред.), до нас донеслись звуки, но шел дождь, и мы подумали, что это гром. Мы переночевали в Степанакерте и рано утром выехали в Армению.
До приезда в Шуши, нам пришлось переночевать в дороге еще раз. Враг ездил вокруг на полицейских машинах, специально громко сигналя. Еды было мало, нечем было заняться. Мы с ребятами сделали из бумаги мячики и играли с ними. Добравшись до Армении, почувствовали облегчение.
В селе Тех наши соотечественники встретили нас и накормили. С собой из Арцаха мы привезли также семью моего дяди, который погиб во время войны 2020 года».
«Жду и верю»
Ева рассказывает, что поначалу ей было очень сложно адаптироваться в новом городе и школе.
«Каждый раз, когда я приходила в школу, мне хотелось плакать. Но мне очень помогло отношение классного руководителя и одноклассников. Позже к нам присоединились еще ученики из Арцаха, и я немного успокоилась».
Мать Евы также говорит, что очень благодарна за то отношение, которое проявили к ней в школе.
Сейчас, к сожалению, семье приходится менять место жительства, и в сентябре Ева пойдет в новую школу.
«Мне грустно, потому что, думаю, что будет трудно адаптироваться. Когда я разговариваю со своими друзьями из деревни, они, как и я, грустят и скучают, прежде всего, по нашей школе. Здесь все хорошие, нас хорошо приняли, но я все равно жду и верю, что мы снова поедем в Бердашен».
До последнего момента я надеялся, что мы останемся в Украине
«Когда я проснулась, еще не знала, что началась война. Мама сказала мне: доченька, давай собираться. Я не поняла - куда собираться в 3 часа ночи? Но мама настояла: стреляют, надо ехать», – так 17-летняя Мирослава Белозарова вспоминает начало полномасштабного российского вторжения в Украину.
Мирослава Белозарова Мирослава Белозарова
Фото: Batumelebi & Netgazeti
Мирослава родом из Харькова. С начала войны, она со своей семьей две недели укрывалась в харьковском метро, а потом три месяца прожила в общежитии во Львове. В конечном итоге, Украину им все-таки пришлось покинуть. Местом назначения была выбрана Грузия, поскольку тут у семьи были близкие. «В тот день шел снег снег, была метель, видимость - нулевая, врагу было бы сложно по нам стрелять. На станции не было ни души. В Батуми мы прилетели 11 июня 2022 года - это я хорошо помню».
«Я свыклась с мыслью, что оставаться в Украине на тот момент не было смысла. Хотя до последнего была уверена, что не уеду и останусь во Львове. Уезжать было сложно – нахлынули воспоминания о школьной жизни, о родных… В Украине мы оставили бабушку, дедушку, папу и другую бабушку».
По приезду в Батуми Мирослава продолжила обучение в своей харьковской школе онлайн. В первую очередь потому, что гарантированно знала – там ей выдадут аттестат. Кроме того, как говорит сама Мирослава, «это моя любимая школа, я хотела быть именно её выпускницей. Хотела оставаться преданной этой школе».
Мирослава рассказывает, что бывали случаи, когда уроки отменялись из-за перебоев в электричестве. В таких ситуациях учителям приходилось искать альтернативные источники электричества, дабы не срывать уроки.
«Меня вдохновляло спокойствие классной руководительницы, которая, по совместительству, учительница истории. Даже во время воздушной тревоги она говорила, что всё в порядке и продолжала урок».
«К сожалению, выпускного вечера в нашей школе не будет. В Харькове осталось всего несколько человек из нашего класса, остальные разбросаны по разным европейским странам. Мы хотели попытаться организовать что-то онлайн, но решили, что [оставшиеся в Харькове] ребята соберутся с классной руководительницей где-нибудь - это будет символично и душевно».
Продолжение учёбы в Грузии и барьеры
Мирослава планирует продолжить учёбу в Батуми – попробовать себя на морском поприще, хоть это и не было её изначальным планом. Будучи в Харькове, Мирослава хотела поступить на факультет управления бизнесом. «Я уже почти определилась с выбором университета… Но после войны всё встало с ног на голову, я будто потерялась, не знала, что делать».
«То, что я рассматриваю поступление в Морскую Академию Батуми, является заслугой моего отчима. Сначала я была против, не скажу, что увлекаюсь этим… Но сейчас уже начинаю думать, что, наверно, ещё долго не смогу вернуться в Украину, нужно начинать создавать себя здесь».
Параллельно, Мирослава хочет поступить в Академию Искусств, на хореографа. Такие планы были у неё и в Украине. Танцами она увлекается уже очень давно:
«Уже довольно давно с самого детства, почти 13 лет, я занимаюсь танцами. Люблю танцевать, я этим просто «горю»! В Харькове я танцевала разные танцы - народные, современные и классические. Тут, в Батуми, я нашла современный танцевальный коллектив. Грузинские танцы также мне очень нравятся. Несколько месяцев в Харькове я занималась грузинскими танцами. Теперь думаю углубить свои навыки», -- рассказывает она.
В Морской Академии Батуми числятся три студента из Украины. Все трое учатся на факультете навигации. Двое из них проходят курс обучения на английском языке, а третий студент, выучивший грузинский благодаря членам своей семьи, учится на грузинском.
Что касается Батумского государственного университета, то по состоянию на март 2024 года в этом ВУЗ-е числятся четыре студента из Украины. Один из них зачислен на факультет тюркологии, а остальные изучают славянскую филологию и медицину на английском языке.
Украинский сектор 20-ой общественной школы Батуми в этом году может похвастаться 14-ю выпускниками и выпускницами. По словам Тэа Давитадзе – исполняющей обязанности директора этой школы, из 11-классников, окончивших украинские школы онлайн, некоторые собираются поступать в тбилисские, столичные ВУЗ-ы, где учеба также доступна на английском языке (например, на медицинский факультет), а некоторые желают продолжить учёбу в профессиональных училищах».
Следует отметить, что всего несколько грузинских университетов предлагают студентам англоязычные программы. Это означает, что даже при знании английского на надлежащем уровне, украинцы в Грузии ограничены в выборе своей будущей профессии.
Планы в Грузии и языковой барьер
На сегодняшний день одним из главных барьеров на пути Мирославы является недостаточное знание грузинского языка. Тем не менее девушка твёрдо решила, что будет говорить по-грузински.
Национальные вступительные экзамены в Грузии можно сдавать и на грузинском и на английском языках. Мирослава собирается сдавать экзамены на английском, а вот учиться хочет на грузинском: «Наверное, экзамены буду сдавать на английском, который также нужно немножко подтянуть. А вот грузинский придется сильно подтянуть, чтобы иметь возможность развиваться», – отмечает она.
Чтобы поступить и учиться на грузинском языке, украинским гражданам согласно грузинскому законодательству, нужно знать грузинский на уровне В2 - выше среднего. Следует отметить, что государственные университеты предлагают иностранным студентам годичные курсы подготовки, но они – платные.
Мирослава посещает бесплатные курсы грузинского языка для украинцев. Рассказывает, что сначала язык казался ей сложным, но довольно быстро она научилась читать, а сейчас уже верит, что обязательно сможет говорить по-грузински:
«Сейчас я пока на уровне начинающего… Наверно, буду готова через полгода, может, через год. Что касается учебы в университете [на грузинском], если я чего-то не пойму, то смело спрошу, это мне никак не помешает. Уверена, что скоро смогу говорить по-грузински. Общаться на грузинском очень интересно! Это же язык страны, которая так нам помогла.
Сначала мне было сложно представить своё будущее в Грузии, но сейчас думаю, что здесь уйма возможностей и я смогу построить тут своё будущее. Грузия для меня как второй дом», – подчёркивает она.
Месяц назад маме Мирославы удалось уговорить родителей приехать в Грузию. Отец и другая бабушка девушки остаются в Украине.