Պատգամներ UWC Դիլիջանի շրջանավարտներին. «Յո՞ երթասի» խորհուրդը եւ «ընտրությամբ հայ» լինելը - Mediamax.am
4181 դիտում
Պատգամներ UWC Դիլիջանի շրջանավարտներին. «Յո՞ երթասի» խորհուրդը եւ «ընտրությամբ հայ» լինելը
UWC Դիլիջան քոլեջի ավարտական արարողությունն այս տարի սկսվեց Շառլ Ազնավուրի եւ Ժորժ Կառվարենցի հայտնի «Քեզ համար, Հայաստան»  երգով՝ «Արցախի ձայներ» խմբի կատարմամբ:
Քոլեջի շրջանավարտներն այս կատարմամբ որոշել էին իրենց  երախտագիտությունն ու զորակցությունը հայտնել 2023 թվականի սեպտեմբերից Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող  UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին եւ քոլեջի լավ բարեկամ, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին, որի հարյուրամյա հոբելյանը նշվում է մայիսին եւ որի անվան կրթաթոշակ է հատկացվում քոլեջի՝ Ֆրանսիայից կամ ֆրանսախոս երկրներից ուսանողներին:
«Ազնավուրի այս  երգը հայ ժողովրդի տոկունության մասին է: «Արցախի ձայներին» հրավիրելու պատճառը նաեւ այն է, որ UWC Դիլիջանի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն Արցախի համար դժվարին ժամանակահատվածում մեկնեց այնտեղ եւ մինչեւ վերջ մնաց ժողովրդի  հետ»,-  ասել է արարողությունը վարող շրջանավարտը:
UWC Դիլիջանի խորհրդի համահիմնադիր եւ նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ ուսանողներից յուրաքանչյուրն իր հետ բերում է իր սեփական արժեքներն ու մշակույթը ու իր հետ մեծ կյանք է տանում մի մաս Հայաստանից ու հայկական մշակույթից:
«Կարող եմ վստահեցնել, որ ձեր կյանքում, ձեր շուրջբոլորը դուք  այսուհետ ավելի շատ հայկական հետք եք գտնելու, նկատելու եք այն, ինչ նախկինում չեք նկատել։ Նաեւ ողջ կյանքում դուք դառնալու եք Armenian By Choice ինչպես ես, այսինքն՝  հայ՝ սեփական  ընտրությամբ»։ Նա իր ելույթն ավարտեց  ամուսնու՝ Ռուբեն Վարդանյանի հետեւյալ  խոսքերով. «Ես վստահ եմ, որ միասին մենք կարող ենք շատ բան անել՝ աշխարհը բոլորի համար ավելի լավը դարձնելու համար։ Հավատարիմ մնացեք ձեր արժեքներին եւ պատրաստ եղեք տալու ավելին, քան երբեւէ հույս կունենաք դրա դիմաց ստանալու»:
Ավարտական արարողությանը ներկա էր նաեւ UWC Դիլիջանի խորհրդի պատվավոր անդամ եւ հովանավոր Նուբար Աֆեյանը՝ տկինոջ, UWC Դիլիջանի խորհրդի անդամ Աննա Աֆեյանի հետ:
Նուբար Աֆեյանն իր խոսքում շրջանավարտներին  հիշեցրեց աստվածաշնչյան «Quo Vadis» (Յո՞ երթաս) մեջբերման խորհրդի մասին:
«Երբ Պետրոս առաքյալը փախչում է Հռոմից՝ հալածանքների պատճառով եւ հանդիպում է Հիսուս Քրիստոսի տեսիլքին, հարցնում է Հիսուսին՝ «Յո՞ երթաս», եւ Հիսուսը պատասխանում է՝ «Գնում եմ Հռոմ՝ նորից խաչվելու»: Այս պատասխանը ստիպում է Պետրոսին վերադառնալ Հռոմ եւ նորացված քաջությամբ եւ համոզմունքով դիմակայել մարտահրավերներին:
Ես սա այսօր ուզում էի նշել երկու պատճառով. առաջինը՝ մենք գիտենք, թե վերջին մեկ տարվա ընթացքում ինչերի միջով է անցել Ռուբենը՝  իմ ընկերն ու գործընկերը, եւ ոչինչ այդքան լավ չի խորհրդանշում «վերադառնալ Հռոմ՝ առերեսվելու խաչելությանը», որքան Ռուբենի՝ Արցախ գնալը։  «Յո երթասն» իր մեջ խոր սիմվոլիզմ ունի եւ տալիս է արժեքավոր դասերը, որոնք կիրառելի են ձեզանից յուրաքանչյուրի համար: Ես հորդորում եմ ձեզ՝ այս հարցը տալ ձեր ամբողջ կյանքի ընթացքում»,- շեշտել է Նուբար Աֆեյանը:
Այս տարի UWC Դիլիջան քոլեջն ավարտեց 109 ուսանող՝ շուրջ 50  երկրից:
UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադրման օրվանից ի վեր 160 հայ ուսանող հնարավորություն է ունեցել կրթություն ստանալ UWC-ի ցանցում ընդգրկված բոլոր քոլեջներում, նրանցից 98-ը՝ Դիլիջանի դպրոցում: Հայ ուսանողների 98 տոկոսը սովորել է եւ սովորում է անվճար. նրանց ուսման վարձը վճարում են հովանավորները:

Выпускная церемония в колледже UWC Dilijan в этом году началaсь со знаменитой песни Шарля Азнавура и Жоржа Гарваренца «Для тебя, Армения» в исполнении группы «Голоса Арцаха».
Таким образом выпускники решили выразить свою благодарность и поддержку соучредителю колледжа UWC Dilijan Рубену Варданяну, незаконно содержащемуся в бакинской тюрьме с сентября 2023 года, и доброму другу колледжа – всемирно известному шансонье Шарлю Азнавуру, столетний юбилей которого отмечается в мае и стипендия имени которого выделяется студентам колледжа из Франции или франкоязычных стран.
«Эта песня Азнавура о стойкости армянского народа. Выступление группы «Голоса Арцаха» символично тем, что Рубен Варданян поехал туда в трудный для Арцаха период и остался со своим народом до конца», - отметил ведущий церемонию выпускник.
Соучредитель и президент Совета попечителей UWC Dilijan Вероника Зонабенд отметила, что каждый из студентов привозит с собой в Дилижан свои ценности и культуру и увозит с собой во взрослую жизнь частичку Армении и армянской культуры:
«Могу вас заверить, что отныне повсюду вокруг себя вы будете видеть армянский след, замечать то, чего не замечали раньше. Также на всю оставшуюся жизнь вы, как и я, станете Armenian By Choice - армянином по собственному выбору».
Свое выступление Вероника Зонабенд завершила словами своего мужа Рубена Варданяна: «Уверен, что вместе мы сможем сделать многое, чтобы мир стал лучше для всех. Оставайтесь верными своим ценностям и будьте готовы отдать больше, чем когда-либо сможете получить взамен».
На церемонии также присутствовал почетный член Совета попечителей UWC Dilijan Нубар Афеян.
В своем выступлении он напомнил выпускникам о библейском завете «Quo Vadis» -«Камо грядеши?».
«Когда апостол Петр, подвергаемый гонениям, бежал из Рима, перед ним возникло видение Иисуса Христа, и он спросил его: «Камо грядеши?» («Куда идешь?»), на что Иисус ответил: «Я иду в Рим, чтобы вновь быть распятым». Этот ответ заставил Петра вернуться в Рим и принять вызов с еще большей смелостью и стойкостью. Я решил упомянуть об этом сегодня по двум причинам. Во-первых, мы знаем, через что пришлось пройти моему другу и коллеге Рубену за последний год, и ничто так не символизирует «возвращение в Рим, чтобы предстать перед распятием», как поездка Рубена в Арцах. Завет «Камо грядеши?» несет в себе глубокий символизм и дает ценные уроки, применимые к каждому из вас. Я призываю вас задавать себе этот вопрос на протяжении всей жизни», - подчеркнул Нубар Афеян.
В этом году колледж UWC Dilijan окончили 109 студентов из 50 стран.
С момента основания колледжа UWC Dilijan 160 армянских студентов получили возможность получить образование во колледжах сети UWC, 98 из которых - в UWC Dilijan. 98 процентов армянских студентов учились и учатся бесплатно - их обучение оплачивается спонсорами.