Պատգամներ UWC Դիլիջանի շրջանավարտներին. «Յո՞ երթասի» խորհուրդը եւ «ընտրությամբ հայ» լինելը - Mediamax.am
4181 դիտում
Պատգամներ UWC Դիլիջանի շրջանավարտներին. «Յո՞ երթասի» խորհուրդը եւ «ընտրությամբ հայ» լինելը
UWC Դիլիջան քոլեջի ավարտական արարողությունն այս տարի սկսվեց Շառլ Ազնավուրի եւ Ժորժ Կառվարենցի հայտնի «Քեզ համար, Հայաստան»  երգով՝ «Արցախի ձայներ» խմբի կատարմամբ:
Քոլեջի շրջանավարտներն այս կատարմամբ որոշել էին իրենց  երախտագիտությունն ու զորակցությունը հայտնել 2023 թվականի սեպտեմբերից Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող  UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին եւ քոլեջի լավ բարեկամ, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին, որի հարյուրամյա հոբելյանը նշվում է մայիսին եւ որի անվան կրթաթոշակ է հատկացվում քոլեջի՝ Ֆրանսիայից կամ ֆրանսախոս երկրներից ուսանողներին:
«Ազնավուրի այս  երգը հայ ժողովրդի տոկունության մասին է: «Արցախի ձայներին» հրավիրելու պատճառը նաեւ այն է, որ UWC Դիլիջանի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն Արցախի համար դժվարին ժամանակահատվածում մեկնեց այնտեղ եւ մինչեւ վերջ մնաց ժողովրդի  հետ»,-  ասել է արարողությունը վարող շրջանավարտը:
UWC Դիլիջանի խորհրդի համահիմնադիր եւ նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ ուսանողներից յուրաքանչյուրն իր հետ բերում է իր սեփական արժեքներն ու մշակույթը ու իր հետ մեծ կյանք է տանում մի մաս Հայաստանից ու հայկական մշակույթից:
«Կարող եմ վստահեցնել, որ ձեր կյանքում, ձեր շուրջբոլորը դուք  այսուհետ ավելի շատ հայկական հետք եք գտնելու, նկատելու եք այն, ինչ նախկինում չեք նկատել։ Նաեւ ողջ կյանքում դուք դառնալու եք Armenian By Choice ինչպես ես, այսինքն՝  հայ՝ սեփական  ընտրությամբ»։ Նա իր ելույթն ավարտեց  ամուսնու՝ Ռուբեն Վարդանյանի հետեւյալ  խոսքերով. «Ես վստահ եմ, որ միասին մենք կարող ենք շատ բան անել՝ աշխարհը բոլորի համար ավելի լավը դարձնելու համար։ Հավատարիմ մնացեք ձեր արժեքներին եւ պատրաստ եղեք տալու ավելին, քան երբեւէ հույս կունենաք դրա դիմաց ստանալու»:
Ավարտական արարողությանը ներկա էր նաեւ UWC Դիլիջանի խորհրդի պատվավոր անդամ եւ հովանավոր Նուբար Աֆեյանը՝ տկինոջ, UWC Դիլիջանի խորհրդի անդամ Աննա Աֆեյանի հետ:
Նուբար Աֆեյանն իր խոսքում շրջանավարտներին  հիշեցրեց աստվածաշնչյան «Quo Vadis» (Յո՞ երթաս) մեջբերման խորհրդի մասին:
«Երբ Պետրոս առաքյալը փախչում է Հռոմից՝ հալածանքների պատճառով եւ հանդիպում է Հիսուս Քրիստոսի տեսիլքին, հարցնում է Հիսուսին՝ «Յո՞ երթաս», եւ Հիսուսը պատասխանում է՝ «Գնում եմ Հռոմ՝ նորից խաչվելու»: Այս պատասխանը ստիպում է Պետրոսին վերադառնալ Հռոմ եւ նորացված քաջությամբ եւ համոզմունքով դիմակայել մարտահրավերներին:
Ես սա այսօր ուզում էի նշել երկու պատճառով. առաջինը՝ մենք գիտենք, թե վերջին մեկ տարվա ընթացքում ինչերի միջով է անցել Ռուբենը՝  իմ ընկերն ու գործընկերը, եւ ոչինչ այդքան լավ չի խորհրդանշում «վերադառնալ Հռոմ՝ առերեսվելու խաչելությանը», որքան Ռուբենի՝ Արցախ գնալը։  «Յո երթասն» իր մեջ խոր սիմվոլիզմ ունի եւ տալիս է արժեքավոր դասերը, որոնք կիրառելի են ձեզանից յուրաքանչյուրի համար: Ես հորդորում եմ ձեզ՝ այս հարցը տալ ձեր ամբողջ կյանքի ընթացքում»,- շեշտել է Նուբար Աֆեյանը:
Այս տարի UWC Դիլիջան քոլեջն ավարտեց 109 ուսանող՝ շուրջ 50  երկրից:
UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադրման օրվանից ի վեր 160 հայ ուսանող հնարավորություն է ունեցել կրթություն ստանալ UWC-ի ցանցում ընդգրկված բոլոր քոլեջներում, նրանցից 98-ը՝ Դիլիջանի դպրոցում: Հայ ուսանողների 98 տոկոսը սովորել է եւ սովորում է անվճար. նրանց ուսման վարձը վճարում են հովանավորները:

The graduation ceremony of UWC Dilijan College this year opened with the famous song “For you, Armenia” by Charles Aznavour and Georges Garvarentz, performed by the Voices of Artsakh group.
With this performance, the college graduates decided to express their gratitude and support to Ruben Vardanyan, the co-founder of UWC Dilijan College, who has been illegally detained in Baku prison since September 2023. They also honored the good friend of the college, the world-famous chansonnier Charles Aznavour, whose centenary is celebrated this May. In his honor, a scholarship is allocated to the students from France or French-speaking countries.
“This song by Aznavour is about the resilience of the Armenian people. The reason for inviting the Voices of Artsakh is also that the co-founder of UWC Dilijan, Ruben Vardanyan, went to Artsakh during a difficult period and stayed with the people until the end,” said the graduate conducting the ceremony.
Veronika Zonabend, co-founder and president of the UWC Dilijan Council, emphasized that each student brings his/her own values and culture and carries a bit of Armenia and its culture in their life journey.
“I can reassure you that in within your life you will find a lot of Armenian traces around you, will notice things you have never noticed before. For the whole life you will become Armenian by choice, as I am – Armenian by choice.” She concluded her speech with the words of her husband, Ruben Vardanyan: “I am confident that together we can do a lot to make the world a better place for everyone, stand up for your values and be ready to give more than you ever hope to receive in return.”
Noubar Afeyan, honorary member of the UWC Dilijan Board and patron, was also present at the graduation ceremony with his spouse, UWC Dilijan Board member Anna Afeyan.
In his speech, Afeyan reminded the graduates about the symbolism of biblical saying “Quo Vadis.”
“It appears in the New Testament, when the Apostol Peter is fleeing persecution in Rome and encounters a vision of Jesus Christ walking towards the city and asks Jesus – “quo Vadis Domine?’’ and Jesus replies – “I am going to Rome to be crucified again. This response compels Peter to turn back to Rome and faces challenges with renewed courage and conviction. Now I wanted to mention that today for two reasons - one - we have heard of my dear friend and partner Ruben and what he has gone through over the last year, and nothing more symbolizes “going back to Rome to face crucifixion - the way Ruben did - going to Artsakh. Quo Vadis carries a profound symbolism and offers valuable lessons applicable to each one of you. I urge you to ask this question throughout your life,” Noubar Afeyan emphasized.
This year, 109 students from around 50 countries graduated from UWC Dilijan College.
Since the founding of UWC Dilijan College, 160 Armenian students have had the opportunity to get education in all the colleges within the UWC network, with 98 of them at the Dilijan School. Some 98 percent of Armenian students studied and are studying for free. Their tuition is paid by patrons.