FAST-ի կրթաթոշակային ծրագիրը ներկայացվել է ԵՊՀ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) 2018-2019 ուստարվա համար նախատեսված կրթաթոշակային ծրագիրը բաց է հայտերի համար:
FAST-ի փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանն այսօր ԵՊՀ ասպիրանտներին, ուսանողներին եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացրել է ծրագիր՝ նշելով, որ նպատակն է ասպիրանտներին ու հայցորդներին աջակցել թեկնածուի աստիճան ստանալու նպատակով ՀՀ առաջատար բուհերում զբաղվել հետազոտական աշխատանքով:
Ծրագրի շահառու կարող են լինել բնական գիտությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի (STEM) բնագավառներում գիտությունների թեկնածուի աստիճանի ձեռքբերմանն ուղղված հետազոտություններ:
«Ծրագիրը եզակի հնարավորություն է երիտասարդների համար, որը տրամադրում է ֆինանսական եւ ինստիտուցիոնալ աջակցություն, ինչը թույլ է տալիս լիարժեքորեն զբաղվել գիտական աշխատանքով, ապահովել գիտական արդյունքներ ու ստեղծել առաջադեմ տեխնոլոգիաներ»,- ասել է Ստեփան Մարգարյանը:
ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ կրթաթոշակային ծրագիրը լուրջ խթան կարող է դառնալ բնագիտական ուղղություններում երիտասարդ հետազոտողների հետաքրքրությունը բարձրացնելու համար:
«Հայաստանի պայմաններում սա լիարժեք կրթաթոշակ է, որով երիտասարդ ասպիրանտը կարող է իր սոցիալական հարցերը հոգալ եւ կենտրոնանալ գիտական-հետազոտական աշխատանքի վրա։ Սա երիտասարդին հնարավորություն է տալիս իսկապես զբաղվել գիտությամբ եւ հասնել հաջողությունների։ Այն կնպաստի, որ նրանք կայանան Հայաստանում եւ չլքեն երկիրը»,- ասել է նա:
FAST-ի կրթաթոշակային ծրագրով յուրաքանչյուր տարի գիտությունների թեկնածուի աստիճանի հավակնող ապագա ուսանողների եւ հայցորդների համար առաջարկվում է 5 ամբողջական կրթաթոշակ (տարեկան $‌7000), 25 մասնակի կրթաթոշակ՝ (տարեկան $‌3500) եւ 10 ամբողջական կրթաթոշակ իգական սեռի ներկայացուցիչների համար (տարեկան $‌7000):

Стипендиальная программа FAST представлена в ЕГУ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Открыт прием заявок на стипендиальную программу Научно-технологического фонда Армении (FAST) на 2018-2019 учебный год.
Вице-президент FAST Степан Маргарян представил сегодня программу аспирантам, студентам и профессорско-преподавательскому составу ЕГУ, отметив, что цель программы – помочь аспирантам и соискателям заниматься исследовательской работой в ведущих вузах Армении с целью получения степени кандидата наук.
Бенефициарами программы могут стать исследования, направленные на получение степени кандидата наук в сферах естественных наук, информационных технологий, инженерии и математики (STEM).
«Для молодых людей данная программа является исключительной возможностью получить финансовую и институциональную поддержку и заниматься научной деятельностью, достигать научных результатов и создавать передовые технологии»,- отметил Степан Маргарян.
Проректор ЕГУ Рубен Маркосян сказал Медиамакс, что стипендиальная программа может стать серьезным стимулом для повышения интереса молодых исследователей к естественным наукам.
«Это первая подобная стипендия в Армении, с помощью которой молодой аспирант может решить свои социальные проблемы и сконцентрироваться на научно-исследовательской работе. Программа дает молодым людям возможность действительно заниматься наукой и достичь успехов. Стипендия будет способствовать тому, чтобы достигли успеха в Армении и не покидали страну»,- заявил он.
В рамках стипендиальной программы FAST будет ежегодно выделять 5 полных стипендий (по $ 7000 каждая) для студентов и соискателей степени кандидата наук, 25 частичных стипендий в размере $ 3500, а также 10 полных стипендий в размере $ 7000 для женщин-аспирантов и соискателей.