FAST-ի կրթաթոշակային ծրագիրը ներկայացվել է ԵՊՀ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) 2018-2019 ուստարվա համար նախատեսված կրթաթոշակային ծրագիրը բաց է հայտերի համար:
FAST-ի փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանն այսօր ԵՊՀ ասպիրանտներին, ուսանողներին եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացրել է ծրագիր՝ նշելով, որ նպատակն է ասպիրանտներին ու հայցորդներին աջակցել թեկնածուի աստիճան ստանալու նպատակով ՀՀ առաջատար բուհերում զբաղվել հետազոտական աշխատանքով:
Ծրագրի շահառու կարող են լինել բնական գիտությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի (STEM) բնագավառներում գիտությունների թեկնածուի աստիճանի ձեռքբերմանն ուղղված հետազոտություններ:
«Ծրագիրը եզակի հնարավորություն է երիտասարդների համար, որը տրամադրում է ֆինանսական եւ ինստիտուցիոնալ աջակցություն, ինչը թույլ է տալիս լիարժեքորեն զբաղվել գիտական աշխատանքով, ապահովել գիտական արդյունքներ ու ստեղծել առաջադեմ տեխնոլոգիաներ»,- ասել է Ստեփան Մարգարյանը:
ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ կրթաթոշակային ծրագիրը լուրջ խթան կարող է դառնալ բնագիտական ուղղություններում երիտասարդ հետազոտողների հետաքրքրությունը բարձրացնելու համար:
«Հայաստանի պայմաններում սա լիարժեք կրթաթոշակ է, որով երիտասարդ ասպիրանտը կարող է իր սոցիալական հարցերը հոգալ եւ կենտրոնանալ գիտական-հետազոտական աշխատանքի վրա։ Սա երիտասարդին հնարավորություն է տալիս իսկապես զբաղվել գիտությամբ եւ հասնել հաջողությունների։ Այն կնպաստի, որ նրանք կայանան Հայաստանում եւ չլքեն երկիրը»,- ասել է նա:
FAST-ի կրթաթոշակային ծրագրով յուրաքանչյուր տարի գիտությունների թեկնածուի աստիճանի հավակնող ապագա ուսանողների եւ հայցորդների համար առաջարկվում է 5 ամբողջական կրթաթոշակ (տարեկան $‌7000), 25 մասնակի կրթաթոշակ՝ (տարեկան $‌3500) եւ 10 ամբողջական կրթաթոշակ իգական սեռի ներկայացուցիչների համար (տարեկան $‌7000):

FAST presents fellowship program in YSU
Yerevan/Mediamax/. The fellowship program for the 2018/19 academic year by the Foundation for Armenian Science and Technology is accepting applications.
FAST Vice President Stepan Margaryan has held a presentation today for the doctoral students, students and teachers of the Yerevan State University. He has introduced them to the program and noted that the aim is to help doctoral students and PhD candidates to do research in leading universities of Armenia in order to get their PhD degree.
Researchers in STEM areas can become the beneficiaries of the program, if they pursue PhD degree.
http://www.mediamax.am/en/news/education/25936/
“The program is a unique opportunity for young people as it provides them with financial and institutional assistance, which allows them to focus fully on their research, get results in science, and create advanced technologies,” said Stepan Margaryan.
YSU Vice-rector Ruben Markosyan has told Mediamax that the new fellowship program can boost significantly the interest and motivation of young researchers in natural sciences.
“This can be considered a full research grant in the conditions we have in Armenia. Young doctoral students can forget the worries about their social issues and focus on the scientific activity, research. This allows young specialists to be fully engaged in scientific pursuits and achieve success. The program will help keep them in Armenia,” he said.
The foundation will announce 5 full fellowships, each worth annually USD 7,000, 25 partial fellowships, each worth annually USD 3, 500, and 10 full fellowships, each worth annually USD 7,000, for applicants and PhD degree seekers in the 2018/19 academic year.