Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունում քննարկվել է ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված 17 նպատակներից չորրորդը, որը վերաբերում է ներառական եւ բոլորի համար որակյալ կրթության ապահովմանը եւ ամբողջ կյանքի ընթացքում ուսման հնարավորության խթանմանը:
ԿԳ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ՄԱԶԾ պատվիրակության հետ հանդիպմանը նշել է, որ ներկայում մշակվող Կրթության զարգացման պետական ծրագիրն ուղղված է վերոնշյալ քաղաքականության իրականացմանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ՀՀ կրթության բյուջեն սահմանափակ է, եւ ուսհաստատությունների զարգացման նպատակով ԿԳՆ-ն ակտիվ համագործակցում է տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ, օգտագործում Սփյուռքի ներուժը, ներգրավում արդեն կայացած կրթական համակարգերը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է յուրաքանչյուր համայնքում ունենալ դպրոց, այլ խնդիր է` հանրակրթության որ աստիճանի: Գործող ֆինանսավորման բանաձեւի պարագայում` այսօր շատ գյուղական դպրոցներ հայտնվել են ծանր ֆինանսական վիճակում: Ներկայում քննարկում ենք ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ ներդնելու հարցը, որտեղ նախատեսվում է պետականորեն ֆիքսել ուսուցչի նվազագույն աշխատավարձը եւ ներդնել այնպիսի համակարգ, որը հիմնված լինի դպրոցի իրական կարիքի վրա»,- նշել է Դավիթ Սահակյանը:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայն էլ նշել է, որ Հայաստանի կրթական համակարգը մի շարք ուղղություններով գրանցել է մեծ հաջողություն:
«Հայաստանը տարածաշրջանում առաջատար է համընդհանուր ներառականության ներդրման առումով: Այն նաեւ հաջողություն է գրանցել նախադպրոցական կրթության հասանելիության ապահովման ու մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման (ՄԿՈՒ) ոլորտում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ»,- նշել է Տանյա Ռադոչայը:

Yerevan /Mediamax/. Today Armenian Ministry of Education and Science held a national follow-up on the 4th of 17 Goals of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development, which concerns inclusive and quality education for all and promotion of lifelong learning.
Deputy Minister of Education and Science Davit Sahakyan had a meeting with UNDP Delegation, where he stated that the Development Education State Program they’re preparing is aimed at implementation of the mentioned policy.
According to Deputy Minister, the education budget is limited and the Ministry leads active cooperation with local and international organizations, uses Diaspora’s potential, and installs successful educational systems in order to develop educational institutes in the country.
“It’s very important for us to have a school in every community, but what level the shool should have is a different issue. Current funding program put many village schools in hard financial conditions. We are discussing introduction of new financing mechanisms that would set the minimal salary for teachers and install a system based on a school’s real needs,” Davit Sahakyan said.
UN Children’s Fund representative Tanya Radochai noted that Armenia’s education system recorded great progress in several directions.
“Armenia is the regional leader in establishing inclusive education. Other areas of success are preschool education and reforms in occupational education and training,” Tanya Radochai remarked.